Yoğurtlu Kek Tarifi

Adı Geçtiğinde Bile Anneyi Özlemeye Sebep 13 Nefis Anne Keki Tarifi

Favorilerime
Ekle

Şimdi gözünüzü kapatın ve çocukluğunuzun geçtiği evi hayal edin. Mutfaktan bir sıcaklık yayılıyor, mis gibi kokular yükseliyor. Bir yandan da ocakta fokurdayan çaydanlığın sesi kulağınızda...

"Yoksa? Yoksa annem kek mi yaptı?" diye geçiyor aklınızdan.

Bir daha aynı tadı hiçbir yerde bulamadığınız o nefis kekiyle anne çıkıyor mutfaktan. "Okuldan geldin, ellerini yıka, üstünü değiştir, kek yaptım" diyor.

Öyle mutlu oluyorsunuz, öyle içiniz kıpır oluyor ki yeniden salona nasıl döndüğünüzü hatırlamıyorsunuz.

Şimdi bile düşündüğünüzde nostaljiden burnunuzun direği sızlıyor, eminiz. Öyleyse çocukluğa geri dönüş biletiniz bizden, karşınızda: Anne keki tarifleri!

Bir tutam anne sevgisi ekleyerek servis ediniz.

Soğuk günlerin vazgeçilmezi: Salepli kek

Boğazımız ağrıdığında, küçük küçük öksürmeye başladığımızda anne hemen mutfağa koşar "Sana salep yapayım" derdi. Salepi kolay kolay bağrımıza basamadık küçükken ama onun o nefis salepli kekine hiçbir zaman hayır diyemedik.

İç ısıtır: Salepli kek tarifi

Gönüllerdeki anne sevgisi kadar kabarık: Pofuduk kek

Anne keki dendiğinde ilk akla gelen kektir pofuduk diğer adıyla sünger kek. O kadar yumuşak, o kadar pamuk gibidir ki annenize bir kez daha hayran olmanızın sebebidir o.

Pamuk gibi: Pofuduk kek tarifi

Issız Adam'dan önce de vardı: Havuçlu kek

Havuçlu kekle Issız Adam ile tanışanlar geç kaldı. Çünkü en güzel havuçlu keki anne kişisi yapar, bol bol tarçın koyar, cevizini de asla eksik etmezdi.

Çay saatlerinin gözdesi: Havuçlu kek tarifi

Bir zamanların modası: Çaylı kek

Şimdilerde matcha'lı kekler moda olabilir ama çaylı kekin icadı bizzat annemizdir, buraya not olarak bırakalım. Çaydanlıktaki demli çayı ziyan etmezler, tadına doyum olmayan çaylı keklere dönüştürürlerdi.

Onu sevmek için sebep çok: Çaylı kek tarifi

Diğer adıyla anne özlemi: Kakaolu kek

kakaolu-kek-yemekcom

Kek kalıbını parmakla sıyırdığımız, anneyle baş başa geçirilen o mutfak maceralarımızı hatırlayalım. Hepsinin baş rolünde kakaolu kek vardı. Hatırladıkça kalbinizi özlem kapladı farkındayız, öyleyse...

Mutfağa bekleniyorsunuz: Kakaolu kek tarifi

Mozaik pastanın arkadaşı: Mozaik kek

Anne mozaik kek yaptığında yemeden önce ona hayranlıkla bakardık. Annemiz ne yapmıştı da böyle desenli bir kek yapmayı başarmıştı acaba? Annenin büyülü tariflerinden biri oldu o günden bugüne mozaik kek, bize hep o masum günlerimizi hatırlattı.

Komşu teyze bize çaya gelmiş keki: Mozaik kek tarifi

Sürprizlerle dolu: Üzümlü kek

kuru-uzumlu-kek-tarifi-yenii

İçinde minik minik kuru üzümlerin saklı olduğu üzümlü kek denince aklınıza annenizin içine sevgisini de kattığı o tarif gelmiyorsa çok üzülürüz. Çünkü üzümlü kek eşittir mutlu çocukluklar.

Üzümün gücü adına: Üzümlü kek tarifi

Anne kalbi kadar yumuşak: Puf puf limonlu kek

Puf puf kabarmış, her diliminde ferahlık saklı bu nefis tarif tatlıyla ekşinin nefis uyumuna bayılanların uzun zamandır favorisi haline geldi bile. Hele ki anne elinden çıktıysa...

Onu sevmek için neden çok: Puf puf limonlu kek tarifi

Bu mermer yumuşak: Pamuk gibi mermer kek

Mozaik kekin en yakın dostu mermer kek annenin o meşhur tarif defterinin en ön sıralarında yer alan nadide tariflerden. Rengine, dokusuna ve tabii ki lezzetine hayran olmamak ise imkansız.

Yemelere doyulmaz: Pamuk gibi mermer kek tarifi

Üstüne mum dik, üfle: Yumuşacık nemli kek

Islak keki beslenme çantalarımıza koyan bir nesiliz biz. Hafif nemli, yumuşacık, çatal değdiğinde dağılan bu nefis yumuşacık nemli keki yeri geldiğinde doğum günü pastası bile yaptık.

Annelerimizin eline sağlık: Yumuşacık nemli kek tarifi

Şipşak hazır: Yoğurtlu kek

Bu kekte süt yok, yoğurt var. Zira bu nefis kek, hafif ıslak dokusunu içindeki süzme yoğurttan alıyor. Annenin emektar fırını işte tam da bugünler için var.

Bazı kekler çok güzel: Yoğurtlu kek tarifi

Anne elinin sihri: Portakallı ev keki

Anne evi kokusuna denktir portakallı ev kekinin o aromalı kokusu. Onu ne zaman yeseniz aklınıza anneniz gelir, anında onu özlemeye başlar, telefona sarılırsınız. Haksız mıyız?

Kokusu yeter: Portakallı ev keki tarifi

Masumiyeti hatırlatır: Hindistan cevizli kek

Hindistan Cevizli Kek Tarifi

Hindistan Cevizli Kek Tarifi

Hindistan cevizinin büyüsüyle ilk tanışmamız annenin maharetli ellerinden çıkan bu kek sayesinde olmuştu. Daha adını duyunca tadı dilinizde beliriyorsa şimdi hemen annenizi arayın ve ona onu çok sevdiğinizi söyleyin.

İyi ki varsın annem: Hindistan cevizli kek tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?