Nane Çayı Tarifi

Kış Kapıda: Soğuk Algınlığına İyi Gelen Çaylar

Favorilerime
Ekle

Bitki çayları temel olarak bağışıklık sistemini güçlendirme konusunda vücudumuza bitkisel bir destek sağlayarak hastalıklara karşı koruyor, hastalıklara yakalandığımızda daha hafif atlatmamıza yardımcı oluyor. İşte sizin için soğuk kış günlerinde doğal yöntemlerle koruyacak, bağışıklık sisteminizi güçlü tutacak, grip ve soğuk algınlığına iyi gelecek bitki çayları...

"Bitki çayı demlenir mi, bitki çayı nasıl yapılır, faydalı bitki çayları nelerdir" gibi bitki çayı demleme konusunda aklınızda takılan soruları bitki çayları tarifleri ile cevaplamış olacağız.

Vücudunuz hafiften kırılıyor ve bağışıklığınızı hızla toparlamak için bitkisel çözümler arıyorsunuz. İşte bu sırada soğuk algınlığı en çabuk nasıl geçer dediğinizi duyar gibiyiz. Aktarlarda kolaylıkla bulabileceğiniz, evde hemen demleyip sıcak sıcak tüketmeye uygun bitki çayları önerilerimize bir kenara not alın.

Vücut kırgınlığına iyi gelen çaylar sayesinde hızla bağışıklığınızı toparlayıp hastalıkları bitkisel çözümlerle sağlıklı bir şekilde atlatabilirsiniz. Elbette her birini tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerektiğini de hatırlatalım.

Ada çayı

Soğuk algınlığı ve nezle gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarına iyi gelen bitki çaylarından biri ada çayı. Aynı zamanda kış aylarında düzenli olarak tüketilirse bağışıklığınızı kuvvetlendirerek hastalıklardan da koruyor. Taze ada çayı yapraklarını 3 dakika sıcak suda demleyerek evinizde hemen hazırlayabilirsiniz. Ada çayının faydasını daha da arttırmak için bir parça zencefil ya da limon ilavesi de hem lezzet hem de bol vitamin katar.

Ihlamur çayı

ihlamur-nasil-demlenir

Boğazları yumuşatan, bağışıklık sistemini güçlendiren ıhlamur, kışın en çok sevilen bitki çaylarından biri. Sıcak sıcak tüketildiğinde boğazı yumuşatıyor ve doğal bir balgam söktürücü oluyor. Tane karabiber ile demleyip bir kaşık bal ilavesi ile içtiğinizde ise öksürüğü azaltmaya yardımcı oluyor. Arzuya göre tarçın, karanfil ve kök zencefili de ekleyerek demleyebilirsiniz.

Zencefil çayı

Soğuk algınlığı, grip, öksürük, mide şişkinliği ve ağrılara iyi gelen zencefilin faydası saymakla bitmez. Adeta bir şifa deposu olan zencefil, aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirici mucizevi bitkilerden biri. Zencefil çayını hazırlamak için taze kök zencefilden dilimlenmiş olarak demliğe koyun ve sıcak su ilave ederek 5 dakika demleyin. Vitaminli zencefil çayı hazırlamak işte bu kadar kolay! Zencefil çayını sade ya da bal ve limon eşliğinde tüketebilirsiniz.

Detaylı tarifi için: Zencefil çayı tarifi

Ateş düşürücü çay

Kış aylarında grip, nezle gibi hastalıklara yakalanınca ıhlamur, ada çayı gibi bitki çayları akla gelse de farklı bitkilerden de faydalanmak gerekiyor. Soğuk algınlığına yakalandığınızda ateş sorunu yaşıyorsanız ve bitkisel bir çözüm arıyorsanız mutlaka ateş düşürücü çayları tercih etmelisiniz. Bu tür çayların içerisinde bulunan mürver çiçeği sayesinde grip ve soğuk algınlığına karşı vücudunuz hızla savaşmaya geçecek. Mürver çiçeğinin içeriğinde bulunan viburnic asit terlemenize yardımcı olacak ve vücudunuzda ateş düşürücü olarak görev alacak. Özellikle hastalıklarla savaştığınız dönemde gece yatmadan önce demleyip sıcak sıcak tüketmek gerekiyor.

Detaylı tarifi için: Ateş düşürücü çay tarifi

Bağışıklık sistemini güçlendiren çay

Son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalara göre ekinezya bağışıklık sistemini güçlendiren bitkilerden biri. Diğer bitki çaylarından farklı olarak soğuk algınlığı şikayetleriniz başlamadan önce tüketmeniz gerekiyor ekinezya çayını. Düzenli olarak tükettiğinizde vücut direncini artırarak grip, nezle, soğuk algınlığı gibi kış hastalıklarına karşı bizi koruyor. Özellikle havaların soğumaya başladığı günlerde bol bol ekinezya çayı tüketmelisiniz. Bağışıklık sistemini güçlendiren özel çay formulümüzde 7 farklı bitki ve baharatlarla ile hastalıklara karşı önleminizi erkenden almanızı öneririz.

Detaylı tarifi için: Bağışıklık sistemini güçlendiren çay

Papatya çayı

papatya-cayi-nasil-yapilir

Papatya çayı vücudu sakinleştiren ve özellikle uyku kalitesini arttıran bitkilerden biri. Aynı zamanda boğaz ağrılarına da iyi geldiği yapılan araştırmalarla kanıtlanmış. Kurutulmuş papatyaları 5 dakika sıcak suda demleyerek hemen hazırlayabilirsiniz. Papatya çayınızı tatlandırmak için baldan yardım alabilirsiniz. Özellikle bitki çaylarına eklenen bir kaşık bal boğazı yumuşatarak öksürüğe karşı oldukça etkili oluyor.

Detaylı tarifi için: Papatya çayı tarifi

Nane çayı

Nane Çayı Tarifi

Nane Çayı Tarifi

İçeriğindeki mentol sayesinde grip ve soğuk algınlığının neden olduğunu boğaz ağrısına ve burun tıkanıklığına en etkili çözüm. Sıcak sıcak içtiğinizde boğazınızı yumuşatarak doğal bir balgam söktürücü işlevi görüyor. İçerisine bir parça limon ekleyerek bu ferah bitki çayına bolca c vitamini ekleyerek tüketebilirsiniz.

Detaylı tarifi için: Nane çayı tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?