https://yemek.com/tarif/zeytinyagli-fava | Zeytinyağlı Fava Tarifi

Dışarıda Yediklerinizi Aratmayacak Evde Yapabileceğiniz 12 Lokanta Usulü Meze Tarifi

Favorilerime
Ekle

Sofraların en nefis eşlikçisi, uzayan sohbetlerin olmazsa olmazı mezeleri dışarıda yemek yerken seçmek ayrı bir keyif. Peki ya onları evde yapsak?

Haydarisinden acılı ezmesine, atomdan humusa dışarıda yemekten keyif aldığımız lokanta mezelerini bu tariflerle evde kolayca yapabilecek ve sofranızı zenginleştirebileceksiniz.

Hazırsanız başlıyoruz.

 • Acılı ezme tarifi 

Özellikle kebapçıların sofralarından eksik olmayan acılı ezmeyi gelin bugün evimizde yapalım. Kebapların, et yemeklerinin yanına çok yakışacak.

Acı severlere: Acılı ezme tarifi

 • Pastırmalı humus tarifi 

Humusu çok seviyoruz. Ama son yılların restoranların favori ismi pastırmalı humus. Gelin nohudun en güzel hali olan humusu bir de böyle deneyelim.

Tadına doyum olmaz: Pastırmalı humus tarifi

 • Haydari tarifi 

En sevilen mezelerin başında gelen, süzme yoğurdun en güzel hallerinden olan haydariyi tam kıvamında yapmak işte bu tarifle çok kolay.

Beyaz güzel: Haydari tarifi

 • Şakşuka tarifi 

Patlıcanın başrolde olduğu, ona patates ve biberlerin eşlik ettiği şakşukaya nefis bir sos da dahil oluyor ve evde hazırlayacağınız en nefis yan lezzetlerden birine dönüşüyor.

Şarkısı da var: Şakşuka tarifi

 • Atom meze tarifi 

Acısı atom etkisi yaratan, sevenin çok sevdiği atom meze sıradaki konuğumuz. Birkaç basit malzemeyle kolayca hazırlanan atom mezesi sofranıza çok farklı bir hava katacak.

Acısı biberinden: Atom meze tarifi

 • Köpoğlu mancası tarifi 

Sadece "köpoğlu" adıyla da bilinen bu nefis lezzet genelde Trakya'da yapılan nefis bir meze. Öyle ki ana yemekten bile rol çalıyor.

Patlıcan aşkına: Köpoğlu mancası tarifi

 • Zeytinyağlı fava tarifi 

Baklanın en güzel haline sofranızda yer açın. İştah açar, tabakta en fazla yeri hep o kaplar, yiyen tarifini sorar. Öyle bir güzellik.

Bakla sevme sebebi: Zeytinyağlı fava tarifi

 • Babagannuş tarifi 

Közlenmiş domates, biber ve patlıcanla yapılan babagannuş ülkemizde en fazla tüketilen mezelerden. Siz de sofranızda bu renkli isme yer açın.

O köz kokusu yok mu: Babagannuş tarifi

 • Havuç tarator tarifi 

En hızlı ve kolay hazırlanan mezelerden biri de havuç tarator. Rengiyle, sarımsaklı yoğurduyla sofrada alkışları toplamasına hazır olun.

Sofranın gizli kahramanı: Havuç tarator tarifi

 • Humus tarifi 

Pastırmalısından bahsettik ama en klasik halinden bahsetmesek olmazdı. Zeytinyağı, tahin ve taze sıkılmış limon suyunun da katkılarıyla haşlanmış nohuttan hazırlanan bu humusu hemen denemek isteyeceksiniz.

Nohut dile geldi: Humus tarifi

 • Yoğurtlu patlıcan salatası tarifi 

Patlıcanlar usul usul közleniyor, üzerine sarımsaklı yoğurt da eklenince sofrada şov başlıyor. Az malzemeyle bu lezzete ulaşmak çok kolay.

Hafif lezzet: Yoğurtlu patlıcan salatası tarifi

 • Peynirli Girit mezesi tarifi 

Peynirli Girit Mezesi Tarifi

Peynirli Girit Mezesi Tarifi

Restoranların gizli lezzetlerinden olan peynirli girit mezesi tüm peynir severlere geliyor. Peynirin böyle farklı bir mezeye ilham verebileceği kimsenin aklına gelmezdi.

Çok da pratik: Peynirli Girit mezesi tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?