Klasik Pilavlardan Sıkılanlara Sofraya Bambaşka Bir Hava Katan 15 Pilav Tarifi

Favorilerime
Ekle

Tereyağlı pirinç pilavının hemen hemen her yemeğin yanında nefis olduğunu düşünüyor, klasik bulgur pilavını seçerek çok daha sağlıklı ve besleyici bir tercih yapmayı seviyoruz sevmesine ama... Hep onlarla da olmaz sonuçta.

Siz de böyle düşünüyor, mutfağınızda yeni tatlar denemekten, sofranıza bambaşka lezzetler çıkarmaktan hoşlanıyorsanız yaklaşın böyle.

Birazdan belki de daha önce adını bile hiç duymadığınız pilavlarla tanıştıracağız sizi. Kimi pirinçle kimi bulgurla yapılacak, ama her biri çok farklı ve çok lezzetli olacak. Üstelik içlerinde dilerseniz tek başına ana yemek olarak bile değerlendirebilecekleriniz var!

İçine eklenen et parçalarıyla, renk renk sebzelerle ve hatta bazen üzerine gelen kıymalı bir iç harçla size bambaşka bir deneyim yaşatacak, tabaklardaki yerini sık sık almaya başlayacak değişik pilav tariflerimiz karşınızda!

E artık seçin seçin yapın.

Söylemiştik, bu pilavlar bildiğiniz gibi değil: Patlıcanlı perde pilavı

Ona sadece pilav demek olmaz, kendisi bolca malzemesiyle tek başına tıka basa doyuracak güçte bir ana yemek aslında. Tek bir tarifle ziyafet sofrası kurmak işte bu kadar kolay.

Üstelik en az 6 kişiye yeter: Patlıcanlı perde pilavı tarifi

Daha sade bir lezzet arayanlara: Mercimekli soğanlı pilav

Mutfağında pirince değil de bulgura daha çok yer verenlere bugüne dek denemedikleri kadar farklı ve doyurucu bir önerimiz var. Dilerseniz basitçe hazırlayacağınız bir et yemeğinin yancısı olarak değerlendirebilir, dilerseniz yanında bir kase yoğurtla tek başına afiyetle tüketebilirsiniz.

Proteini de lezzeti de bol: Mercimekli soğanlı pilav tarifi

Yasemin pirinçlerinizi hazırlayın: Kepse pilavı

Hayat ve çevresinde sıklıkla yapılan, yine tek başına bir ana yemek olan bu pilavın alametifarikası yasemin pirinci desek yeri. Yiyip yiyebileceğiniz en farklı ve en lezzetli tavuk-pilav ikilisi.

En sevdiklerimiz bir arada: Kepse pilavı tarifi

En özel günlerinizin yıldızı olur: Kadayıflı pilav

Bugüne dek kadayıfı belki sadece tatlılarda kullandınız ama... Aslında pilavla nasıl çıtır ve lezzetli bir uyum yakaladığını görünce fikriniz değişecek, en özel günlerinizde hazırlayacağınız sofralarda aklınıza hep bu pilavı yapmak gelecek.

Nefis fikir: Kadayıflı pilav tarifi

Minicik bir dokunuşla dev lezzet: Mahlepli pilav

Mahlep genel olarak hamur işlerine farklı bir aroma katması için tercih edilse de pilava dahil olmasıyla yeteneklerini bir kez daha konuşturuyor desek yeri.

Böyle lezzetli bir pilav daha önce görülmedi: Mahlepli pilav tarifi

Düşük kalorisiyle üzmez: Sebzeli karabuğday pilavı

Pialv yemek isteyen ama fazla da kalori almak istemeyenler için bu kez pirinçten uzaklaşıyor, bulgura biraz ara veriyor ve sözü karabuğdaya bırakıyoruz. O ne yapacağını bilir.

Sebzelerden aldığı destekle: Sebzeli karabuğday pilavı tarifi

Daha ekonomik olamazdı: Patatesli erişte pilavı

Erişteyi tek başına bırakmayıp bol malzemeli ilginç bir pilava imza attık. Üstelik bunu yaparken bütçemizi de korumaya çalıştık, ortaya şöyle kişi başı 1,05 TL'ye denk gelen enfes bir pilav çıktı.

Şimdi deneme sırası sizde: Patatesli erişte pilavı tarifi

O geleneksel bir lezzet aslında: Dövme pilavı

Kendisi farklı değil, en geleneksel lezzetlerimizden biri olsa da pirinç ve bulgurun hüküm sürdüğü mutfaklarımızda zamanla unutuldu. Şimdi hatırlama zamanı!

Nohut ve tavuğuyla, karşınızda: Dövme pilavı tarifi

Bu ne şıklık: Safranlı mantarlı pilav

Safran, Osmanlı mutfaklarından bu yana çok özel tariflerimizde kendine yer bulan, rengiyle yemeklere güzellik katan, bir o kadar da değerli olan bir baharat bildiğiniz gibi. Biz bu kez ondan çok ama çok az kullanarak pilava bambaşka bir şıklık, bambaşka bir lezzet katalım diyoruz.

Bütçemizi yormadan ortaya efsane bir lezzet çıkarıyoruz: Safranlı mantarlı pilav tarifi

Yanına da ayran: Özbek pilavı

Etiyle, havucuyla, pirinciyle bu pilav, bağımlılık yapacak türden bir lezzet sunuyor. Şu ana kadar hiç denememiş olanlara "Ben bunu daha önce neden bilmiyordum." dedirtiyor.

Yedikçe yemek isteyeceksiniz: Özbek pilavı tarifi

7 baharatıyla meşhur: Buhara pilavı

Aktarlardan bulabileceğiniz 7 baharat karışımının içine dahil olmasıyla bilinen, bu meşhur özelliğinin yanı sıra içinde kuzu eti kullanılan, dileyenlerin üzerini kavrulmuş dolmalık fıstık ve kıyılmış maydanozla süsleyip şahesere dönüştürebileceği bir lezzet o.

Midesinden gurultular yükselmeye başlayanları böyle alalım: Buhara pilavı tarifi

Tadına bakan herkes tarifini soracak: Bal kabaklı pirinç pilav

Çeşit çeşit tatlısını, haydi bilemediniz çorbasını yaptığımız bal kabakları bu kez pilavın içine dahil oluyorç Göz kamaştıran güzelliği ve damkata uzun süre iz bırakacak lezzetiyle herkesin tarifini isteyeceği bir lezzete dönüşüyor.

Bir çatal alan ona aşık oluyor: Bal kabaklı pirinç pilavı tarifi

Şimdi de Diyarbakır'a uzanalım: Duvaklı pilav

Değişik pilav tarifi arayışımıza Diyarbakır'dan da destek gecikmedi, duvaklı pilavı görür görmez iştahlar kabardı.

Durur muyuz, hemen hazır ettik tabii: Duvaklı pilav tarifi

Farklılığın böylesi: Yumurtalı Çin pilavı

Yukarıdaki tarifler size yeterince farklı gelmediyse bu tarif size beklediğiniz her şeyi verecek, eminiz. Pirinçlerin sebzelerle ve yumurtayla bir araya gelmesiyle oluşan bu pilav, bir Çin harikası.

Doyuruculuğu tavan: Yumurtalı Çin pilavı tarifi

Siyah pirinç bulan buraya: Siyah Çin pilavı

Siyah Çin Pilavı Tarifi

Siyah Çin Pilavı Tarifi

Mutfakta sınır yok deriz, bilirsiniz. Eğer yumurtalı Çin pilavı bile size yeterince farklı gelmesiyse siyah pirinçşlerinizi hazır ediniz! Ardındansa hiç vakit kaybetmeden...

Bu sıra dışı pilavla tanışın: Siyah Çin pilavı tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?