İtalyanların Eli Değerse:

Moka Pot Kahve Tarifi


Moka pot, aslında İtalyanların çaydanlığı da diyebileceğimiz bir alet. Luigi De Ponti tarafından Alfonso Bialetti markası için hazırlanmış. Ardından tüm Akdeniz ülkelerine yayılımını sürdürmüş.

Prensipte çalışma sistemi çok basit, altta suyu koyduğunuz bir haznesi var. Haznenin içine öğütülmüş kahveyi koyduğunuz ve filtre görevi gören bir parçası mevcut. Aletin üstünde yer alan bölüm ise altta kaynayan su ve kahve karışımının çıktığı bölüm. Böylece altta kaynayan su ortadaki kahveli bölüme karışıp filtrelenerek üste çıkıyor ve üstteki hazneyi dolduruyor. Moka pot'ta hazırlanan espresso da böylece ortaya çıkmış oluyor.

moka-pot-nasil-calisir

Moka pot'un bir diğer adı da moka express. Ocakta kullanılan moka pot'ların yanı sıra bir de elektrikli olanları var. Satın almak istediğinizdeyse birbirinden farklı boylarda bulmanız mümkün.

60 ml, 200 ml, 300 ml, 550 ml ve 775 ml'likleri var. Bir espresso'nun yaklaşık 30 ml olduğunu hesaba kattığımızda evde ideal boyut 60 ml'lik ya da 200 ml'lik olanlar.

Devamını Oku

KAÇ KİŞİLİK

2 kişilik

HAZIRLAMA SÜRESİ

3 dakika

PİŞİRME SÜRESİ

3 dakika
ingredients

Moka Pot Kahve Tarifi İçin Malzemeler

 • 1su bardağısu
 • 30 gr.öğütülmüşkahve
 • 1adet60 ml'lik moka pot
 • 2adetespresso bardağı

Moka Pot Kahve Tarifinin Püf Noktası

Pürüzsüz bir kahve yapmak için kahveyi satın aldığınız yere bu kahveyi moka pot'ta kullanacağınızı belirtin ve kahvenizi buna göre öğüttürün. Aksi halde daha ince ya da daha kalın olan öğütülmüş kahvenin demlenmesi ve verdiği tat farklı olacaktır.

Moka Pot Kahve Tarifinin Pişirme Önerisi

Moka pot'unuzu ocağa koyduğunuzda kahvenin kaynayan suyla yanmaması için kaynamayı gördüğünüz anda ocaktan almalısınız. Böylece kahveniz acımtrak bir tada sahip olmaz.

Moka Pot Kahve Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Bir su bardağı suyu elektrikli ısıtıcıda ya da ocakta kaynama seviyesine yaklaşana kadar ısıtın.
 2. Kahvenizi hazırlayacağınız moka pot'u alt, üst ve filtre olmak üzere üçe ayırın.
 3. Kaynamaya yakın olan 1 bardak suyu moka pot'un alt haznesine, üzerinde yer alan sibobu geçmeyecek kadar doldurun.
 4. Moka pot'un filtresine 30 gr. moka pot için çekilmiş kahveyi koyun ve üzerini düzeltin. Dümdüz bir yapı elde edin. İstediğiniz yoğunluğa göre kahvenizde azaltma ya da çoğaltma yapabilirsiniz.
 5. Filtrenizi moka pot'un alt haznesine yerleştirin. Bir havlu yardımıyla moka pot'un altı ve üstünü birleştirin.
 6. Kahve makinenizi yani moka pot'u ocağın üzerine yerleştirin ve kaynamaya bırakın. 2 ya da 3 dakika içinde kaynamaya başlayan suyu gördükten sonra moka pot'u ocaktan alın.
 7. Daha önceden sıcak suyla ısıttığınız espresso bardaklarına dökerek servisini yapın. Afiyet olsun.Yorumlar

1

Neslihan Esma Şahin9 Ağustos 2020 8:08
Benim potun içi beyaz beyaz kireç lekesi gibi oldu,. Neyle nasıl geçer fikriniz var mı?
Yanıtla
Neşe Ümit Tan 10 Ağustos 2020 5:34
Yanıtla
Çaydanlıkta olduğu gibi moka pot için de kullanabileceğiniz temizlik önerilerimizi şurada: https://yemek.com/caydanligin-kireci-nasil-temizlenir/

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?