Fırında Pazı Mücveri Tarifi

Ispanağın En Yakın Dostu Pazıyla Yapabileceğinizi Bilmediğiniz 11 Farklı Tarif

Favorilerime
Ekle

Pazı, ıspanağa benzerliğiyle dikkat çeken, en az onun kadar sağlıklı bir sebze. Hazmı kolaylaştıran, kansızlığa iyi gelen, kabızlığa çözüm olan pazı değeri diğer yeşil kış sebzeleri kadar bilinmese de aslında sofralarımıza daha sık konuk olması gereken bir lezzet aslında.

Yemeklerde yaprakları, sapları ve kökleri kullanılabilen, dolması, yemeği, kavurması ve salatası gibi çok şekillerde yapılabilen pazıyı mevsimi de gelmişken daha çok pişirin ve sofralarınıza davet edin diye en nefis, en farklı tariflerini bir araya getirdik.

Hazırsanız başlıyoruz.

 • Pazı çorbası

Kışın bu soğuk günlerine sıcak bir başlangıç yapalım dedik ve içimizi ısıtacak, çok besleyici bir pazı çorbasını başlangıç olarak sofralarımıza davet edelim istedik. Bağışıklık sistemimiz de bunu beğendi.

Sağlık deposu: Pazı çorbası tarifi

 • Pazı sarması

Yaprak sarmasını şimdilik kısa bir izne çıkarıyor, en az onun kadar müdavimi olacağınız başka bir sarma tarifini sahneye davet ediyoruz. Hafif ekşiliğine şapka çıkaracak, üzerine yoğurt dökerek afiyetle yiyeceksiniz.

Şimdi diğerleri düşünsün: Pazı sarması tarifi

 • Pazı yemeği

Hem en yakın arkadaşı ve hem de en sıkı rakibi olan ıspanağın izinden giden pazı şimdi sıcacık bir tencere yemeği olarak karşınızda. Kış bitmeden onunla mutlaka tanışmalısınız.

Güç onda: Pazı yemeği tarifi

 • Pazı mücveri

Sebze yemeyen çocuklara sebze sevdirecek, kek görünümlü ama çok besleyici bir tarif bu. Kabak mücverini bir süreliğine unutmanızı sağlayacak pazı mücverini çok seveceksiniz.

Çok iddialı: Pazı mücveri tarifi

 • Yoğurtlu pazı mezesi

Hep aynı mezeleri yapmaktan sıkılanlar, uzun uzun oturulan sofralara değişik eşlikçiler arayanları buraya alalım. Sarımsaklı yoğurt eşliğinde nefis bir mezenin tadına bakmaya davetlisiniz.

Dostlar çağrılsın: Yoğurtlu pazı mezesi tarifi

 • Pazılı kiş

Pazı yeri geliyor çay saatlerinin de nefis eşlikçisi olacak tariflere ilham verebiliyor. Tıpkı keçi peyniriyle birleşen pazının imza attığı bu kiş tarifinde olduğu gibi...

Onları şaşırtın: Pazılı kiş tarifi

 • Pazılı börek

Pazının nefis hamur işlerinin başrolünü gayet güzel kapabileceğinden söz etmişken favori çay saati tariflerinizden biriyle olacak pazılı börekle sizi tanıştırmasak olmaz. Hem yapması çok kolay, hem de çok nefis.

Pek pratik: Pazılı börek tarifi

 • Sıcak ot

Otlarıyla meşhur Ege'den daha çok balık restoranlarında karşımıza çıkan nefis bir meze geliyor. Mevsimine göre otlarla hazırlayabileceğiniz bu tarifte biz pek sevdiğimiz pazı ve deniz börülcesini kullandık, mis gibi oldu!

Ege mutfağından bir inci: Sıcak ot tarifi

 • Yumurtalı otlu pide

Pazının her öğüne yakıştığının kanıtı bir tarifte sıra. Çorbasını, ana yemeğini, ara sıcağını, mezesini yaptık, şimdi sıra geldi onu kahvaltı soframıza davet etmeye. İlk fırsatta denenmeli!

Ispanak-pazı kardeşliği: Yumurtalı otlu pide tarifi

 • Fincan böreği

Kökeni ta Osmanlı'ya dayanan, hatta ninnisi bile olan bir tarif bu. "Fış fış kayıkçı/ Kayıkçının küreği/ Hop hop eder yüreği/ Akşama fincan böreği" dediğimizde bizi hemen anlayacaksınız biliyoruz. İşte bu ünlü böreğin ana kahramanı ise pazıdan başkası değil!

Hop hop eder yüreği, akşama: Fincan böreği tarifi

 • Yumurtalı ot kavurma

Yumurtalı Ot Kavurma Tarifi

Yumurtalı Ot Kavurma Tarifi

İster kahvaltıda, ister pratik bir öğün olarak yiyebileceğiniz yumurtalı otlu kavurma oldukça doyurucu ve besleyici bir seçim. Pazı, ebe gümeci ve taze soğanla hazırladığımız bu kavurma tarifine bayılacağınızdan pek eminiz.

Yeşillik sevenlere: Yumurtalı ot kavurma tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?