İçinde Zeytinyağı Saklı Hikaye: İmam Bayıldının Hikayesi

Favorilerime
Ekle

Tek başına bir kültürdür Türk mutfağı. Neredeyse tüm mutfakların muadillerini bünyesinde barındırır. Üzerinde bulunduğu toprakların tarihçesinden dolayı üç kıta, onlarca farklı kültürden etkilenmiştir. Şerbet bulsa tatlıya döker, süt bulsa tatlı yapar. Saray mutfağı diye bir başlı başına bir külliyatı vardır. Hamur işlerinde kimse eline su dökemez. Pilavı, Asyalılar kadar sever. Kıyma bulsa köfte yapar, et bulsa içine su katar. Güzeldir, samimidir, bereketlidir, orijinaldir.

Orijinaldir çünkü yeri gelir bisküvinin arasına lokum koyar, yeri gelir patlıcanlı bir yemeğin adını "İmam Bayıldı" koyar. Neyi neden yaptığını asla bilemezsiniz!

"Bir Yemeği İlk Kez Yapan Acaba Nasıl ve Neden Yaptı Derneği" olarak geçtiğimiz haftalarda Ezogelin Çorbasının Hikayesiyle başladık yemeklerin hikayelerini araştırmaya. Hiçbir şeylere değişmeyeceğimiz lezzetlerin tarihlerini öğrenmeye. Bu hafta sıra imam bayıldıda.

İmam bayıldı ismi itibariyle, imam sarığıyla birlikte din ve mutfak işlerinin birbirinden ayrılamadığı lezzetlerimizdendir. Şu ana kadar hayatında bir kere bile olsa yiyenler arasında "Ya arkadaş bu yemeğe de neden imam bayıldı deniyor acaba?" diye sormayan yoktur. Bu sorunun cevabı ise, iki farklı rivayette saklıdır.

İmam Bayıldı Tarifi

İmam Bayıldı Tarifi

Rivayetin biri biraz düzdür. Eski zamanda bir imam, imam bayıldının mucidi olan karısının elinden bu yemeği yiyince o kadar çok beğenir ki bayılır. Aynı rivayetin detayları da der ki lezzeti olduğu kadar içindeki malzemelerden biri de imam arkadaşı bayıltmış olabilir.

İkinci rivayet ise biraz daha heyecanlı. Yine eski bir zamanda, bir imam zengin bir zeytinyağı tüccarıyla evlenir. Boğazına düşkün olan imamın eşinin çeyizinde bol miktarda zeytinyağı bulunur. Çiçeği burnunda eş kocasına sürekli bu zeytinyağıyla imam bayıldı yapar. Tabii henüz yemeğin ismi imam bayıldı değildir. Yemeği çok beğenen imam, her gün aynı yemeği ister. Günler geçer, imam yemekte imam bayıldı olmadığını görür, artık zeytinyağları olmadığı için eşinin hazırlayamadığını öğrenir ve üzüntüden bayılır.

Bir adet ağzının tadını bilen imam ve bir adet Egeli olması muhtemel imamın dahil olduğu rivayetler böyledir.

Tarifi ise böyle: İmam bayıldı tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?