Lungo

Lungo

Favorilerime
Ekle

Lungo, oldukça yoğun bir kıvama sahip espressonun daha hafif ve seyreltilmiş hali olduğu için içimi daha yumuşak, tadı ise espressoya oranla daha serttir. Özel oranlarla hazırlanan lungo, Fransızca’da “café allongé” olarak adlandırılır popüler bir kahve türüdür.

Lungo nasıl hazırlanır?

Klasik espressonun bir buçuk-iki katı olan lungonun ana maddesi espresso olduğu için lungo, aynı kahve makineleri ile hazırlanır. Klasik espresso, 18-30 saniye arasında 25-30 ml hacimle hazırlanırken lungoda iki kat fazla su kullanılır. Su oranının yanı sıra lungo hazırlarken özellikle zamana ve hacme dikkat etmek gerekir. Lungo için süre 1 dakika, hacim ise 50-60 ml’dir. Bunun yanında espresso dışında filtre kahve çekirdeği ile de hazırlanabilen lungo, aynı miktar kahve kullanılarak yarı otomatik kahve makineleri ile hazırlanabilir.

Lungo hazırlamanın püf noktaları nelerdir?

Lungo hazırlarken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta hazırlanma süresi ve kahve ile su oranıdır. Bu oranlar lungoyu ristretto ve klasik espressodan ayıran en önemli püf noktalardır. Lungo hazırlarken dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta, kahvenin makineye konulurken yeterince sıkıştırılmasıdır. Çünkü kahve yeteri kadar sıkışmazsa istenilen aroma elde edilmeyecek ve kahvenin kıvamı tutmayacaktır. Sıkıştırma işlemi ile birlikte lungonun servis edileceği fincanın önceden buhar veya su ile ısıtılması gerekir. Fincanların önceden ısıtılması hem eski bir İtalyan geleneği hem de kahvenin içilirken tadının muhafaza edilmesi acısından oldukça önemlidir.

Lungo nasıl servis edilir?

Lungo hazırlarken 70 veya 100 ml'lik özel espresso fincanı kullanılır. Bu fincanlar genellikle porselendir fakat son yıllarda çift camdan üretilmiş espresso bardakları tercih edilmektedir. Günümüzde cam bardakların tercih edilme nedeni ise cam bardakta kahvenin kremasının görülmesidir. Bunun yanında fincanların özellikle kalın olması gerekir. Çünkü lungonun kremasının iyi muhafaza edilmesi ve kahvenin içilirken tadını koruması için bardakların kalın olması gerekir. Bunun dışında lungo, cappuccino veya latte gibi süsleme gerektirmez. Özel fincanında sade bir şekilde servis edilir.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?