Zeytinyağlı Semizotu Tarifi

Ege'nin Mutfağımıza Armağan Ettiği Zeytinyağlı 10 Enfes Lezzet

Favorilerime
Ekle

Ege Bölgesi; masmavi denizli sahil beldeleri, sıcakkanlı insanları, tarihi, şarkıları-türküleri, zeybek oyunu ve daha birçok kendine has özelliğiyle en keyifli, en nadide bölgelerimizden biri. Fakat küçükken dağların denize dik uzandığı yer olarak tanıdığımız Ege Bölgesi’nin asıl jestini Türk mutfağına ve damaklarımıza yaptığı da bir gerçek.

Birbirinden şifalı ve çeşitli otları bir kenara, Ege Bölgesi’nin mutfağımıza en kıymetli hediyesi "altın sıvı" olarak da bilinen zeytinyağı. Öyle olağanüstü bir tat ki iyi bir sızma zeytinyağına bir parça ekmek bandığınızda tek başına da sizi mest ediyor fakat bununla yetinmeyip hem içine katılan diğer lezzetlerle baş döndürüyor hem de yemeklerin içine katıldığında midemizde bayram havası yaratıyor.

Ege, öv öv bitmez o yüzden en iyisi sözü uzatmayalım ve ağızları daha fazla sulandırmak için sızma zeytinyağıyla yapabileceğiniz enfes tarif önerilerimize geçelim.

En lezzetli zeytinyağlı sofralarınız için, Ege'nin Türkiye'ye bir armağanı daha var: Kristal!

Kristal Banner YemekCom2

Sefanız olsun: Enginar dolması

Ege'nin bize bir diğer armağanı olan enginarın zeytinyağıyla uyumu aynı bölgenin çocuğu olmalarından mı kaynaklanıyor bilemiyoruz ama enginarı da en az zeytinyağı kadar çok seviyoruz. Enginarın farklı bir yorumu olan bu dolma da eğer denemediyseniz eminiz sofranızın vazgeçilmezlerinden olacak.

Şimdiden afiyet olsun: Enginar Dolması Tarifi

Ona değer: Şevketibostan

Kabul ediyoruz, temizlemesi de pişirmesi de zor bir ot şevketibostan. Fakat özellikle de Ege’de çok meşhur olan kuzu etli sızma zeytinyağlı şevketibostan yemeğinin tadına bir kez bakma şansını yakalamış olanlar iyi bilir ki böyle bir lezzet için her zorluğa katlanılır.

Kırlardan sofraya: Şevketibostan Tarifi

Mutfakta bir mihenk taşı: Kabak çiçeği dolması

Sızma zeytinyağıyla uyumuyla ağızlarda büyülü bir lezzet bırakan bu tarifi yapan kişi mutfakta rüşdünü ispatlamış, yemek konusuna verdiği önemi göstermiş sayılır. Çünkü bu tarif de diğer mutfak lezzetlerine göre biraz özen istiyor ama sonucu hem sizin hem de sevdiklerinizin gönlünde taht kuruyor.

Kolları sıvayın: Kabak Çiçeği Dolması Tarifi

Ege’nin mis kokusu üzerinde: Deniz börülcesi

Kalbi Ege’de kalanların ilacıdır adeta deniz börülcesi. Üzerine limon, biraz sirke ve sızma zeytinyağı ekleyip yemeden önce Ege kokusunu da şöyle bir içinize çektiniz mi değmeyin keyfinize! Üstelik olağanüstü lezzetinin yanı sıra sağlığa faydasıyla da biliniyor.

Karides de ona çok yakışıyor: Deniz Börülcesi Tarifi

Kalp hırsızı: Zeytinyağlı semizotu

Sızma zeytinyağının en yakıştığı lezzetlerden birine geldi sıra. Herkes bilir ki eğer bir sofrada semizotu varsa ilk çatal için şampiyon bellidir siz ikinciye karar verin. Faydaları ise saymakla bitmez. Tarifi bizden, sofraya koyup tüm aileyi mutlu etmesi sizden!

Gelsin lezzet şöleni: Zeytinyağlı Semizotu Tarifi

İçiniz ısınsın: Sıcak ot

Bu tarifimizi, Ege Bölgesi'nin hepsi birbirinden farklı faydaya ve lezzete sahip o güzel otlarına ithaf ediyoruz. Çünkü bu tarif için belirli ot çeşitlerine ihtiyacınız yok. İstediğiniz Ege otuyla yapabilir ve sofranızın ortasına bir sağlık deposu koyarken lezzet tarzınızı da konuşturabilirsiniz.

Yerken parmaklara dikkat: Sıcak Ot Tarifi

Kim sevmez ki: Zeytinyağlı fava

Onu, kallavi sofralara sıkı bir başlangıç olarak da görebilirsiniz; börek tariflerinin içindeki gizli lezzet olarak da... Her şekilde bizi ilk çatalda Ege’nin serin, yumuşak ve samimi havasına çeker. Yanına da ne koysanız yakışır. İyi ki varsın fava.

Kocaman bir alkış ona: Zeytinyağlı Fava Tarifi

Geldi bahar ayları: Zeytinyağlı enginar

Gelişiyle önce Ege’de sonra da tüm yurtta baharın müjdecisi olarak kabul edilen ve her derde devası olan enginarın şüphesiz ki en çok tüketilen şekli sızma zeytinyağı ve çeşitli sebzelerle pişirildiği enfes hali... Üzerinde bir de limon sıkın yaza hazırsınız!

Cıvıl cıvıl: Zeytinyağlı Enginar Tarifi

Unutmamalı: Nuraniye

Ege Bölgesi’nin Türk Mutfağı’na kattığı lezzetler arasında herkes tarafından bilinenlerin yanında bir de bunca zaman kendini narin ve gizli tutmayı başarmış olanlar var. İşte Nuraniye de onlardan biri. Bu eşsiz lezzeti saklandığı yerden çıkarıp sofranızın prensesi yapmaya hazır mısınız?

Zeytinyağının bebeği: Nuraniye Tarifi

Börek seviyesini biraz artırıyoruz: Otlu börek

Otlu Börek Tarifi

Otlu Börek Tarifi

Börek hepimizin kalbinde özel yere sahip bir lezzet. Küçükken okuldan gelince annelerimizin fırından çıkardığı çıtır çıtır sıcacık börekleri düşündüğümüzde bu çok normal değil mi? Şimdi o börekleri bir de Ege Bölgesi’nin birbirinden lezzetli otlarıyla hayal edin!

Hayal etmekle kalmayın: Otlu Börek Tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Rabia Aydoğdu13 Mart 2018 22:58
Egeli olmak kıyak bir şey yahu. Otları severiz, onlar kıymetlidirler. :) Mutfakta fazla sebze olunca kerevizin sapından tut ne bulduysak salata yapılır ve bizim evde çok geçen bir söz vardır: 'Sadece bi saltaylan doycak insan yahuu' :D Dolmaları atlamışsınıııız olmadı bu. Sadece arpacık soğanlarıyla yemek yapan babaanneme selamlar olsun :)
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?