espresso

Espresso

Favorilerime
Ekle

İtalyan kökenli kahvelerden birisi olan espresso, hızlı bir şekilde hazırlanabilmesinden dolayı bu isimle anılmaktadır. Espresso, dünyada en çok tercih edilen kahve çeşitlerinden birisidir. Bu durum espressonun sade olarak ve su ile seyreltilerek tüketilebilmesinin yanında, farklı oranlarda süt ile yumuşatılması ve farklı bileşenlerle aromalandırılması ile elde edilen latte, cappucino, mocha, macchiato, americano, frappe gibi birçok kahve çeşidinde de kullanılmasından kaynaklanmaktadır. Küçük fincanlarda, yaklaşık 30 millitre olarak sunulan espresso, bu özelliği ile gün içerisinde kısa kahve molaları vermek için son derece idealdir.

Espresso nasıl hazırlanır?

Espresso yapmak için basınçlı ve sıcak su veren espresso makineleri kullanılır. Eski dönemlerde çok büyük boyutlarda olan bu araçlar günümüzde çok daha küçük ve kompakt tasarımlarla karşımıza çıkmaktadırlar. Espresso yapmak için espresso makinesinin portafilter adı verilen kaşığı içerisine kahve koyulur, koyulan kahve tamper adı verilen araçla baskı uygulanarak sıkıştırılır ve makine yaklaşık 30 saniye çalıştırılarak bol kremalı, yoğun aromalı ve sert içimli bir kahve elde edilir.

Espresso hazırlamanın püf noktaları nelerdir?

Espresso yapımında kahvenin kavrulma biçimi ve öğütülme kalınlığı çok önemlidir. Espresso için koyu kavrulmuş kahve çekirdeklerinin Türk kahvesi kadar olmasa da, ince bir şekilde öğütülmeleri gerekir. Bunun yanında önemli diğer bir nokta da, portafilter adı verilen kahve kaşığına koyulan kahvenin tamper yardımıyla iyice sıkıştırılmasıdır. Bu işlem suyun kahve içerisinden geçişini yavaşlatarak kahvenin aromasını iyi bir şekilde almasını ve yoğun bir krema tabakasına sahip olmasını sağlar. İyi bir espresso için kahve üzerinde en az 3 milimetre köpük olması gerekir. Ayrıca espresso hazırlanmadan önce makineden bir miktar sıcak su akıtılarak sistemde kalan soğuk suyun tahliye edilmesi sağlanmalıdır. Aksi halde kahveye ulaşan soğuk su, espressonun istenen aromada olmasını engeller.

Espresso çeşitleri nelerdir?

Espresso ölçeği “shot” olarak adlandırılır ve 1 shot espresso hazırlamak için yaklaşık 7 gram kahve kullanılır. Espresso genellikle 1 shot (solo) veya 2 shot (double shot – doppio) olarak hazırlanır. Ayrıca espressodan daha yoğun bir aroma almak ve daha sert bir içim elde edilmek istenirse espresso makinesinden kahve akışı 15 mililitrede kesilerek kısa espresso (ristretto), daha yumuşak aromalı ancak espressoya göre daha acı bir kahve elde etmek için de makineden kahve akışı 60 mililitreye kadar devam ettirilerek uzun espresso (lungo) elde edilir.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?