yemekmutfak.com

Mutfaktaki Ezberler Bozulsun: Kuzukulağından Yoğurt Mayalama

Favorilerime
Ekle

Kendi peynirini, yoğurdunu, kefirini, ekmeğini yapanlar çok iyi bilir. Mutfakta maya her şeydir! İyi bir mayanız varsa mükemmel kıvamlı yoğurtlarınız, misler gibi peynirleriniz, çıtır çıtır ekmekleriniz, poğaçalarınız olur. Söz konusu yoğurt mayasıysa diğer mayalardan çok daha önemli. Büyüklerimiz daha önceleri bitkilerden yoğurtlar mayalarlarmış. En eski geleneklerimizden birini yeniden canlandırıyor, kuzukulağından yoğurt mayalama yöntemiyle sizleri buluşturuyoruz.

Hazırsanız başlayalım.

Kuzukulağından yoğurt nasıl mayalanır?

Kuzukulağından yoğurt mayalamak için güvenilir bir yerden almış olduğunuz çiğ süt ve taze kuzukulağına ihtiyacınız var. Yoğurt iki farklı yapım aşamasında oluşuyor. Önce kuzukulağından hızlı bir maya hazırlıyor, ardından da hazırladığımız bu mayayla ertesi gün sütü mayalıyarak yoğurt kıvamına getiriyoruz. Yoğurttan bir tık daha sulu kıvamlı olsa da tadının bildiğimiz yoğurttan hiçbir farkı yok ve kuzukulağının o ekşimsi tadı hiç gelmiyor ve kokmuyor.

Hadi o zaman yapmaya başlayalım. Öncelikle malzemeler;

 • 3 litre çiğ süt
 • 1 demet kuzukulağı
 • Çay süzgeci, tencere ve tahta kaşık
 • Kuzukulağını güzelce sudan geçirin, ardından fazla sularını süzdürün. Rondodan geçirin ve çok fazla suyunun da çıkmamasına özen gösterin. Ardından sütünüzün 1 litresini kaynatıp, sonrasında oda sıcaklığında serçe parmağınızın dayanabileceği bir sıcaklığa kadar ılıtın. Ardından cam ya da ısıya dayanıklı başka bir kabın içine aktarın. Rondodan geçirdiğiniz kuzukulağını tülbentin içerisine aktarın ya da kilitli çay süzgeçlerinin içerisine koyun.

  Bunları da sütün içerisine yerleştirin ve sütünüzün kapağını kapatarak 50 derecede ısıtılmış fırında yaklaşık 1 saat kadar dinlendirin. Ardından fırınızın kapağı kapalı bir şekilde 2-3 saat bekletin. Hazırladığınız ön mayayı oda sıcaklığında bekletin ve ertesi gün kullanmak üzere buzdolabına kaldırın.

  yemekmutfak.com

  yemekmutfak.com

  Ertesi gün hazırladığınız bu mayayı dolaptan çıkarın ve birkaç saat oda sıcaklığına gelmesini bekleyin. Sütünüzü kaynatıp 42-45 derece yani serçe parmağınızın dayanabileceği sıcaklığa gelene kadar ılıtın. Sonrasında hazırladığınız mayayı ilave edin. Güzelce karıştırın. Cam bir kabın ya da kapların içerisine pay edin. Önceden ısıtılmış 50 derecelik fırında 2 saate kadar üzeri açık bir şekilde bırakın. Ardından fırından alıp bezlere sarın, kapağını kapatarak ılık bir yerde mayalanmaya bırakın. Bu şekilde mayaladıktan sonra buzdolabına kaldırın ve soğumaya bırakın. Ardından da afiyetle tüketin.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0 yorum yapılmış

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?