Airfryer'da Kestane Kebap Tarifi

Yumuşacık Kestane Yapmanın Püf Noktalarıyla: Kestane Nasıl Haşlanır?

Favorilerime
Ekle

Kış aylarında sık sık tükettiğimiz o leziz kestaneler... Sobanın üzerinde çıtır çıtır pişmiş haline kimse kolay kolay hayır diyemez. Piştiği an evlerimize sımsıcak bir hava katar. Elbette artık evlerimizde eskisi gibi soba üzerinde kestane pişiremiyoruz, daha pratik yöntemlere başvuruyoruz. Haşlama kestane, fırında kestane ve hatta hava fritözünde kestane pişirme gibi yöntemlerden hangisi sizin için uygunsa kestanelerinizi pişirip sağlıklı bir atıştırmalık olarak tüketebilirsiniz. Kestane sadece bir tatlı atıştırmalık değil aynı zamanda kestaneli yemek tarifleri içinde bir lezzet verici aynı zamanda. Haşlanmış kestaneleri çoğu zaman yemek tariflerinde ve ev yapımı kestane şekeri tariflerinde kullanıyoruz. Bu içeriğimizde kestane nasıl en güzel şekilde haşlanır, tüm püf noktalarıyla anlatacağız. Haydi başlayalım!

Kestane nasıl çizilir?

soyulmus-kestane

Öncelikle kestanelerin güzelce yıkayın. Ardından haşlanması ve yumuşacık olması için kestaneleri çizmeniz gerekiyor ki tam kıvamında pişsinler. Kestanelerin yan yüzeylerinden artı şeklinde çiziklere atarak ya da çevresinden çizebilirsiniz. Böylece piştikçe kabukları açılacak ve rahatça soyulacak. Çizerken çok derine inmemek önemli aksi halde haşlanırken dağılmalar olabilir. Bu noktada çizilen kestaneler sıcak suda bekletilir mi sorusu aklınıza gelebilir. Fırında kestane pişirmeden hemen önce suda bekleterek kestanelerin yumuşamasını ve kabuklarının kolayca soyulması sağlayabilirsiniz. Ancak kestaneleri haşlayarak pişirecekseniz suda bekletmenize hiç gerek yok.

Kestane haşlanırken içine ne konur?

kestane-haslama-shutter-2022

Kestaneleri çizdikten sonra tencereye alın. Üzerine su ekleyin. Bu aşamada arzuya göre birkaç adet küp şeker ekleyerek ya da aroma vermesi için portakal kabukları koyarak hafif tatlanmış ve lezzetlenmiş kestaneler pişirebilirsiniz. Tencerenin kapağını kapatıp 10 dakika pişirin. Bu sırada suyu kaynama noktasına gelmiş olacak, ocağın altını kısıp kestanelerin büyüklüğüne göre 15-20 dakika daha pişirerek toplamda yaklaşık 25-30 dakikada pişmiş olacak. Pişme derecesini kabuklarının açılmasından kontrol edebilirsiniz. Eğer kestaneleriniz çok pişerse dağılabilir, aman dikkat edin.

Haşlanmış kestane nasıl kolayca soyulur?

Özenle çizdiğiniz kestaneler suda haşlanırken çizdiğiniz noktalardan kabukları açılmaya başlar. Haşlanan kestaneleri en kolay yöntemle soymak için haşlama suyundan yararlanmak gerekir. Kestaneler haşlandıktan sonra kaynayan suyunun bir kenarda biraz ılınmasını bekleyin ve suyunu kesinlikle süzmeyin. Ilık suyun içindeki kestaneleri tek tek soymak için bir bıçağın ucuyla açılan kısımlarından kabuklarını kolayca soyabilirsiniz. Tamamen soğuduğunda soymak daha da zorlaştığı için ılık iken soymayı tercih etmenizi öneririz. Eğer kabuklarını soymakta zorlanırsanız tekrar sıcak su dolu tencereye koyun ve birkaç dakika bekletip tekrar deneyin.

Kestane nasıl pişirilir?

Kestanelerinizi pişirmeden önce en güzel kestane nasıl pişirilir?, kestane nasıl yapılır? gibi sorularınıza da yanıt verelim. Kestaneler en yaygın şekilde fırında pişirilir. Tam da bu sırada kestane pişirmenin tüm püf noktalarını bulacağınız kestane nasıl pişirilir içeriğimizi de paylaşmış olalım. Yaygın olarak atıştırmalık olarak tüketilen kestaneler fırında pişirilirken ön haşlama yaparak ya da direkt fırında pişirilebilir. Fazla zamanım yok diyenler haşlamadan kestane nasıl pişirilir? içeriğimize mutlaka göz atmalı.

Airfryer'da Kestane Kebap Tarifi

Airfryer'da Kestane Kebap Tarifi

Fırında kestane pişirmek kadar pratik bir diğer pişirme yöntemi ise son zamanların popüler ürünü hava fritözleri. Sadece 20 dakikada kabukları kolaylıkla soyulan, tam kıvamında kestaneler pişirebilirsiniz. Pişirdiğiniz kestaneleri ister atıştırmalık olarak yiyebilirsiniz ya da kestaneli tariflerde kullanarak yemek tariflerine lezzet katabilirsiniz.

Evde kestane haşlama tarifi, nasıl yapılır?

  • Öncelikle suda kestane haşlama için 500 gram kestaneyi güzelce yıkayın, üzerlerini çizin ve tencereye aktarın.
  • Üzerini geçecek kadar su ekleyin ve arzuya göre kestanelerin daha tatlı ve lezzetli olması için bu aşamada 2 adet kesme şeker ilave edebilirsiniz.
  • Orta ateşte kestaneleri pişirmeye bırakın. Yaklaşık 25-30 dakika içince haşlanmış olacaklar. Kabuklarının soyun ve sıcak sıcak afiyetle yiyin.

Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?