Yumuşacık Kıvamlı: Pürüzsüz Patates Püresi Nasıl Yapılır?

Favorilerime
Ekle

Neredeyse her yemeğin yanına çok yakışıyor. Hangi öğüne koysanız afiyetle yeniyor. Özellikle et yemeklerinin yanında doyuruculuk konusunda patates püreleri 1 numara. Yapımı çok kolay olsa da iyi bir patates püresinin de sırları var. Kimi zaman çok yoğun kalıyor, kimi zaman krema gibi sıvı olabiliyor. İşte... Tüm bunları engellemek ve efsane patates püreleri yapmak için birkaç bilgi şart. Her yiyenin tadı damağından kalacak patates pürelerini hep birlikte hazırlayalım.

Pürüzsüz patates püresi nasıl yapılır?

puruzsuz-patates-puresi-nasil-yapilir1

Patates püresinin temel malzemesinin tazecik bir patates olması işin en önemli sırrı aslında. Rengi beyaz olmayan, organik, taze patatesler seçerek işe başlayın. Yeşillenmiş veya filizlenmiş patateslerinizi püre yapımında kullanmayın. Püre yapımında patatesin nişastası oldukça önemli bir rol oynadığı için patateslerinizi mutlaka kabuklu şekilde haşlayın. Patateslerin üzerindeki topraklı kısmı güzelce temizleyip yıkadıktan sonra bol tuz atılmış suda yumuşayana kadar haşlayın.

puruzsuz-patates-puresi-nasil-yapilir2

Ardından patatesleri ocaktan alın ve ellerinizin yanmamasına dikkat ederek dilerseniz soğuk suyun altında patateslerinizin kabuklarını soyun. Sıcak halde ve kabuklarından temizlenmiş şekildeki patateslerinizi bir kaba alın. Bir tokmak veya bir patates ezici yardımıyla (hiçbiri yoksa çatal da olur) ezmeye başlayın. Patates ezici ya da tokmak kullanmak patateslerin çok güzel kıvam almasını sağlar. Blender veya mikser kullandığınız zaman kıvamı tam aranan şekilde olmayabilir. Ezerek hazırlanan patates pürelerinde nişasta açığa çıktığı için lezzetleri daha nefis olur.

puruzsuz-patates-puresi-nasil-yapilir3

Ardından sıra geldi o efsane kıvamın sırlarına. Ortalama boyutlarda 5 patates için 1 su bardağı yağlı süt kullanmak yeterli. Sütünüzün taze ve tam yağlı bir süt olmasına özellikle dikkat etmenizi öneririz. Sütü de ilave ederek patatesleri ezmeye devam edin. Süt yerine 1 çay bardağı kadar krema da ilave edebilirsiniz. Sütlü olan patates pürelerinin lezzeti daha hafif olsa da ''Ben kalorisine aldırmıyorum'' diyorsanız pürelere krema da pek yakışıyor. İlave edeceğiniz süt ya da kremanın oda sıcaklığında olmasına da ayrıca özen gösterin.

puruzsuz-patates-puresi-nasil-yapilir4

Sıra geldi bir sonraki önemli malzemeye. Tereyağına. Püre yaparken tereyağı konusunda elimizi korkak alıştırmamız gerekiyor. 450 gram patatese yaklaşık onun yarısı kadar 200 gram kadar tereyağı ilave etmek gerekiyor. Bu oranı kullanacağınız patatesin miktarına göre ayarlayabilirsiniz. Tereyağını özellikle patates hafif sıcakken eklemenizi öneririz. Böylelikle daha kolay özdeşlecektir. Hemen ardından tuzunu, dilerseniz de taze çekilmiş karabiberini ekleyerek biraz daha ezin.

puruzsuz-patates-puresi-nasil-yapilir5

Patates püreniz hazır! Et yemeklerine, sebze yemeklerine inanılmaz yakışacak bu lezzeti bizim püf noktalarımızla mutlaka deneyin. Pürüzsüz kıvamıyla tam da aradığınız gibi olacak. Şimdiden ellerinize sağlık!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?