latte

Latte

Favorilerime
Ekle

İtalyanca’da süt anlamına gelen latte, espresso üzerine süt ve süt köpürtme tekniğiyle elde edilen sütün eklenmesiyle yapılan bir kahvedir. Latte, kahvenin 17. yüzyıl sonlarına doğru Avrupa mutfağının bir parçası olmasıyla ortaya çıkmıştır. Lattenin günümüzde tüketilen hali, 20. yüzyılın ikinci yarısı ile birlikte Amerika ve İskandinavya’da ticari olarak üretilmeye başlanmıştır.

Latte nasıl yapılır?

İtalyanlar tarafından sabah öğününde evde hazırlanan lattenin temel versiyonunda süt köpürtülmez. Bu nedenle yalnızca sütlü kahve olarak nitelenir. Latte, çaydanlık benzeri klasik kahve potlarında yapılır. Günümüzde ise bu kahve, latte makinesi ile standart olarak köpürtülerek hazırlanır. Formülünde %20 kahve, %10 sıcak süt ve %70 buharlanmış soğuk süt bulunur. Tercihe göre üstüne karamel, vişne ve çikolata gibi şuruplar eklenebilir.

Lattenin püf noktası nedir?

Latte, cappuccino ve mocha gibi kahveler espresso ve sütün işbirliği ile üretilir. Lattenin hazırlanış sürecinde sütün ısıtılma tekniği ayırt edici özelliğidir. Süt, buhar çubuğu ile döndürülerek ısıtılır ve 71 dereceye ulaştığında birkaç kez kahvenin hazırlandığı kabın tabanına vurulur. Bu adım mükemmel dengeyi yakalamak için önemlidir. Böylece kahvenin sütü köpüğünden ayrılmadan servis yapılması sağlanır. Sütün krema kıvamına kavuşması sırasında espresso bir dakikadan fazla beklememelidir. Latte, ince ve uzun latte bardağı ile servis edilmelidir. Şeker oranı içecek olan kişiye bırakılır.

Latte nerelerde tüketilir?

Espressonun sertliğini sütle azaltan latte, İngilizce konuşulan ülkelerde caffe latte olarak anılır. Fransızlar cafe au lait, İspanyollar ise cafe con leche ismiyle tüketir. Portekizce konuşulan Portekiz ve Brezilya gibi ülkelerde Galao adında sunulur. Asya ve Amerika kıtalarında çaylarla karıştırılarak tüketildiği de görülmektedir. Kafelerin yaygınlaşmasıyla tüm dünyada en popüler kahvelerden biri haline gelmiştir.

Latte çeşitleri nelerdir?

Yumuşak içimli bir kahve olan Latte, kremasının üzerine ilave edilecek aromalar neticesinde çeşitlilik kazanır. Acı badem, fındık, vanilya, karamel, muz, Irish cream, çikolata ve beyaz çikolata aromaları en çok kullanılan aromalar arasındadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde formülündeki oranlar sabit bırakılarak, sıcak espresso üzerine buz ve soğuk süt eklenerek soğuk içilebilir versiyonu oluşturulan kahve, buzlu latte ismiyle çeşitler arasında yer almaktadır. Bu çeşitler, üzerilerine çizilen desenlerle "latte art" denen popüler sanat formuna da zenginlik katmıştır.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?