Barbunya Balığı (Barbun)

Favorilerime
Ekle

Mullidae ailesinden olan barbunya balığı, yılın büyük bölümünde küçük balık sürüleri halinde yaşar. Kısaca barbun olarak da bilinen barbunya, çipura, sardalye ve mercan gibi Ege ve Akdeniz’de bolca bulunur. Kaya, kum, ot ve paşa barbunyası şeklinde adlandırılan dört çeşidi bulunan balık, 17-20 cm uzunluğa ve 50-75 gram ağırlığa sahiptir.

Barbunya balığı, burnunun dik oluşu, göz çukurları altında üç adet pul barındırması, ağzın göz hizasına uzanması, iki sırt yüzgecinin de bantsız olması gibi özellikleri ile tekirden ayrılmaktadır. Barbunya balığı canlıyken kırmızı, ölüyken kahverengi ve yeşil renktedir. Parlak kırmızı iri pullu, pembe-kırmızı renkte, kolay temizlenebilen barbunyanın yanlarında kirli sarı şeritler bulunmaktadır.

Bu balığın alt çenesinde çatallı iki bıyık vardır ve üst çenesi dişsizdir. Besinlerini dipteki omurgasızlardan seçen barbunyalar, ayrıca balık larvası ve bitkisel debrisler (bitkisel döküntüler) ile de beslenirler. Bir yaşını doldurunca üreyebilen balığın dişileri erkeklerden daha çok yaşarlar. Ekonomik değeri oldukça yüksek olan barbunya, Türkiye'de yılda ortalama 3-5 bin ton civarında avlanmaktadır.

Barbunya balığının içerdiği vitamin ve mineraller nelerdir?

Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri ve proteince zengin olan barbunun içerisinde A, B1, B2, B12, C ve E vitaminleri bulunur. Barbunya balığı ayrıca thiamin, niyasin, folat ve pantotenik asit içerir. Mineral açısından da son derece zengin olan barbunya, yüksek oranda selenyum ve fosfora sahiptir. İçeriğinde bulunan diğer mineraller ise potasyum, magnezyum, demir, sodyum, kalsiyum, çinko, bakır ve manganezdir.

Barbunya balığının faydaları nelerdir?

- İçerisindeki yüksek orandaki selenyum sayesinde kanserden korunmada etkilidir.

- Selenyum vücudun toksinlerden arınmasına da yardımcı olur.

- İçerisindeki kalsiyum ve iyot gibi madensel tuzlar ve vitaminler sayesinde, vücuda enerji ve güç verir.

- Ülkemizde sık görülen şeker hastalığı, kalp ve damar hastalıkları gibi pek çok hastalığın önlenmesine yardımcı olur

- Anne karnındaki bebeğin beyin ve retina gelişimine olumlu yönde etki eder.

- Omega 3, A vitamini ve fosfor barındırması sayesinde göz sağlığının korunmasını destekler.

Barbunyanın pişirme yöntemi nedir? Nasıl Pişirilir?

Lezzetli bir balık olan barbunya balığı, genellikle tavada ve fırında pişirilir. Kızartma ve fırınlama dışında buğulaması ve güveci yapılabilen barbun, ızgarada da pişirilebilir. Kağıtta sebzeli pişirme formu dünya mutfaklarının çoğunda uygulanmaktadır.

Görselin kaynağı: http://blog.trilyerestaurant.com/


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?