Adıyaman Peynir Helvası Tarifi

İftar Menünüze Farklılık ve Lezzet Katacak 11 Yöresel Tatlı Tarifi

Favorilerime
Ekle

İftar yemeğinin ardından tatlı yemeyi sevenler, hep aynı tatlı tariflerini yapmaktan yorulanlar, farklı lezzetler keşfetmek isteyenler hemen buraya. Ülkemizin dört bir yanından çıkıp gelen birbirinden nefis ve iftara uygun yöresel tatlı tariflerini keşfedeceğiz bugün birlikte!

İçlerinde bugüne dek denemedikleriniz varsa bu lezzetlerle bir an önce tanışmalı, belki de adını dahi hiç duymadığınız bu enfes tatlıların reçetelerini bir bir tarif defterlerinize not etmelisiniz.

Tadına bakan herkesin sık sık yapmaya karar verdiği yöresel tatlı tariflerimizle sizi baş başa bırakalım şimdi. Bakalım sizin favoriniz içlerinden hangisi olacak?

 • Borcamda süt helvası tarifi

İlk kez görenler için görüntüsüyle fırın sütlacı andırsa da kendisi fırın sütlaçtan çok daha farklı bir lezzet sunuyor, kıvamıyla, damakta bıraktığı lezzetle bağımlılık yapıyor.

Bursa mutfağından geliyor: Borcamda süt helvası tarifi

 • Yalova sütlüsü tarifi

Bu tarifte adeta baklava ile güllaç bir araya geliyor, ortaya bir oturuşta dilimlerce yemek isteyecek kadar çok seveceğiniz, hafif ve lezzetli bir tatlı çıkıyor...

Yalova mutfağından geliyor: Yalova sütlüsü tarifi

 • Adıyaman peynir helvası tarifi

Tadına bakanların sizden hemen tarifini isteyeceği, "Bunu nasıl yaptın" demeden edemeyeceği çok özel bir tatlı var sırada. Lezzet sırları Ferhat Şef'ten!

Adıyaman mutfağından geliyor: Adıyaman peynir helvası tarifi

 • Aside tatlısı tarifi

Kısa sürede hazırlayabileceğiniz, pratik ve farklı bir tatlı arıyorsanız aradığınız o tatlı tam karşınızda duruyor. Yapmak için sadece 3 malzeme yeterli oluyor.

Kayseri mutfağından geliyor: Aside tatlısı tarifi

 • Cennet çamuru tarifi

Hazırlaması 5, pişirmesi de yaklaşık 15 dakikanızı alacak, toplam 20 dakikada misler gibi sofradaki yerini alacak bir tatlı o. Şu zamana dek onu deneme fırsatı bulamadıysanız daha fazla vakit kaybetmeyin.

Kilis mutfağından geliyor: Cennet çamuru tarifi

 • Kıvratma tatlısı tarifi

Baklava yufkası, fındık, şeker ve mis gibi tereyağı... Baklava çıtırlığında ama şerbetsiz olduğu için içinizi baymayacak, midenizi de yormayacak bir lezzet.

Samsun mutfağından geliyor: Kıvratma tatlısı tarifi

 • Gasefe tarifi

Mutfakla arası çok iyi olmayanların dahi kolayca yapabileceği kadar pratik, bir o kadar da lezzetli ve renkli bir tatlı o. Kayısıları ılık suda beklettikten sonrası sadece 10 dakika.

Erzincan mutfağından geliyor: Gasefe tarifi

 • Gebole tatlısı tarifi

6 malzeme ile hazırlanıyor, her kaşığı şifa, her kaşığı bereket dolu bir tatlı olarak biliniyor.

Siirt mutfağından geliyor: Gebole tatlısı tarifi

 • Taş kadayıf tarifi

Şerbetli tatlı sevenleri böyle alalım, sizi hemen ramazanların en vazgeçilmez lezzetlerinden biri olarak kabul edilen, evde hazırlaması da düşündüğünüzden pratik olacak bu nefis tatlı ile tanıştıralım.

Adana mutfağından geliyor: Taş kadayıf tarifi

 • Taş ekmeği tarifi

Taş kadayıfından taş ekmeğine uzanıyoruz şimdi. Rotamızda Elazığ var. Kat kat hamurlar üst üste geliyor, aralarından ceviz, üzerinden de şerbeti eksik edilmiyor. İşte bu efsane tat böyle ortaya çıkıyor.

Elazığ mutfağından geliyor: Taş ekmeği tarifi

 • Nevzine tatlısı tarifi

3 malzemeyle hazırladığımız aside tatlısından sonra yeniden Kayseri mutfağındayız! Bu kez biraz daha bol malzemeli ama kullandığınız her bir malzemeye fazlasıyla değecek kadar lezzetli bir tatlı hazırlamak üzere mutfakta buluşuyoruz.

Bekleriz: Nevzine tatlısı tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?