Affogato

Affogato

Favorilerime
Ekle

Kahve, çeşitli demleme yöntemleriyle hazırlanarak tüm dünyada yoğun bir şekilde tüketilmektedir. Farklı demleme yöntemlerinin yanında kahve ile birlikte kullanılan süt, çikolata, vanilya, krema ve kakao tozu gibi malzemeler de kahvenin çok farklı damak tatlarına hitap edecek şekilde hazırlanabilmesine olanak sağlamaktadır. Espresso, latte, cappuchino, mocha gibi sıcak çeşitlerinin yanında kahve frappe ve ice caramel latte gibi soğuk ve buzlu olarak da tüketilmektedir. Dondurma ile hazırlanan affogato da soğuk olarak tüketilen kahve çeşitlerinden birisidir. Affogato kelimesi İtalyanca “nefesi kesilmek, boğulmak” anlamlarına gelmektedir. Bu kelime, dondurma toplarının, kahve içinde boğulması şeklinde yorumlanmaktadır. Ayrıca İtalyanların nefeslerini kesecek kadar lezzetli bir şey yedikten sonra da “Affogato!” diye bağırdıkları bilinmektedir.

Affogato nasıl hazırlanır?

Affogato hazırlanması için öncelikle bir ya da iki top vanilyalı dondurma bir kup veya fincan içerisine koyulur. Affogatoda kullanılan dondurmanın tamamen doğal süt ve vanilyadan üretilmiş olması gerekmektedir. Fincan içerisine koyulan dondurmanın üzerine dökmek içinse espresso hazırlanır. Bunun için koyu kavrulmuş ve ince öğütülmüş kahve çekirdekleri kullanılarak bir ölçek espresso elde edilir. Hazırlanan espresso, fincan içerisindeki dondurma toplarının üzerine dökülürerek affogato hazırlanmış olur.

Affogatonun sunumu nasıl yapılır?

Affogatoda dondurmanın üzeri isteğe göre çikolata sosu veya taze krema ile süslenerek servis yapılabilir. Yine isteğe bağlı olarak espresso ve dondurma ayrı ayrı fincanlarda sunularak da servis yapılabilir. Bu durumda servis yapılan kişi espressoyu dondurma üzerinden kendisi dökerek affogatoyu hazırlar.

Hacminin büyük kısmı dondurmadan oluştuğu için affogatonun yanında bir tatlı kaşığı ile birlikte servis edilmesi gerekir. Bu şekilde kahvenin eriyen dondurma ile birlikte tatlı kaşığına alınarak tüketilmesi çok daha kolay olur.

Affogato neyle iyi gider?

Affogatonun kendisi tatlı kıvamında olduğu için genellikle yanında ayrıca bir tatlı yenmesi tercih edilmez. Affogato ile çok hafif bisküvi çeşitlerinin tüketilmesi daha uygun olur. Bunun yanında İtalya’da affogato, kiş adı verilen sucuklu ve ıspanaklı bir tür tart ile birlikte de tüketilmektedir. Ayrıca çikolata, karamel ve vanilya ile çok iyi uyum sağlayan bir likör çeşidi olan ameretto, affogatoyu alkollü bir şekilde tüketmek isteyenlerin ilk tercihleri arasında yer almaktadır.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?