https://yemek.com/tarif/domates-soslu-izgara-patlican/ | Domates Soslu Izgara Patlıcan Tarifi

Zeytinyağı Sayesinde Hem Hafif Hem de Doyurucu Olmayı Başaran 11 Farklı Patlıcan Yemeği

Favorilerime
Ekle

Mevsimin en lezzetli isimlerinden patlıcana doyalım diyoruz bugün! Şimdiye dek hep bol yağda kızartılarak yapıldığı ve belki de çok yağ çektiği için onu çok değerlendirmek istememiş olabilirsiniz ama bu zeytinyağlı patlıcan yemeklerini gördükten sonra fikriniz değişecek, eminiz.

Listemizde en doyurucusundan en hafifine, etlisinden bol sebzelisine o kadar farklı ve nefis patlıcan yemekleri var ki mutlaka damak tadınıza çok uyacak en az bir tarif bulabileceksiniz.

Misafirlerinizi ağırlayacağınız özel yemeklerde, diyet programınızı bozmadan hazırlacağınız hafif bir akşam yemeğinde ya da en taze patlıcanların tadını doya doya çıkarmak istediğiniz nefis yemeklerde bu tarifler gelsin aklınıza.

Buyursunlar, birlikte enfes bir sofra kurmak için hazırlıklara hemen başlayalım!

 • Zeytinyağlı kuru patlıcan dolması tarifi

Kabul, çok hafif bir başlangıç olmadı bu ama böyle bir listede ilk sırayı ona vermesek de olmazdı. Kendisi en sevilen zeytinyağlılardan olur.

Tek bir tanesi bile tıka basa doyurur: Zeytinyağlı kuru patlıcan dolması tarifi

 • Zeytinyağlı patlıcan yemeği tarifi

Patlıcanı zeytinyağı ile bir araya getirme fikrini en çok daha hafif olacağı için tercih etmek isteyenlerdenseniz doğru tarif karşınızda duruyor. Bugüne dek yediğiniz belki de en hafif patlıcan yemeği o olacak.

Tadına doyum olmayacak: Zeytinyağlı patlıcan yemeği tarifi

 • İmam bayıldı tarifi

Kendisini "karnıyarığın lezzet ikizi ama etsizi" olarak tanıyoruz desek hiç de yanlış olmaz. Afiyetle yediğiniz karnıyarığın daha hafif ve vejetaryen hali olan imambayıldı tarifini bir de böyle deneyin.

Şu ana dek yediklerinizi unutturacak kadar nefis ve hafif: İmambayıldı tarifi

 • Fırında patlıcan tarifi

Patlıcanı daha önce hiç bu kadar hafif görmemiş, yapmamış, yememiş olabilirsiniz, bunu anlayabiliriz ama bu tarifi gördükten sonra hala denemezseniz böyle efsane bir lezzete haksızlık edersiniz.

En yakın zamanda denemeli: Fırında patlıcan tarifi

 • Patlıcan çığırtma tarifi

Yaz sofralarına en çok yakışan isimlerden olacak, isteyenler sıcak, isteyenler ılık, isteyenler ise soğuk olarak afiyetle tüketebilecek! Patlıcanlı yöresel yemeklerin en sevilenlerinden biri o.

Bergama yöresinden geliyor: Patlıcan çığırtma tarifi

 • Fırında patlıcan musakka tarifi

Klasik patlıcan musakka yemeğine bol zeytinyağı ve fırın ile enfes bir dokunuş yaptık, böylesi çok daha lezzetli oldu!

Mutlaka denemelisiniz: Fırında patlıcan musakka tarifi

 • Domates soslu ızgara patlıcan tarifi

Patlıcan sadece kırmızı etle bir araya geldiğinde lezzetli olmaz, o yanına gelen her malzemenin lezzetini katlayan enfes bir tattır aslında.

Şu güzelliğe bakar mısınız mesela: Domates soslu ızgara patlıcan tarifi

 • Diyet patlıcan ruloları tarifi

En başında söylediğimiz gibi patlıcanı çok yağ çektiği için bugüne dek yeterince değerlendirmemiş olabilirsiniz ama aslında onu da en hafifinden, diyet dostu tariflerin içinde kullanmak mümkün.

Zeytinyağı sağ olsun: Diyet patlıcan ruloları tarifi

 • Patlıcan dolması tarifi

Kuru patlıcan dolmasına çok aşinayız, tam da bu yüzden listemizin en başına onu oturttuk, biliyorsunuz ama patlıcanları mutlaka kurutulmuş halde kullanmak zorunda değilsiniz aslında. Taptaze patlıcanlarla da dolma yapılır.

Hem de mis gibi olacağı garanti: Patlıcan dolması tarifi

 • Etli patlıcan yemeği tarifi

Sulu yemekleri, hele de şöyle anne eli lezzetindeki tencere yemeklerini zaten çok seviyoruz ama işin içine bir de patlıcan girince ayrı bir bayılıyoruz, doğruya doğru. Siz de bizdenseniz yanına bir pilav yaparak efsane bir menüye dönüştüreceğiniz bu tarifi mutlaka denemelisiniz.

Evet, sıvı yağ ile değil zeytinyağı ile: Etli patlıcan yemeği tarifi

 • Etli patlıcan bohçası tarifi

Etli Patlıcan Bohçası Tarifi

Etli Patlıcan Bohçası Tarifi

Zeytinyağlı dediğimizde genelde aklımıza etli değil, bol sebzeli yemekler gelir. Oysa zeytinyağının tüm lezzeti içinde gizli şöyle enfes bohçalarla da herkesi mutlu etmek, özellikle "Ben et yemeden doyamıyorum" diyenlerin midelerine ziyafet yaşatmak mümkün.

Yapımı da düşündüğünüzden kolay üstelik: Etli patlıcan bohçası tarifiDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

aliim20 Temmuz 2020 2:06
Karnı yarık da olmalıydı bence☺️ yine de hepsi çok güzel tarifler elinize emeğinize sağlık🥰
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?