Kıtır Kıtır Kalmasın: Lahana Nasıl Yumuşatılır?

Favorilerime
Ekle

Genellikle haşlayarak lahana sarmalarına veya dolmalarına dönüşüyor, kavrularak ya da fırında pişirilerek kapuskası yapılıyor. Oysa lahana pişirilmeden de çiğ çiğ şekilde yenebilen bir sebze. Genelde salatalarda, mezelerde mor lahana kullanılsa da klasik beyaz lahanalar da aslında bu tariflere çok yakışan sebzelerden biri. Ancak onun o sert, kıtır kıtır kıvamı yemeye engel oluyor. Gelin bugün en kolay yöntemiyle lahanalarınızı yumuşatalım. Salatalarınızda, mezelerinizde, yemeklerinizin yanında afiyetle tüketin. Şifası ve lezzeti bol olsun.

Lahana nasıl yumuşatılır?

lahana-nasil-yumusatilir1

Lahanalar boyut olarak oldukça büyük sebzeler. Bu nedenle onları büyük haldeyken yıkamak zor olabiliyor. Dilerseniz bütün haldeyken yıkayıp kurulayın, dilerseniz de doğradıktan sonra yıkayın. Tercih sizin. Temizleme ve doğrama işleminden önce varsa dış kabuklarında sararmış veya çürümüş yaprakları çıkararak işe başlayın. Ardından lahanızı 4 eşit parçaya, keskin bir bıçak yardımıyla bölün. Kullanmayacağınız kısımları hava almayacak şekilde saklayarak dolaba kaldırın.

lahana-nasil-yumusatilir2

Kesme tahtanızın üzerine lahanalarınızı alın ve ince ince doğrayın. Ne kadar ince ince doğrarsanız yumuşatmanız o kadar kolay olacaktır unutmayın. Dilerseniz lahanalarınızı rendeleyerek de kullanabilirsiniz. O şekilde de kolaylıkla yumuşatabilirsiniz.

lahana-nasil-yumusatilir3

Doğradığınız lahanaları bir kaba alın. Eğer doğradıktan sonra yıkayacaksanız bu aşamada lahanalarınızı güzelce sudan geçirin ve iyice kurulayın, fazla suyunu süzdürün. Lahanalarınızın üzerine tuz ilave edin. Bu aşamada lezzetini güzelleştirmek için bir miktar şeker de ilave edebilirsiniz. Güzelce karıştırıp bir köşede dinlemeye bırakın. Dinlendikten sonra üzerine sirke veya limon ekleyerek güzelce ovmaya başlayın.

lahana-nasil-yumusatilir4

Tuzla beklediği için ovma işlemi de çok daha kolay olacaktır. Ovduktan sonra farklı baharatlarla lezzetlendirebilir, tariflerinizde de kullanabilirsiniz. Şimdiden ellerinize sağlık!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?