https://yemek.com/tarif/anali-kizli/ | Analı Kızlı Tarifi

Görür Görmez Hepsini Tek Tek Yapmak İsteyeceğiniz 12 Nefis Tencere Yemeği

Favorilerime
Ekle

Şöyle sulu sulu, anne eli lezzetinde tencere yemeklerini sevmeyen var mı? Yeri geldiğinde pilavın en lezzetli eşlikçisi, yeri geldiğinde ekmek bana bana yemelere doyamadığımız o lezzetleri bugün başrole çıkaralım diyoruz.

Pratikliğiyle kalbimizi çalan fırını, tavayı bir kenara bırakıyor ve sofraya çocukluğumuzdan beri alışık olduğumuz, bol sebzelisinden bol etlisine, tavuklusuna çeşit çeşit tencere yemeğini taşıyoruz.

Siz de midenize bir güzellik yapmak isterseniz hemen aşağıdaki tencere yemeklerinden dilediğinizi seçin ve mutfakta buluşalım deriz.

Buyursunlar, karşınızda en samimi, en bizden lezzetlerimizden, mutfaklarımızın vazgeçilmezi tencere yemekleri!

Mercimek çorbası tarifi

Ana yemeklere geçmeden önce ondan söz etmeden olmaz dedik, tencerenin bile görmekten memnun olduğu, sofraların vazgeçilmezi bir lezzetle açılışı yaptık. Bugüne dek yaptıklarınızı unutturacak nefis lezzetiyle...

Karşınızda: Mercimek çorbası tarifi

Patates musakka tarifi

Patates aynı tencerenin içinde kıymayla buluşur da o yemeğin lezzetsiz olma ihtimali olur mu? Anne eli lezzetinde bir patates musakka yapmayı şu ana dek tam olarak başaramadığınızı düşünüyorsanız...

Bu tarifi mutlaka deneyin deriz: Patates musakka tarifi

Harput köftesi tarifi

Kendisi belki şu ana dek tüm mutfaklarda sıkça pişen bir tencere yemeği değildi ama... Bugünden itibaren sadece Elazığ'da değil tüm şehirlerde pişecek.

Fokurtular yükselsin: Harput köftesi tarifi

Sebzeli barbunya yemeği tarifi

Bol vitaminli sebzeler, bol proteinli nefis barbunyalarla buluşuyor. Ortaya hem hafif hem de çok doyurucu bir tarif çıkıyor.

Bir kez deneyen bir daha vazgeçemiyor: Sebzeli barbunya yemeği tarifi

Kaşkarikas tarifi

Kabağın kabuklarını değerlendirerek yapabileceğiniz bu tarif için tam şu an en doğru zaman aslında. Tezgahlarda en taze halleriyle duran kabakları alın ve kolları sıvayın.

Kabak sevmeyenlere bile kabak sevdirir, öyle de iddialıyız: Kaşkarikas tarifi

Etli nohut yemeği tarifi

Mutfağımızın en klasikleşen tariflerinden biri o. Ne kadar çok bilinse ve sevilse de onu lokum gibi pişirmenin sırlarını bilmek, yanından da pilavı eksik etmemek gerekiyor bizce.

İşte o lezzet sırları bu tarifte sizi bekliyor: Etli nohut yemeği tarifi

Analı kızlı tarifi

Adana başta olmak üzere Anadolu'nun farklı yörelerinde sıkça yapılan, her yapıldığında tek bir porsiyonuyla doyursa da yine de yemeye devam etmek istenen, bağımlılık yapan efsane bir lezzet o.

Tencerenin dahil olduğu en güzel tariflerden: Analı kızlı tarifi

Onu unutacak değildik: Patlıcan yemeği

İster tek başına iste etle ya da kıymayla... Söz konusu patlıcansa gerisi teferruattır diyor ve sizi anne eli lezzetinde bir patlıcan yemeği yapabileceğiniz tarifimize bekliyoruz.

Fazla söze gerek yok, görüyorsunuz: Patlıcan yemeği tarifi

Tavuklu keşkek tarifi

Şimdi sırada yine tıpkı analı kızlı gibi, hatta ondan çok daha yaygın olarak Anadolu'nun çeşitli yerlerinde yapılan şahane bir tarif var. Düğünlerden diğer tüm özel günlere, ekonomikliği ve lezzetiyle kurduğumuz tüm özel sofralarda başrolü kapan tavuklu keşkek bu akşam sofranıza konuk olmak istiyor. Siz de isterseniz...

Tencereleri hazırlayın, başlayalım: Tavuklu keşkek tarifi

Sütlü kuru fasulye tarifi

Kuru fasulye, bu kez sütle buluşuyor, tencerede geçirdikleri bu yolculuk sonrası süt, kuru fasulyeyi bugüne dek belki de hiç yemediğiniz kadar yumuşacık, lokum gibi yapıyor. Henüz onunla tanışma fırsatı bulamadıysanız...

Bu tarifi bir köşeye not edin, en yakın zamanda deneyin: Sütlü kuru fasulye tarifi

Doyuran bulgur pilavı tarifi

Tek bir tencere kirleterek kolayca hazır edebileceğiniz, tavuklu ve ekşili bu bulgur pilavıyla doymamak elde değil. Vaktiniz dar olduğunda, kendinizi çeşit çeşit yemek yapacak kadar enerjik hissetmediğinizde hemen hazır edebilir, tek bir tabakla herkese ziyafet yaşatabilirsiniz.

İşte bu kadar kolay: Doyuran bulgur pilavı tarifi

Kabaklama tarifi

Kabaklama Tarifi

Kabaklama Tarifi

Adıyla dikkat çeken bu yemeğin adını şu ana dek duymamış olabilir, tadına bakma fırsatı yakalayamamış olabilirsiniz. Ama artık onunla tanışmanızın zamanı geldi. İçindeki nohut, sumak ekşisi ve etle bu yemek, bambaşka bir lezzet.

Farklılık isteyenler buraya: Kabaklama tarifiDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?