MENÜ

Yemek.com

YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/

Sıcak Yaz Günlerine Güneş Gibi Doğacak 6 Soğuk Çay Tarifi

yemek.com

Merhaba, ben yaz! Hani şu bir türlü gelmek bilmeyenden ama gelince de çok sıcak olandan.

Haziran, Temmuz ve Ağustos'ta yaz sıcaklığını üzerinizden atmak, ferahlamak ve soğuk sulara atlıyormuş gibi hissetmenize yardımcı olmak için bu güzel soğuk çay tariflerini bir araya getirelim dedik.

İngilizcesi "iced tea" olan ve dünyanın farklı noktalarında içine farklı ürünler katılarak hazırlanan bu soğuk çay denen menemi insanın içtikçe içesi geliyor, kanamıyorsunuz.

Olsun, kanmayalım. Hava zaten sıcak, daha da sıcak olacak.

En temelden başlayalım: Soğuk çay tarifi

Malzemeler: 8 adet sallama çay ya da 5 tatlı kaşığı siyah çay, 1 orta boy limon, 8 bardak su.

Hazırlanışı: Bir demliğin ya da büyük bir bardağın içine çay poşetlerini ya da siyah çayı ekleyin ve üzerine limon kabuğu rendeleyin. Ardından kaynatmış olduğunuz 8 bardak suyu çay ve limon kabuğunun üzerine boşaltın. 5 dakika boyunca demlenmesini bekleyin. Poşet çayları çıkarın ve bardağınızı ya da demliğinizi soğuması için buzdolabına yerleştirin. Soğuduktan sonra içine bol buz ve limon parçaları atın. Afiyet olsun.

Hadi renklenelim: Çilekli buzlu çay

Çilekli Buzlu Çay

Malzemeler: 1 litre su, 3 tatlı kaşığı siyah çay, 1 adet limon suyu, 500 gram çilek

Hazırlanışı: Suyu kaynatın, içine çay süzgecine aldığınız siyah çayı bırakın. 10 dakika boyunca demleyin. Limon suyu ekleyin ve sürahiye alın. Çilekleri temizleyip parçalar halinde sürahiye atın. Buzdolabında uzun süre boyunca soğutun ve servis ederken bol buzla servis edin.

Biraz havamız olsun: Soğuk Matcha çayı

Malzemeler: 1 yemek kaşığı matcha çayı tozu, 1 yemek kaşığı bal, 1 su bardağı süt, bol buz

Hazırlanışı: Blenderın içine matcha çayı tozunu, balı ve sütü ekleyin. Smoothie haline gelene kadar blenderdan geçirin. Üzerine bolca buz ekleyip tekrar blenderlayın. Bardağa koyun ve servis edin.

Uzaklara gidelim: Thai soğuk çayı

Malzemeler: 5 su bardağı su, 6 adet siyah çay poşedi, 2 adet yıldız anason, 3 adet karanfil, 2 yemek kaşığı şeker, bol buz, yarım su bardağı süt.

Hazırlanışı: Suyu kaynatın, kaynayan suyun içine çay poşetlerini, anasonu ve karanfili atın. 10 dakika boyunca demlenmeye bırakın. Çay poşetleri, anason ve karanfili çıkarın, içine şekeri ekleyin ve soğutmaya bırakın. Soğuyan çayın içine bol buz ekleyin ve servis edin.

Etnik olalım: Hibiskus Earl Grey soğuk çayı

Malzemeler: 5 su bardağı su, 6 adet Earl Grey çay poşedi, yarım kase kurutulmuş hibiskus

Hazırlanışı: Suyu kaynatın ve içine çay poşetlerini koyun. Yaklaşık 1 saat boyunca demlenmeye bırakın. Ardından poşetleri çıkarın ve hibiskusu 2 saat boyunca daha bekletin. 3 saat sonunda içine bol buz ekleyerek servis edin.

Bildiğimizden şaşmayalım: Şeftalili soğuk çay

Malzemeler: 2 yemek kaşığı şeker, 2 olgun şeftali ve 1 bardak su, 2-4 yemek kaşığı siyah çay, 8 bardak su

Hazırlanışı: 1 bardak su, 2 yemek kaşığı şeker ve 2 olgun şeftaliyi küçük bir kapta şeker eriyene kadar karıştırın. Şeftalileri parçalara bölmeyi unutmayın. Ardından 25-30 dakika boyunca soğumaya bırakın. Bu sırada siyah çayınızı demleyin. Çayı süzün ve sürahiye dökün. İçine şeftali karışımını dökün. Yaklaşık 3-4 saat soğutun ve ardından bol buzla servis edin.

Editör

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?