americano

Americano

Favorilerime
Ekle

Cappucino, latte, mocha ve macchiato gibi birçok kahve çeşidinin hazırlanmasında kullanılan espresso, sert içimli bir kahve tüketmek isteyenler tarafından da sade olarak tüketilmektedir. Espressonun sert karakterinden dolayı içimini bir miktar yumuşatmak isteyen, fakat bunu yaparken kahvesine farklı aromaların girmesini istemeyenler ise kahvelerini su ile seyrelterek yumuşatmayı tercih ederler. Bu şekilde, hazırlanan espressonun içiminin daha hafif hale getirilmesi için üzerine sıcak su eklenmesi ile americano elde edilmiş olur. İtalyan espressosunun üzerine su eklenmesi ile elde edilen americano, kahvenin Amerikan tarzına yakın bir karakterde hazırlanmasından dolayı bu isimle anılmaktadır.

Americano nasıl hazırlanır?

Americano, bir ölçek espresso üzerine istenen oranda sıcak su ilave edilmesiyle hazırlanır. Ayrıca americano hazırlanmasında espressonun fincandaki sıcak suyun üzerine eklenmesi yöntemi de kullanılabilir. Her iki durumda da espresso makinesinden, yoğun kavrulmuş ve ince çekilmiş kahve çekirdekleri kullanılarak bir ölçek espresso elde edilir. Hazırlanan espresso geniş bir fincana ya da bardağa alınıp üzerine sıcak su ilave edilerek daha yumuşak içimli bir kahve olan americano elde edilmiş olur. Espresso yaklaşık olarak kendisinin en az dört katı kadar sıcak su ile karıştırıldığından dolayı, elde edilen americanonun yoğunluğu oldukça düşüktür.

Americano hazırlamanın püf noktaları Nelerdir?

Americano hazırlanırken kullanılan yöntem kahvenin kremasını yani köpüğünü ne kadar süre koruyacağını belirler. Eğer americano bol köpüklü bir şekilde tüketilmek isteniyorsa, ayrıca kahvenin bu köpüğü daha uzun süre muhafaza etmesi arzu ediliyorsa, fincan içerisine önce sıcak su alınmalı, daha sonra espresso bu sıcak suyun üzerine alınmalıdır. Aksi halde sıcak su espresso üzerine ilave edildiğinde, americanonun köpüğü azalarak kısa süre içerisinde kaybolur.

Americano neyle iyi gider?

Nötürleyici bir tada sahip olan americanonun yanında birçok tatlı çeşidi tüketilebilir. Kahve dükkanlarında americano genellikle çikolata çeşitleri ile birlikte ikram edilir. Bunun yanı sıra americanonun yanında tüketmek için pasta, cheesecake, kurabiye, profiterol, turta, tiramisu ve brownie gibi tatlılar da rahatlıkla tercih edilebilir.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?