rus-corbalari-manset

Rusya'ya Giderseniz Bir Kaşık Almadan Dönmemeniz Gereken 5 Mis Gibi Rus Çorbası

Favorilerime
Ekle

Dünyanın en büyük yüz ölçümüne sahip ülkesi olan Rusya’nın mutfağı kendi gibi büyük olmasa da bizi sıcak bir şekilde karşılıyor. Ruslar tercihlerini genellikle kolay hazırlanabilir ve çabuk tüketilebilir yiyeceklerden yana kullanıyorlar. Evet; açma börekleri, içli köfteleri, hazırlanması saatler süren tatlıları düşündüğümüzde bize bir hayli uzak bir mutfak kültürü. Fakat yine Rusya’yla benzeştiğimiz bir nokta var: Çorba aşkı! Çorba Rus mutfağında, deniz mahsullerinde olduğu gibi, büyük bir yer kaplıyor. İşte, çorbasız sofraya oturmayan bizler için 5 Rus çorbası!

En bilinen çorbası: Borscht Çorbası

Rus Mutfağı’nın dünyaya mal olmuş bir tadı olan borscht çorbası, et ve sebzelerle hazırlanan lezzetli bir çorba. Sığır eti, et suyu, pancar, havuç, lahana, soğan, domates ve tereyağıyla hazırlanan bu çorbanın Türk damak tadına uygun olduğunu söyleyebiliriz.

Hem çorba hem fırın: Shchi Çorbası

Dünya tatları arasına girmiş bir diğer Rus çorbası da shchi. Geleneksel bir lezzet olan bu çorba, Rusya’da hemen hemen her evde tüketiliyor. Lahana ve soğanın, ıspanak, havuç, kereviz gibi çeşitli sebzelerle zenginleştirilmesi ile oluşan shchi çorbası’nın en önemli özelliği ise ocakta pişirildikten sonra bir süre de fırında pişiriliyor olması. Ayrıca çorbaya isteğe göre et de eklenebiliyor.

Üç farklı çeşidi var: Solyanka Çorbası

Ülkede en çok tüketilen çorbalar arasında yer alan solyanka, baharatlı tadıyla farkını ortaya koyuyor. Dana etli, balıklı ve mantarlı olmak üzere üç farklı versiyonu bulunan bu çorbadaki diğer malzemeleri ise salatalık, lahana ve dereotu oluşturuyor. Sıcak servis edilen çorbaya isteğe göre yeşil zeytin koyulup tat verilebiliyor.

Böbrekten de yapılıyor: Rassolnik Çorbası

Böbrek ya da domuz etiyle hazırlanabilen bu çorbada salatalık, havuç ve Frenk arpası olmazsa olmaz. 15. yüzyıldan bu yana tüketilen geleneksel ve doyurucu bir çorba olan rassolnik, Rusya’da olduğu kadar Belarus ve Ukrayna’da da oldukça popüler.

Balığın çorbası: Ukha Çorbası

lublyou.com

lublyou.com

Özellikle Don Bölgesi’nin vazgeçilmez tadı olan ukha çorbası, balık ile yapılan bir lezzet. Domates, havuç, patates, maydanoz, pırasa gibi sebzelerle zenginleştirilen çorbaya karabiber ise tat katıyor. 17. yüzyıldan günümüze gelmiş bu çorbanın yapımında genellikle levrek, kadife balığı ya da tatlı su gelinciği tercih ediliyor.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?