menengic-kahvesi-nasil-yapilir-shutter-2023-3

Menengiç Kahvesi Nasıl Yapılır?

Favorilerime
Ekle

Halk arasında melengiç kahvesi olarak da anılan ama aslı "menengiç kahvesi" olan şahane bir içecek bugünkü konumuz. Menengiç kahvesi nasıl yapılır, menengiç kahvesinin faydaları nelerdir merak ediyorsanız siz de hemen böyle buyurun.

Eminiz onun adını daha önce çok defa duydunuz, hatta birçoğunuz en az bir kez tadına bakma fırsatı buldunuz.

Peki ama aslında onu ne kadar tanıyorsunuz?

Buyurunuz, sizi hemen aşağıya doğru bekliyoruz.

Menengiç Kahvesi Tarifi

Menengiç Kahvesi Tarifi

Menengiç Kahvesi Tarifi

Menengiç kahvesini yapmak aslında klasik Türk kahvesini yapmaktan hiç de farklı değil. Ancak genel olarak 2 farklı şekilde yapıldığı biliniyor. Biri, dediğimiz gibi tıpkı klasik Türk kahvesi pişirir gibi su kullanılarak hazırlanıyor, diğer yöntemin tek farkıysa su yerine süt kullanılması oluyor.

Siz yine de menengiç kahvesi tarifini ayrıntılarıyla öğrenmek isterseniz buyurun sizi hemen aşağıya doğru alalım.

Hazırlama süresi: 10 dakika

Pişirme süresi: 5 dakika

Menengiç Kahvesi için Gerekli Malzemeler:

 • Menengiç kahvesi
 • Su ya da süt
 • Cezve
 • Kişi sayısı kadar fincan
 • Menengiç Kahvesi Yapım Aşamaları:

  1. Cezveye kişi başı 1 tatlı kaşığı menengiç kahvesi koyun, ardından üzerine yine kişi başı 1 fincan su ya da süt ekleyin. Sütle yapmaya karar verdiyseniz menengiç kahvesini kişi başı 1 tatlı kaşığından biraz daha fazla kullanabilirsiniz.

  menengic-kahvesi-nasil-yapilir-shutter-2023-1

  2. Ardından cezveyi ocağın üzerine almadan güzelce karıştırın, tüm kahvenin su ya da sütle ıslandığından emin olduktan sonra ocağa alın ve pişmeye bırakın. Bu esnada hiçbir karıştırma işleminde bulunmayın.

  menengic-kahvesi-nasil-yapilir-shutter-2023-2

  3. Köpüren kahveyi hemen ocaktan alın ve fincanlara bölüştürün. Menengiç kahvesi, özellikle sütle hazırlandığında bol köpüklü bir kahve olacağından öncesinde klasik Türk kahvesinde yapıldığı gibi köpüklü kısımları fincanlara pay etmenize bile gerek yok. İşte bu kadar! Afiyet, bal, şeker olsun.

  menengic-kahvesi-nasil-yapilir-shutter-2023-3

  Menengiç Kahvesi Faydaları

  menengic-kahvesi-nasil-yapilir-1

  Menengiç kahvesinin faydaları nelerdir derseniz, hemen sıralayalım:

 • Menengiç kahvesinin nefes darlığı, ses telleri ve solunum yollarına oldukça olumlu etkilerde bulunduğu biliniyor.
 • Göğsü yumuşatıyor, kesilmek bilmeyen öksürüğe çare oluyor, balgam söktürücü bir etki oluşturuyor.
 • Yüksek oranda doymamış yağ adisi içerdiğinden kalp ve damar sağlığını koruyor, kalp krizi ya da felç gibi aniden gelişebilecek risklerden vücudu elinden geldiğince uzak tutuyor.
 • Yine bu özelliği sayesinde kötü kolesterolü düşürdüğü de söyleniyor.
 • Menengiç kahvesi özellikle A, B6, C ve E vitaminleri bakımından çok zengin olduğundan hücrelerin sağlıklı bir şekilde işlemelerine destek oluyor. Bu özellikleriyle cildin erken yaşlanmasının ve kırışıklıkların önüne geçmeyi de ihmal etmiyor.
 • İçindeki yararlı maddeler sayesinde sindirim sistemine iyi geliyor, mide ağrılarının önüne geçiyor.
 • Düzenli ve ölçülü olarak tüketildiğinde böbreklerin sağlıklı çalışmasına destek olduğu hatta böbreklerde oluşan kum sorununa çare olabildiği söyleniyor.
 • Son olarak, menengiç kahvesinin afrodizyak etkili olduğu da biliniyor.
 • Menengiç Kahvesi Nedir?

  menengic-shutter-ocak-2022

  Menengiç kahvesi aslında kahve çekirdeklerinden değil, Latince ismi pistacia terebinthus olan ve ülkemizde menengiç olarak anılan bir ağacın meyvelerinden elde edilen bir kahve. Yani aslında kahve değil. Halk arasında çitlenbik, çedene, çıtlık gibi isimlerle de anılan menengiç ağaçları, ülkemizin birçok yerinde yetişiyor ama özellikle Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ve İç Anadolu bölgelerinin dağlık alanlarında kendiliğinden yetişmesiyle biliniyor.

  Bu ağacın meyvelerinin kurutulup kavrulması ve ardından öğütülmesiyle elde edilen kahve de ismini ağaçtan alıyor ve menengiç kahvesi olarak anılıyor. Halk arasında "melengiç kahvesi" olarak anıldığı da oluyor.

  Tıpkı Türk kahvesi gibi suyla yapılabildiği gibi sütle de hazırlanan bu kahvenin özellikle sütle pişirilmiş olanı makbul sayılıyor. yumuşak içimi, farklı aroması, damakta bıraktığı lezzet ve en önemlisi de faydaları nedeniyle birçok insanın favori içecekleri arasında kendine yer buluyor.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0 yorum yapılmış

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?