Editor
MENÜ

Yemek.com

YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/

Altın Günlerinde Tabakta Muhakkak Yerini Alması Gereken 9 Yemek Tarifi

https://yemek.com/tarif/mozaik-kek/ | Mozaik Kek Tarifi

Altın günleri çok değişik bir olaydır, yaşayanlar bilir. Bir grup konu komşu öğlen saatlerinde, sıra kimin evindeyse orada toplanır ve bol sohbet (dedikodu) ile yenilir içilir. Hala yapan kaldıysa dantel ve örgü modelleri incelenir...

Zamanın nasıl geçtiğini anlamazlar bile. Ancak altın gününün en, en ve en önemlisi ise çayın yanında verilen tabaktır. Kaç tane anne sırf o övgüleri almak için; yaptığı kekin, böreğin, kısırın mükemmel olduğunu bile bile "Ay sorma Aysel'ciğim kekin de şekeri biraz az mı olmuş ne?" diye yalandan soru sormuştur biliyor musunuz siz? Amaç sadece "Yok şekerim harika olmuş, tarifini istiyorum hatta" gizliden övgü dolu bir cevap almaktır.

Yoksa hiçbir anne, hiçbir kadın kendi yaptığı keki kötülemez, ondan önce kötüleyen olursa da paralar!

Şimdi gelelim övgü garantili altın günü tariflerimize. Hepsi Yemek.com'dan onaylı.

Açılış onun hakkı: Kısır

İnce bulgurun en ama en güzel halidir. Altın günü deyince akla ilk onun gelmesinden de anlayabiliriz zaten bu durumu. Tabak tabak yenir, bittikçe tabaktaki yeri iki kaşık da olsa yenisiyle dolar.

Ona yarım saat verin: Kısır tarifi

Olmazsa olmaz: Zeytinyağlı yaprak sarma

Görsel- Vildan Mese Demir - Facebook

Görsel- Vildan Mese Demir - Facebook

Ah incecik sarılan o sarmalar yok mu? Yapması saatler alan ama 5 dakikada löp löp yenen. Sevmeyen yoktur bu lezzeti. Ama yine o aynı lezzet yanına birazdan gelecek kekin de tadını biraz etkileyecektir. Hepinizin başına gelmiştir ısırık aldığı kekin, komşu yemeklerin tadından etkilenmiş olması. İşte bir sarma iki de patates salatasıdır o.

Neyse konumuzu çok da dağıtmayalım, malzemeler hazırsa: Zeytinyağlı yaprak sarma tarifi

Mis kokar o: Mozaik kek

Annelerin zebra kek olarak da andığı görsel bir şova imza atan bir kek. Biraz kakaolu kek karışımı, biraz sade kek karışımı, biraz kakaolu, biraz sade... Bu şekilde tüm karışım bitene kadar kalıba dökülür. Her şeye, tüm güzelliğe rağmen de en son o yenir hatta tabakta bile kaldığı olur

Tabağın kenarında yer açın: Mozaik kek tarifi

Dereotu da eklenir: Peynirli poğaça

Peynirli Poğaça Tarifi

Peynirli Poğaça Tarifi

Kıyır kıyır tadıyla gönüllerin sultanıdır o. Fırından çıktığı an da yenir, soğuduktan hatta ertesi günden kalınca da yenir. Hani bazı yemekler vardır ya "Anne eli değmiş gibi" deriz. İşte poğaça da buna uyan tariflerden birisidir. Anne poğaçası diye bir şey var.

İşte o da bu: Peynirli poğaça tarifi

Kısırın uzaktan kuzeni: Patates salatası

patates-salatasi-tarifi-1

Gün tabağının olmazsa olmazıdır. Kısırı görüp de onu görmemek büyük ayıp olur. Sevmeyenin neredeyse olmadığını da düşünürsek, sıfır risk ile gün tabaklarındaki yerini alır.

Nar ekşisiyle de güzel: Patates salatası tarifi

İç harcı size kalmış: Sigara böreği

İç harcını dilediğiniz şekilde hazırlamak size kalsa da en güzeli peynirle olur, bilirsiniz. Tabakların bir ucuna itina ile 3'er tane yerleştirilir. Genellikle de sayılı yapıldığından bir fazlasını isteseniz de alamazsınız.

Parmak gibi sarılsın: Sigara böreği tarifi

Şekil şekil, desen desen: Un kurabiyesi

İsterseniz kare, isterseniz karo deseniyle ya da bizim yaptığımız gibi yuvarlak yuvarlak... Un kurabiyesinin şekli ne olursa olsun tadı şahanedir.

Üzerine pudra şekeri şart ama: Un kurabiyesi tarifi

Hiç unutur muyuz: Mozaik pasta

Nasıl olur da bir gün önceden yapılıp buzlukta yerini alan bu lezzeti unutabileceğimizi düşünürsünüz? Bisküvi ve kakaonun en uyumlu halidir o. Bakmayın kolay gibi gözüktüğüne, kıvamını tutturmak o kadar zordur ki.

Mideler şenlensin: Mozaik pasta tarifi

Şekli aynı böyle olmalı: Elmalı mini turta (Elmalı kurabiye)

Şekil itibarı ile kendine has bir yorumu olan bu turtalar; çay saatlerinin de, beş çaylarının da olmazsa olmazıdır. Hamurunu tutturmak da öyle sanıldığı gibi kolay değildir. Komşular arasında en çok tarifi dolaşan lezzetlerden birisidir.

Tarçını bol olsun: Elmalı kurabiye tarifi

Editör

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?