https://www.babycenter.com/404_when-and-how-can-i-find-out-my-babys-sex_10366575.bc | babycenter

Heyecan Dorukta: Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Favorilerime
Ekle

Bebeğin cinsiyeti, ebeveynlerinden aldığı X ve Y kromozomlarıyla belirlenir. Annede bulunan XX kromozomu ile babada bulunan XY kromozomunun birleşimiyle meydana gelen bebek, babadan aldığı X ya da Y kromozomuna göre biyolojik cinsiyete sahip olur.

Gebelikte bebeğin cinsiyetini öğrenmek için en yaygın kullanılan yöntem, ultrasondur. Ultrasonda anne karnının iki boyutlu görüntülenmesiyle bebeğin genital organına bakılarak cinsiyeti tahmin edilebilir. Ultrason yüzde yüz doğru sonuç vermediğinden, bebeğin cinsiyeti tam olarak anlaşılamayabilir. Bebeğin cinsel organının ultrason sırasında net olarak izlenemediği durumlarda, biyolojik cinsiyet tahmini doğru yapılamayabilir.

Bebeğin cinsiyetine hangi ayda bakılır?

Hamileliğin 13. haftası genellikle bebeğin cinsel organ gelişiminin görülebildiği dönemdir. 13-16. haftalar arasında yapılan ultrason, bebeğin cinsiyeti hakkında önemli bir fikir verebilir. Gebelik ilerledikçe, bebeğin cinsiyet tahmini ultrason ile daha doğru şekilde yapılabilir. 20.haftadan sonra bebek gelişimi net bir şekilde görülebildiğinden, cinsiyet tahmininin doğruluk oranı oldukça yüksektir. Ancak tüm bunlara rağmen ultrasonlarda bebeğin biyolojik cinsiyetinin yanlış tahmin edilme olasılığı her zaman vardır.

Bebeğin cinsiyetine göre hamilelik belirtileri değişir mi?

Hamilelik belirtileri; biyolojik, kalıtımsal ve çevresel koşullara göre farklılık gösterebilir. Bebeğin sahip olduğu biyolojik cinsiyete göre, annede farklı belirtiler görüleceği düşüncesi tamamen bilim dışıdır. Aşerme, karnın büyüme şekli ya da diğer fiziksel değişimler bebeğin sahip olduğu cinsiyetten bağımsızdır. Özellikle gebeliğin ilk aylarında annedeki belirtilerle bebeğin cinsiyeti hakkında tahminde bulunmanın bir dayanağı yoktur. Hamile kalmadan önceki beslenme şekli ya da fiziksel aktiviteler de bebeğin cinsiyetini etkilemez. Kadınlarda yumurtalıkların döllenmesi sırasında, sperm hücrelerinden alınan kromozomlar belirleyici olduğundan, anne ya da baba adayının bebeğin cinsiyetini belirleme şansı yoktur. Bebeğin biyolojik cinsiyetini öğrenmek için 3. aydan itibaren ultrason yaptırılabileceği gibi, bazı testler de bebekte XX ya da XY kromozomunu tespit edebilir.

Ultrasonla bebeğin cinsiyeti kesin olarak belirlenebilir mi?

babycenter

babycenter

Ultrason 2 boyutlu bir görüntüleme yöntemi olduğundan, bebeğin cinsiyeti hakkında her zaman doğru tahminde bulunmak için yeterli veri sağlamayabilir. Üç, dört ya da beş boyutlu görüntüleme yöntemleri, bebeğin cinsiyetini doğru tahmin etme konusunda daha başarılıdır. Bununla birlikte gebelik sırasında bebeğin cinsiyetini kesin olarak öğrenmek mümkündür. Ultrasonografi, amniyosentez veya koryon villüs biyopsisi bebeğin kromozom yapısının öğrenilmesini sağlar. Bu uygulamalar genellikle gebeliğin risklerini ya da bebekte anomali olup olmadığını anlamak için yapılır. Bebeğin cinsiyetinin belirlenmesi için biyopsi ya da amniyosentez gibi uygulamalar yapılamayacağı gibi bebeğin cinsiyetini öğrenmek için evde uygulanan testlerin de genellikle doğru sonuç vermeyeceği unutulmamalıdır.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?