İki Farklı Yöntemiyle: Evde Çökelek Peyniri Nasıl Yapılır?

Favorilerime
Ekle

Büyüklerimiz tencere dolusu sütlerini alır, ocak üzerinde güzelce kaynatmaya başlardı. Ortaya nefis sütlaçlar, ev yapımı yoğurtlar çıkardı çoğu zaman. O güzelim sütler kesildiği zamanda kahvaltıların vazgeçilmezi olan tazecik peynirlere dönüşür, tadına doyum olmazdı. Şimdilerde taze sütlerden, günlük pastörize edilmiş sütlerden de bu şekilde nefis peynirler hazırlanıyor. Evde ekonomik ve nefis bir şekilde afiyetle yeniyor. Evde kendi çökelek peynirini yapmak isteyenler için de efsane bir tarif çıkıyor ortaya. Böreklerden kahvaltılara, tatlılardan salatalara kadar da birçok tarifte kullanılıyor. Lor peynirinden farklı olmasının sebebi içerisinde tuz, çörek otu gibi malzemeler kullanılması. Gelin bugün evlerimizden enfes çökelek peynirleri hazırlayalım! Üstelik 2 farklı yöntemiyle! Hazırsanız nostaljik zamanlara bizi ışınlayacak enfes bir tarifle başlıyoruz.

Evde çökelek peyniri nasıl yapılır? Çökelek peyniri püf noktaları

cokelek-yapimi1

İlk yapım şeklimiz sütle yapılanı. Temizliğinden emin olduğunuz, peynir ya da yoğurt yapımına uygun olan çiğ sütleri temin ederek evde çökelek yapımına başlayabilirsiniz. Aynı şekilde marketlerde süt ve süt ürünleri reyonlarında satılan bu amaç için özel olarak üretilmiş sütleri kullanarak da hazırlayabilirsiniz. Peynirinizin daha lezzetli olabilmesi için tam yağlı bir süt kullanmanız oldukça önemli. Sütünüzü ocağa alıp kaynatmaya başlayın. Güzelce kaynatıp ardından içerisine sirke veya limon ilave edin.

cokelek-yapimi2

Bu ikiliyi birlikte ya da sadece birini ilave ederek sütünüzü kestirin. Sütünüzün üzerinde parça parça tortular oluşmaya başlayacaktır. Bunlar sütünüzün kesildiğini gösterir. Ardından biraz daha kaynatın ve tüm tortuların yüzeye çıkmasını bekleyin. Süt tamamen kesilince ocaktan alın ve üzerine tülbent oturmuş bir süzgeçten geçirin. Süzgecin altına da bir kap koyun. Ortaya çıkan su peynir altı suyu. O suyu birbirinden farklı alanlarda kullanabilirsiniz. Kullanım alanları için ise sizi şuradan alalım: Peynir Altı Suyu Nasıl Değerlendirilir?

cokelek-yapimi3

Bu aşamada dilerseniz içerisine tuz ilave edebilirsiniz. Tülbenti güzelce sıkıp bağlayın ve oda sıcaklığında tüm suları süzülene kadar en az 2-3 saat bekletin. Suyu süzüldükten sonra peyniriniz hazır! Dilerseniz evde tutmayan yoğurtlarınızı da peynire dönüştürebilirsiniz. Tutmayan yoğurdunuzu ocağın üzerine alın. Eğer çok sıvı değilse içerisine biraz su ilave edebilirsiniz. Çok sıvı durumdaysa eklemenize gerek yok. Ardından kaynatmaya başlayın ve içerisine yine limon ya da sirke ilave edin. Bu aşamadan sonra yukarıda belirttiğimiz kesilince tülbentin üzerine alma işlemini uygulayabilirsiniz. Aynı şekilde ekşimiş yoğurtları da bu şekilde değerlendirebilirsiniz. Bu yöntemle de yoğurdunuzu atmayıp bu şekilde peynire dönüştürme şansına sahipsiniz.

cokelek-yapimi4

Peynirin suları tamamen süzülünce dilerseniz içerisine ekstra tuz, çörek otu, toz kırmızı biber, pul biber, kekik gibi malzemeler ilave edebilir, lezzetini zenginleştirebilirsiniz. Peynirinizi kapalı kapların içerisinde buzdolabında saklamanızı ve en fazla 4-5 gün içerisinde tüketmenizi öneririz. Şimdiden ellerinize sağlık!Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?