Arjantin'in Uçak Biletinin Hakkını Veren 5 Nefis Sokak Lezzeti

Favorilerime
Ekle

Arjantin, çoğumuzun gezi listesinde adı yazılı ülkelerden biri. Tangonun ana vatanı, doğal güzelliklerin adresi Arjantin’in bunlarla sınırlı olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Ülke aynı zamanda, "Gezeyim ama güzel yemekler de tatmadan dönmeyeyim" diyenler için bir cennet. Dünyada en çok et tüketen ülke unvanını elinde tutan Arjantin’de bolca et yiyeceğinizi söylememize gerek yok, eminiz. Arjantin bifteği topraklara ayak bastığınız anda mutlaka yemeniz gereken bir tat ama Arjantin sadece restoran tatlarıyla adından söz ettiren bir destinasyon değil. İşte, Arjantin’de denemeden dönmemeniz, mutlaka yemeniz gereken sokak lezzetleri!

Bir çeşit börek, bir nefis börek: Empanada

Arjantin’de olduğu gibi tüm Latin Amerika’da da yaygın bir lezzet olan empanada’ya bir çeşit börek desek yanılmış olmayız. Ülkede yarım ay şeklinde yapılan ve fırında pişirilen empanada’ların içerisinde genellikle kıyma, yumurta, soğan ve yeşil zeytin bulunuyor. Tavukla da yapılabilen ve farklı malzemeleri bir araya getirebilen bu tadın kızartılmış hamur ile yapılanı da mevcut. Empanada’nın içeriği lokasyondan lokasyona değişiklik gösterebiliyor. Uygun fiyatlı ve lezzetli sokak tatları arayanları yediğine pişman etmeyeceği kesin!

Sosislinin gelişmişi: Choripan

Bizim için seyyar olarak satılan nohut-pilav neyse Arjantinliler için de choripan tam da o. Dana ya da domuz sosisinin pişirilmesi ve ekmek arasına koyulması sayesinde hayatlara giren bu sandviç Arjantin sokaklarında oldukça popüler. Choripan içerisine karamelize soğan, biber, turşu gibi ek lezzetler katıp katmamak ise tamamen size kalmış.

Üstüne de pudra şekeri döküyorlar: Alfajor

İspanya kökenli bir kurabiye türü olan alfajor; Filipinler, Meksika, Uruguay, Brezilya, Şili gibi pek çok ülkede tüketiliyor ama onu Arjantin kadar seven yoktur herhalde çünkü dünyada en çok alfajor tüketenler Arjantinliler. Un, bal, badem ve fındığın bir araya gelmesiyle damaklara ziyafet bir tat olan alfajor’un üzerine de pudra şekeri döktünüz mü yeme de yanında yat bir kıvama geliyor. Ülkede her yaştan seveni bulunduğunu da belirtelim.

Ekmek gibi ekmek: Chipa

Kahvaltıda tüketilebildiği gibi bir şeyler atıştırmak istediğinizde de yardıma koşan chipa bir ekmek çeşidi. Mısır unu, peynir ve tropikal iklimlerde yetişen manyok bitkisinin oluşturduğu chipa oldukça küçük ve ucuz bir sokak yiyeceği. Farklı malzemelerle zenginleştirilmiş çeşitlerini görürseniz de hiç düşünmeden deneyin deriz.

Ana yemek sandviç: Churrasquito

infonegocios.info

infonegocios.info

Sandviçler bizim için pratik olmak zorunda kaldığımız zamanlarda tükettiğimiz bir yemek çeşidi olsa da Arjantin’de ana yemek olarak görülüyor. Ülkede o kadar lezzetli sandviçler yapılıyor ki ömrünüzün sonuna kadar sandviç yemek isteyebilirsiniz. Churrasquito da onlardan biri. Bol dana eti, sahanda yumurta, peynir, soğan, marul ve birçok malzemeden oluşan bu sandviçin fiyatı çok küçük, lezzeti ise unutulamayacak kadar büyük.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?