ayva-hosafi-onecikan

Her Yemeğin Yanına Yakışan 12 Şifa Dolu Komposto ve Hoşaf Tarifi

Favorilerime
Ekle

Yemeklerin yanında, atıştırmalık bir şeyler yerken ya da sadece ferahlamak istediğinizde şöyle nefis bir içecek gibisi yok, değil mi? Peki bu içecekler hep hazır olarak aldığımız, birçoğu asitli olan içecekler ya da ayran olmak zorunda mı? Tabii ki hayır.

Aslında markete gidip o hazır içecekleri almaktan çok daha kolay, çok daha sağlıklı ve lezzetli bir önerimiz var bugün: Evde kendi içeceğimizi kendimiz yapalım diyoruz!

Mutfağımızın en klasik tatlarından olan ama ne yazık ki birçok evde artık yapılmayan komposto ve hoşaflardan söz ediyoruz.

Hadi, onlara yeniden hak ettikleri değeri verelim, sofralarımıza artık sağlık ve lezzet dolu içecekler taşıyalım. Karşınızda birbirinden farklı komposto ve hoşaf tarifleri!

 • Hoşaf tarifi

En temel tariflerle başlayalım istedik, ilk sırada içindeki bolca kayısı ve aromasını kuvvetlendiren, ferahlık katan karanfiller ile bu lezzete yer verdik.

Başrol kayısının: Hoşaf tarifi

 • Ayva hoşafı tarifi

ayva-hosafi-onecikan

Hep ayva tatlısı ya da ayva reçeli olarak tüketilen bu meyvenin hoşaf hali pek nefis. Tam bir şifa deposu.

Tanelerinden de yiyin: Ayva hoşafı tarifi

 • Üzüm hoşafı tarifi

Kayısı yerine üzüm tercih etmek isterseniz sizi hemen böyle de alabiliriz. Sadece suyunu içmekle yetinmek olmaz tabii, tanelerini de afiyetle yiyeceğiz.

Evde hep bulunsun: Üzüm hoşafı tarifi

 • Kayısı hoşafı tarifi

kayisi-hosafi-onecikan

Önce su ve şekeri kıvam alana kadar kaynatıyor, ardından kayısı ve isteğe bağlı olarak üzümleri ilave ediyoruz. Lezzetine lezzet katmak isterseniz de tarçın ya da karanfil de koyabilirsiniz.

Soğuk içiniz: Kayısı hoşafı tarifi

 • Ayva kompostosu tarifi

Şimdi kuru meyveleri bir süreliğine kenara bırakıyor, taze meyvelerle yapılan o güzelim kompostolara sözü bırakıyoruz.

Özellikle ayvalısının seveni çok: Ayva kompostosu tarifi

 • Elma kompostosu tarifi

"Ama ayvayı her mevsim bulamıyoruz" diyenler için dört mevsim de sofralarınızın yıldızı olacak ismi açıklıyoruz. Taptaze elmalara teslim bu lezzeti içmeye de, elma dilimlerini damağımızda eritmeye de bayılıyoruz.

Her yemeğin yanına yakışır: Elma kompostosu tarifi

 • Kırmızı erik kompostosu tarifi

Şöyle daha renkli, daha aromatik lezzetli bir içecek arayışındaysanız kırmızı erik de desteğe gelmeye hazır. Bol bol hazırlayıp dolaba atmalık.

Keşke hiç bitmese: Kırmızı erik kompostosu tarifi

 • Tarçınlı kuru meyve kompostosu tarifi

Eğer sadece lezzetli bir içecek değil de sindirim sisteminiz başta olmak üzere sağlığınıza da katkıda bulunacak bir içecek istiyorsanız malzemeleri hazırlayın, hemen başlıyoruz.

Sadece kokusu bile iyi hissettiriyor: Tarçınlı kuru meyve kompostosu tarifi

 • Vişne kompostosu tarifi

"Ben daha ekşimsi tatlardan hoşlanıyorum" derseniz onun çaresi de bu tarifte saklı. Siz yeter ki kendi içeceğinizi evde yapmak isteyin, tüm meyveler desteğe gelmeye hazır.

Mayhoş lezzetiyle: Vişne kompostosu tarifi

 • Çilek kompostosu tarifi

Görünce "Bir an önce mevsimi gelse" dedirtecek bu özel kompostomuzdan da söz etmeden olmaz. Çilekleri taze taze yemeye zaten doyamıyoruz ama bu haline de ayrı bir bayılıyoruz.

Çilek tüm yıl bizimle olsa ya: Çilek kompostosu tarifi

 • Şeftali kompostosu tarifi

Çilek için düşündüklerimizin aynısı şeftali için de geçerli aslında. Mevsimi gelince hemen bu tarif düşsün aklınıza. Muazzam aromasıyla ferah ferah içmelik harika bir içecek o.

Gerçek şeftali dilimleri eşliğinde: Şeftali kompostosu tarifi

 • Kuru kayısı kompostosu tarifi

Kuru Kayısı Kompostosu Tarifi

Kuru Kayısı Kompostosu Tarifi

Tazelerinin mevsimi yeniden gelene dek bizi idare edecek kuru meyveler ile noktalayalım listemizi. Madem onu dört mevsim gönül rahatlığıyla yapabiliyoruz, bol bol yapalım, canımız her bir şeyler içmek istediğinde hazır içecekler almaktansa onu yudumlayalım.

Afiyet, bal, şeker olur: Kuru kayısı kompostosu tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?