http://www.preemie-l.org/category/breastfeeding-premature-babies/ | preemie-l.org

Hassas Konu: Prematüre Bebekler Nasıl Beslenmeli?

Favorilerime
Ekle

Bebeğin anne karnındaki gelişimi 38-42 haftalar arasında tamamlanır. Bebeğin 38. haftadan önce doğması durumunda, emme ve yutma gibi refleksleri tam oluşmadığı gibi sindirim sistemi de normal doğumla dünyaya gelen bebeklere oranla daha az gelişmiştir. Prematüre bebek beslenmesi, özellikle doğumu takip eden birkaç hafta boyunca oldukça önemlidir. Bebeğin beden/kitle indeksinin düşük olması ve vücut sistemlerinin yeterince gelişmemiş olması nedeniyle beslenme süreçlerine sonraki aylarda da dikkat etmek gerekir.

Prematüre bebekler için anne sütünün önemi

Erken doğumla dünyaya gelmiş bebekler için anne sütü oldukça önemlidir. Bebeğin bağışıklık sisteminin güçlenmesi, organ gelişimini hızlı bir şekilde tamamlaması ve kilo alması açısından anne sütünün niteliği ve yeterliliği önemlidir. Anne sütünün içeriğini zenginleştirmek için lohusalık döneminde ve sonrasında annenin beslenme sürecine dikkat etmesi gereklidir. Hamilelik döneminde olduğu gibi bebeğe anne sütü verildiği dönemde de sigara ve alkol gibi maddelerden tamamen uzak durulması gerekir.

Prematüre bebekler, normal doğumla dünyaya gelen bebekler gibi ortalama 2-3 saatte bir beslenmelidir. Bebeğin temel refleksleri gelişmediği için ilk haftalarda meme emmesi zor olabilir. Eğer bebek küvezde kalıyorsa bu süreçte de bebeğin yeterli anne sütü alabilmesi oldukça önemlidir.

Prematüre bebekler ek besine ne zaman geçiş yapabilir?

Uzmanlara göre 38. haftadan sonra doğan bebekler, 24. haftadan itibaren ek besinlere geçiş yapabilir. Bebeklerin sindirim sistemi 24. haftaya kadar yeterince gelişmediği ve bu sürece kadar anne sütü bebeğin ihtiyaç duyduğu tüm besinleri içerdiği için tek başına yeterlidir. 24. haftadan sonra normal doğumla dünyaya gelen bebekler için olduğu gibi prematüre bebekler için de ek besinlere geçiş yapılabilir. Ancak prematüre bebeklerin anne sütünün yeterli olduğu durumlarda, anne sütüne devam etmesi önemlidir.

Prematüre bebekler için özel beslenme yöntemleri

prettymomguide

prettymomguide

Prematüre bebeklerin ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslenmesi, sonraki aylarda ise ek besinlerle birlikte anne sütü almaya devam etmesi önemlidir. Eğer anne sütü yeterli değilse, prematüre bebekler için özel beslenme formülleri verilir. Prof. Dr. Nilgün Kültürsay, anne sütünün yetersiz olduğu durumlarda, prematüre bebeklerin beslenmesi için formül süt kullanılması gerektiğini belirtiyor. Ancak formül mamaların doktor tarafından önerilmesi bebeğin gelişimi açısından önem taşıyor. Bebekte D vitamini ya da demir eksikliği olması durumunda, formüllerin içeriğinin bu doğrultuda ayarlanması gerekiyor.

Anne sütünün yeterli olduğu durumlarda, prematüre bebeklerin gelişim sürecine göre özel beslenme yöntemleri belirlenmelidir. Bebeğin ek besinlere geçiş süreci, bebeğin gelişimine bağlı olarak da belirlenebilir. Doğum ağırlığı çok düşük olan ve vücut sistemleri yetersiz çalışan prematüre bebekler için özel bakım ve beslenme programları uzman doktorlar tarafından belirlenmelidir.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?