Gelin Onu Yakından Tanıyalım: Kayseri Mantısı

yemek.com
melihahanim
melihahanim
3 takipçi2 içerik
Bu içerik Yemek.com üyesi tarafından yazıldı ve binlerce kişiyle paylaşıldı. Siz de Yemek.com içerik paneline girerek tariflerinizi, mekan önerilerinizi, eğlenceli içeriklerinizi Yemek.com okuyucuları ile paylaşabilirsiniz!

Sıkça Yenen Konular

Zeynep Çetin
Ekim 24, 2016
Cemre Özgüzel
Mayıs 14, 2019
Filiz BadgeAdvertisement
5
Filiz Makarna
Haziran 26, 2020
10 dakika
Duygu Arslan
Mart 9, 2020

Kayseri mantısını farklı kılan yegane özellik çok minik olması değildir. Diğer bir özellik mantı pişirilip servis edilecek kıvama geldiğinde sulu bir kıvamda ve sulu yemek şeklinde olmasıdır. Üstteki fotoğrafta bunu görebilirsiniz. İç malzemesi kıyma ve soğandır.

Kayseri mantısı denilen mantı Kayseri merkez mahallelerine has küçük sıkılan etli mantıdır.

İç Anadolu Bölgesi genel olarak bir çok mantı çeşidini yapmaktadır. Bunlara örnek olarak, yağ mantısı, şebit mantısı, patatesli mantı, tepsi mantısı, sac mantısı gibi birçok örnek verilebilir.

En iyi su böreğini yapmak için malzemelerin çok iyi seçilmesi gerekiyor. Mantı konusunda da bu değişmiyor. Tadabileceğiniz en lezzetli mantı sorusu karşısında şöyle bir durup düşünmek gerekiyor. Öncelikle iç malzemesi ne olacak? Eğer kıymalı olacaksa kesinlikle kıyma dana kol kıyma olmalı, but olabilir ayrıca yağsız döş olabilir.

Meliha Hanım doğduğu şehir olan Kayseri'den Datça ve Marmaris'e taşıdığı lezzetler arasında mantı, su böreği, içli köfte, yaprak sarması, içli kete, ev poğaçası gibi birçok lezzet mevcut. Meliha Hanım su böreğini tartışmasız şekilde çok iyi yapan bir ev hanımı, mantı konusuna gelince kendisinin favorisi kesinlikle Tomarza mantısı. Bizler için yapacak ve tarifini paylaşacağız.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?