https://yemek.com/tarif/etli-patates-yemegi/#.V8mKCZiLTIU | Etli Patates Yemeği Tarifi

Okul Tatilinde Memlekete Dönenlerin Sofrada Mutlaka Göreceği 12 Anne Yemeği

Favorilerime
Ekle

"Okul okumaya gitmek" diye bir şey var ya hani... Lise ya da üniversiteye gitmek, daha iyi bir eğitim almak için ailenin yanından uzaklara göçmek...

İşte bu durumun belki de en zor yanıdır anne elinden çıkan, misler gibi yemeklerden uzaklaşmak. Anne kokar çünkü o yemekler, anne elinin lezzetidir onları güzel kılan. Bulsan da gittiğin yerde o yemekleri, yanından bile geçmez annenin yaptıklarının.

Neyse ki finaller bitti bitiyor, okulların tatil olmasının eli kulağında da kavuşuyoruz o nefis tatlara. Memlekete döndüğünüze bin kat daha sevinmenize neden olacak bir şey varsa, o da anne yemeklerine kavuşmaktır. Tatilin tadı sen daha "Anneeeee, su böreği yapsana." demeden fırından yükselen kokuyu fark etmenle çıkar çünkü.

Ne yapsalar güzel yapan kadınlar, iyi ki varsınız!

Kahvaltıyı asla es geçmez: Gözleme

Gözleme artık her yerde biliyoruz ama anne gözlemesi gibisini bulamıyoruz. Elleriyle açtığı hamuruna sırf sen "oralarda" güzel peynir yiyemiyorsun diye bol bol peynir koyar anne, maydanozun faydalarından yararlan diye ince ince maydanoz doğramayı da unutmaz.

Günün aydın olur: Gözleme tarifi

En güzel atıştırmalık: Mücver

Canın atıştırmalık bir şeyler istediğinde abur cubur yemezsin evde genelde. Çünkü annen çoktan düşünmüştür karın gurultularını. Kabaklı misler gibi mücverleri sıralamıştır tabağa.

Sana da afiyetle yemek düşmüştür: Mücver tarifi

Bir kılçık bulamazsın: Taze fasulye

Taze fasulyenin zeytinyağlısı da etlisi de her şeylisi de anne elinde güzeldir. Kılçıkları tek tek ayıklar, o özeni başka hiçbir yerde bulamazsın işte.

Yalnız kalmaz, yanında da cacık gelir mutlaka: Taze fasulye tarifi

Hepimizin sevgilisi: Zeytinyağlı yaprak sarma

Yaprak sarma neredeyse herkesin favori zeytinyağlılarından. Hele bir de anne elinden çıkmış, incecik olmasına rağmen iç harcı dolu dolu olanından varsa karşımızda, daha ne isteriz ki.

Bir oturuşta bir tencere bitebilir: Zeytinyağlı yaprak sarma tarifi

Anlat anlat bitiremezsin: Karnıyarık

karniyarik-tarifi

Daha eve dönüş yolunda telefona sarılıp sipariş verilendir karnıyarık. Anne yemeği denince ilk akla gelendir. Anneden başka kimsenin yapamadığıdır.

Tadını çıkara çıkara yiyiniz: Karnıyarık tarifi

Sen oralarda et de yiyemiyorsundur: Etli patates yemeği

etli-patates-yemegi

Evden uzaktayken hep aç kaldığını düşünecek kadar naiftir anne. Et yiyememenden, protein alamamandan korkar. Seni senden çok düşünür çünkü.

Ete doyurmaya kararlıdır: Etli patates yemeği tarifi

Çocukluk kokar: Anne köftesi

Köfte her yerde var ama bu köfte apayrı. Anne köftesi bir kere bu, adından bile kazanıyor. Yanına da milyon çeşit sos değil, evde kızartılmış mis gibi patatesler, tereyağlı pilavlar, çoban salatalar ve cacıklar geliyor.

Ketçaba, mayoneze yer yok: Anne köftesi tarifi

Suyuna ekmek bana bana: Bezelye

Taze taze bezelyeler alınmış, çoktan temizlenip yemeğe hazır hale getirilmiştir şimdi. Siz "Anne bindim şimdi otobüse." der demez, ocağın üstündeki yerini alır ve elbette o da etle yapılır.

Çünkü et yemen gerekiyor çocuğum, yememişsindir sen ne zamandır: Bezelye tarifi

Kokusu tüm evi sarmıştır çoktan: Tereyağlı pilav

Ekmek yemesen de doyabileceğin kadar çok yemekler olan evde, pilav eksik kalır mı hiç? Tereyağı bol bol eklenir, şehriyesi eksik edilmez.

Gerçek tavuk suyuyla yapılmıştır üstelik: Tereyağlı pilav tarifi

Hamurlar açıldı, beklemekte: Su böreği

Bir dilim su böreği bulmak için verdiğiniz zahmet biter eve gittiğinizde. Tepsiler dolusu yeme fırsatınız vardır artık. Çünkü orası evdir.

Yuva sıcaklığını hissettirir: Su böreği tarifi

En sütlü tatlı bile besleyicidir: Sütlaç

Hazır paketleri alıp yaptığınız pudinglere benzemez o. İçindeki pirinç, sütün besleyiciliğe besleyicilik katar. Soğuk soğuk yendiğinde tüm dondurmaları geride bırakır, mutluluğun sırrı olur.

Çünkü anne eli değmiş her lezzet doyurur, mutlu eder: Sütlaç tarifi

Zaten kargoyla da hep gelirdi: Elmalı kurabiye

Elmalı Kurabiye Tarifi

Elmalı Kurabiye Tarifi

Kargoyla tüm yemekleri göndermek imkansız olduğundan memleketten sıkça gelen kargolarda hep olurdu elmalı kurabiye. çabuk bozulmaz, kolay bayatlamaz, lezzetiyle öğün bile geçiştirilirdi onunla. Şimdi onu ait olduğu yerde, sıcacık evinizde yeme zamanı işte.

Çünkü fırından çıktığı gibi yemeye benzemez hiçbir türlüsü: Elmalı kurabiye tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?