Beyaz Çay

Favorilerime
Ekle

Tarihsel belgelere göre 4700 yıldan bu yana tüketilen çay, özellikle Çinliler tarafından yüzyıllardır tedavi amaçlı kullanılan bir bitki. Yeşil ve siyah çay gibi, beyaz çay da sağlıklı etkileriyle bilinen bir çay türü. Beyaz çay, en az işleme tabi tutulan çay türü olması özelliğiyle de en yüksek antioksidan seviyesine sahip. Dönemin Çin İmparatoru tarafından "Zarafetin Zirvesi" olarak ilan edilen beyaz çay, aynı zamanda gençlik iksiri olarak da biliniyor.

Beyaz çayın yetiştiği bölgeler

Beyaz çay, özellikle Çin’de (Fujian bölgesinde) ve son zamanlarda Doğu Nepal, Tayvan, Kuzey Tayland, Güney Sri-Lanka ve Hindistan’da yetiştirilen hafif bir biçimde oksidize edilmiş bir çaydır. Çin haricindeki ülkelerde üretimi yapılıyor olsa da, beyaz çayın en yüksek kaliteye sahip olan türleri genellikle Çin topraklarında üretilmektedir.

Beyaz çayın toplanması, kurutulması ve üretimi

Beyaz çay, yeşil ve siyah çay gibi diğer çay türlerine oranla daha az işleme tabi tutulduğu için üretimi de daha kolaydır. Beyaz çay üretiminde toplama kısmı en zor kısım olarak belirtilmektedir. İlkbaharın ilk günlerinde, gümüşi beyaz tüylerle kaplı, hassas tomurcuklar, henüz açmamış iken tek tek toplanmaktadır ve ek bir işlem görmeden, sadece kurutma, soldurma ve ayıklama işlemleri gerçekleştirilmektedir. Beyaz çayın temel olarak üretimi taze çay yaprağı ve/veya tomurcuklarının soldurma ve kurutma (doğal kurutma, güneş altında kurutma veya mekanik kurutma) işlemlerine tabi tutulmasıyla gerçekleşir. Bu işlemler, elde edilecek çay türüne göre değişiklik gösterse de, çaylar genellikle bir kurutma odasında veya direkt güneş ışığı altında bekletilmektedir. Daha az işlem gören beyaz çay yaprakları, çaylarda faydalı olarak bilinen antioksidanları muhafaza etmektedir.

Beyaz Çayın Faydaları Nelerdir?

-Yeşil ve siyah çayın birçok faydalı özelliğini barındırmakla birlikte, daha fazla antioksidan madde içermesi nedeniyle beyaz çay birçok faydalı özelliğe sahiptir.

- Zengin antioksidan içeriği sayesinde kansere karşı vücuda doğal koruma sağlar.

- Ciltteki kolajen miktarının azalmasını yavaşlatarak yaşlanma, kırışıklık ve sarkmalara karşı etki eder, sıkı ve esnek bir cilt oluşumunu destekler.

- Yağ yakımını hızlandırır ve kilo vermeye, kilo korumaya yardımcı olur.

- İçerdiği az miktarlardaki florid ile dişlerin güçlenmesine yardımcı olur, ağızda kötü kokuya sebep olan bakterileri öldürür.

- Kötü kolesterolü düşürüp iyi kolesterolü yükselterek damar sertleşmesi ve tıkanıklığının önlenmesine yardımcı olur.

Beyaz Çayın Zararları

Beyaz çayın neredeyse hiçbir yan etkisi yoktur. Sadece her çayda olduğu gibi beyaz çayda da az miktarlarda bulunan kafein, aşırı kullanımda veya kafeine hassasiyeti olan kişilerde kalp çarpıntısı, anksiyete ve uykusuzluk gibi sorunlara sebep olabilir.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?