https://yemek.com/tarif/mantar-sote/#.V0xexpGLTIU | Mantar Sote Tarifi

Et Olmadan da Bol Bol Protein Alabileceğinizin Kanıtı 11 Nefis Yemek Tarifi

Favorilerime
Ekle

Proteinin vücudun en temel ihtiyaçlarından biri olduğunu bilmeyen kalmadı artık. Protein bakımından zengin olduğunu bildiğimiz yiyeceklerin başındaysa tavuk eti başta olmak üzere çeşit çeşit et geliyor.

Ama sadece et yiyerek protein alacak değiliz ya. Et yemeyen, et yemeyi sevmeyen ya da her gün et yemeği yapmak için dünya para harcamak istemeyen çok insan var, biliyoruz. Hepsine çok da hak veriyoruz.

İşte tam da bu yüzden et yemeden de protein alabilin diye nefis tariflerle geldik karşınıza.

Daha önce de anlattığımız gibi et dışında da protein alınabilecek mucizevi yiyecekler var. İşte bu tariflerde de proteini bol ve lezzetli bu yiyeceklerden bolca var.

Neler mi onlar?

Buyurunuz, anlatmaya başlayalım.

Bezelye çorbası tarifi

Bezelye Çorbasi Tarifi

Bezelye, baklagillerin en yaza yakışan, en minnoş üyelerinden biri. Baklagillerin de nasıl bir protein deposu olduğunu biliyorsunuz zaten. O yüzden istedik ki yaz-kış içebileceğiniz şöyle nefis bir çorba hazırlayalım, siz de proteini kaşıklayın.

Şifası renginden belli: Bezelye çorbası tarifi

Enginar kalbi salatası tarifi

Enginar Kalbi Salatası

Enginar, çok bilinmese de protein açısından en zengin sebzelerden biri aslında. Sırf bu özelliği için bile mutlaka yenmesi gereken enginarı, bir de buğday ve keçi peyniriyle bir araya getirince tadı da efsane oluyor.

Karşımıza en besleyici salata olarak çıkıyor: Enginar kalbi salatası

Mercimek favası tarifi

Mercimek Favası Tarifi

Mercimeğin başrolü kaptığı her türlü tarifi zaten çok seviyorduk ama bu haline ayrı bir bayıldık. Sıcak bir meze olarak değerlendirebileceğiniz bu fava, kurduğunuz kalabalık sofralara çok yakışacak.

Protein almanın en lezzetli hallerinden: Mercimek favası tarifi

Mantarlı nohut yemeği tarifi

Mantarlı Nohut Yemeği Tarifi

Nohut ve mantar... İkisi de birbirinden proteinli, ikisi de ayrı bir besleyici. İşte bu tarifte, güçlerini birleştirdiler. Ortaya çıkan bu nefis yemek, en ala et yemeğinin proteinini en az ikiye katlar.

Et yemek şart değil ya: Mantarlı nohut yemeği tarifi

Poşe yumurtalı kinoa mücveri tarifi

Çocukluğumuzdan beri yumurtanın nasıl da besleyici olduğunu biliyoruz. Kinoa deseniz, sağlıklı olması sayesinde son yıllarda hayatımıza hızlı bir giriş yaptı, malumunuz. E o zaman neden bu iki lezzeti bir araya getirip ortaya şöyle şahane bir lezzet çıkarmayı denemeyelim ki?

Denedik, mis gibi oldu, mis: Poşe yumurtalı kinoa mücveri tarifi

Barbunya pilaki tarifi

Barbunya Pilaki Tarifi

Baklagillere gaz sorunu oluşturdukları için mesafeli duranların bile en sevdiği baklagil barbunya genellikle. Öyle çok seviyoruz ki onu sıcak sıcak bir ana yemek olarak da ılık ya da soğuk bir meze olarak da değerlendirmeden edemiyoruz.

Her hali güzel: Barbunya pilaki tarifi

Mantar sote tarifi

Mantar Sote Tarifi

Akşam oldu, gün içinde neredeyse hiç protein almadığınızı fark ettiniz diyelim. Ama öyle uzun uzun yemek yapacak gücünüz de yok. Alın mantarları, şöyle mis kokulu bir sote hazır edin.

Uğraşı az, lezzeti dev: Mantar sote tarifi

Nohut salatası tarifi

Nohut Salatası Tarifi

Sağlıklı ve bol proteinli bir beslenme düzenine sahipseniz ya da tam da böyle bir düzen oluşturmak istiyorsanız bu salata tarifini not edin bir köşeye.

Onu çok seveceksiniz: Nohut salatası tarifi

Kabuklu ılık mercimek salatası tarifi

Kabuklı Ilık Mercimek Salatası Tarifi

Mercimeği daha sağlıklı bir hale getirmek nasıl mümkün olabilir ki, zaten protein deposu nefis bir yiyecek diyorsun, kabuklu kabuklu, şöyle ışık bir salata olarak çıkıyor karşına.

Onunla lezzetli bir diyet mümkün: Kabuklu ılık mercimek salatası tarifi

Kinoalı sebze köftesi tarifi

Yüksek bir protein kaynağı olduğu anlaşılınca bir anda ünü tüm dünyaya yayılan kinoayı renk renk, vitamin dolu sebzelerle buluşturduk. Birlikte güçlerini artırdılar...

Lezzetlerini göklere çıkardılar: Kinoalı sebze köftesi tarifi

Avokadolu greyfurt salatası tarifi

Fotoğraf: Özgür Bakır / Avokadolu Greyfurt Salatası Tarifi

Bu kadar protein demişken avokadodan söz etmemek olmazdı, Tom's Kitchen’dan destek gecikmedi. Ancak Michelin Yıldızlı bir restoranda yiyebileceğiniz kadar enfes ve sağlıklı bu salatayı evde denemeye var mısınız?

Malzemeleri hazır edin, başlayalım: Avokadolu greyfurt salatası tarifiDoyamayanlar için bir önerimiz daha var!

Yorumlar

1

Melek Coskun13 Kasım 2017 1:21
Elinize sağlık çok güzel görünüyorlar.
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?