https://www.thespruceeats.com/how-to-make-cauliflower-mashed-potatoes-2239063 |thespruceeats.com

Tadını Kaybetmeden Kokusuz Bir Şekilde Karnabahar Nasıl Haşlanır?

Favorilerime
Ekle

Bamya, kereviz, enginar, brokoli, karnabahar... Bu güzelim sebzeler birçok insanın yemeye mesafeli olduğu sebzelerin başında geliyor diyebiliriz. Özellikle çocukken tabakta gördüğümüzde burun kıvırıp yemediğimiz, ancak büyüdükçe sağlıklı oluşundan ötürü daha fazla tüketilmeye başlanan sebzelerden biri de karnabahar. Özellikle çıtır çıtır kızartması çok sevilen karnabahar, evde pişirildiğinde farklı kokusuyla bizi pek de mutlu etmiyor. Hatta sırf bu konusundan ötürü aramızda yemeyenler mevcut, biliyoruz.

Gelin bu kendisi güzel lezzeti de bir o kadar güzel sebzeyle arası pek iyi olmayanların yıldızlarını barıştıralım. Koku sorununu en aza indiren yöntemle buluşturalım. Sevenlerin de daha çok tadını çıkarmaları için bizim birkaç önerimiz de var. Hadi alın elinize karnabaharlarınızı, doğruca mutfağa gidip karnabahar haşlamaya koyulalım. Hem de evi pek kokutmadan.

Karnabahar nasıl pişirilir? Karnabahar nasıl haşlanır?

Sağlığa faydalarını anlat anlat bitiremeyeceğimiz karnabaharların birbirinden farklı pişirme yöntemleri mevcut. Bu pişirme yöntemlerinden bazıları ise;

 • Karnabahar kızartması
 • Karnabahar haşlama
 • Buharda karnabahar pişirme
 • Fırında karnabahar
 • Karnabahar sote
 • Bu pişirme yöntemlerinin şüphesiz en fazla tercih edenlerinin başında haşlama yöntemi geliyor. Haşlama yöntemi sayesinde karnabahar besin değerlerini koruyor. Hem de karnabaharın yumuşamasını istediğiniz farklı bir tarif yapacaksanız, haşlama yöntemi karnabaharlarınız yumuşuyor. Ancak haşlama yaparken kokusunun çok çıkması ve karnabaharların lezzetleriyle beraber dokularını da kaybetmeleri nedeniyle haşlama yaparken beklenen sonuçlara ulaşılamıyor. Gelin en sağlıklı yöntemi tüm püf noktalarıyla evinizde buluşturalım.

  Karnabaharı çiçeklerine ayırdıktan sonra haşlama aşamasına geçin

  Eğer karnabaharlarınızı bütün pişirmeniz gereken bir tarif yapmıyorsanız mutlaka çiçeklerine ayırarak ve eşit boyutlarda kesilmelerine dikkat ederek haşlama aşamasına geçin.

  Haşlama suyuna bir miktar tuz ilave edin

  Haşlama suyuna ya da karnabaharın üzerine limon suyu veya dilimlerinden koyun

  Bu şekilde karnabaharların rengi beyaz kalacak ve kokuları da azalacaktır.

  Karnabahar haşlanırken içerisine süt ve maydanoz ilave edin

  Süt ve maydanoz hem karnabaharın kokusunun azalmasına yardımcı olacak hem de lezzetinin daha güzel olmasını sağlayacaktır.

  Karnabaharları haşladıktan sonra buzlu ya da soğuk suyun içerisine atın

  Bu şekilde hem kıvamları bozulmayacak hem de besin değerlerini koruyacaklardır.

  wikihow.com

  wikihow.com

  Karnabaharlarınızı çok uzun süreler pişirmemeye de özen gösterin. Şimdiden ellerinize sağlık diyor, sizi karnabaharlı enfes tariflerimize buyur ediyoruz: Karnabaharın Değerini, Ağzının Tadını Bilenlere Özel 32 Farklı ve Nefis Tarif  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?