İftara Misafiri Olanların İşini Kolaylaştıracak 14 Özel ve Nefis Tarif

Favorilerime
Ekle

Ramazan tüm bereketiyle geldi derken bünyelerimiz oruç tutmaya, şahane iftar sofraları kurulmaya, sohbeti bol yemek masalarında sevdiklerimizle buluşmaya iyiden iyiye alıştık bile.

Tüm bu güzellikler içinde iftar için ne yapacağımızı düşünmek, nasıl bir menü hazırlayacağımıza karar vermekse belki de en zor kısmı oldu. Özellikle iftara misafirler çağırıldığında daha bir özenilen o sofralar için şahane önerilerimiz var bizim.

Ramazanın geri kalan kısmında ne yapacağınızı uzun uzun düşünmek zorunda kalmadan bu şık ve bir o kadar da pratik yemek tariflerini değerlendirin, hem misafirlerinizi mutlu edin hem de kendinizi çok yormadan nefis bir sofra kuruverin istiyoruz.

Sözün kısası, iftara misafiri olanların işlerini çok ama çok kolaylaştıracak bu tarifleri bir köşeye not edin, daha çok lazım olacaklar diyor ve sizi hemen aşağıya doğru alıyoruz.

Buyursunlar...

O bir efsane: Tavuk fette

Bayat pideleri gönül rahatlığıyla değerlendirebileceğiniz bu bütçe dostu tarif, ekonomik olması yetmezmiş gibi bir de düşündüğünüzden çok daha pratik. İçindeki bolca protein nedeniyle ne denli besleyici ve doyurucu olduğundan söz etmiyoruz bile.

Bir kez yapan bir daha ondan vazgeçemiyor: Tavuk fette tarifi

Ana yemekten rol çalar: Patatesli havuçlu yoğurtlama

Onu ister sofranızı zenginleştirecek bir meze olarak yapın, isterseniz de kolayca hazırlayabileceğiniz bir ızgara tavuğun ya da etin yanına yancı olarak davet edin, fark etmez. Her haliyle sofrada en dikkat çeken isim o olacak.

Yemelere doyulmayacak: Patatesli havuçlu yoğurtlama tarifi

Hem şık hem pratik: Şişte milföylü köfte

İftar yemeği hazırlamaya yeterince vakti olmayanlar ama misafiri olacağı için de özel bir lezzet hazırlamak isteyenler buraya. Hem kolayca hazırlayabileceğiniz hem de fırında pişmesine rağmen mangal keyfi yaşatacak lezzetli ve şık bir önerimiz var.

Yok böyle bir lezzet: Şişte milföylü köfte tarifi

Mutlaka et yemeği yapacağız diye bir kural yok: Tam ölçülü fellah köftesi

Tüm gün tutulan orucun ardından mükellef bir sofra hazırlamak isteyebilir, özellikle iftara bir misafir davet ettiyseniz bu konuda daha da özeniyor olabilirsiniz. Ama bu mutlaka et yemeği yapacağınız anlamına gelmez elbette. Et kullanılmadan da ziyafet sofraları kurulabilir. Hele söz konusu fellah köftesiyse...

Anlatmaya gerek yok: Tam ölçülü fellah köftesi tarifi

İftar sofrasına da nasıl yakıştı: Saksı kebabı

Tıpkı patates gibi patlıcan da sofralarımızın olmazsa olmazlarından, her haliyle lezzetli olanlardan. İşte biz bu kez onu adeta lezzet dolu bir saksıya dönüştürdük, iftar sofralarına sadece lezzetiyle değil şıklığıyla da renk katsın istedik.

Sofradan hiç kalkmak istemeyeceksiniz: Saksı kebabı tarifi

Tam da mevsimi: Kaşarlı kabak lazanya

Ramazanın bahar-yaz aylarına denk gelmesinin tadını çıkaralım, tam da şu sıralar en taze halleriyle tezgahlarda yerini alan kabakları bol bol değerlendirelim dedik. Kolayca hazırlanan, uzayan peyniriyle tüm misafirlerinizin daha sunumda iştahını kabartacak bir lezzet ortaya çıktı.

Sofradaki herkes mutlu: Kaşarlı kabak lazanya tarifi

Pilav deyip geçmeyin: Duvaklı pilav

Adı üstünde pilav diye düşünüp geçmeyin, çünkü kendisi görmüş olduğunuz gibi tek başına ana yemek gücünde bir pilav. Bu Diyarbakır mutfağı harikasıyla henüz tanışmadıysanız en yakın zamanda onu da iftara davet edin.

Tek başına bir ziyafet: Duvaklı pilav tarifi

Pirinç şok: Bulgurlu biber dolması

Dolmalık biberleri hep alışık oldukları gibi pirinçle değil bulgurla hazırladığımız bir iç harçla buluşturuyor, hızlıca hazır edip doğru tencerede pişmeye bırakıyoruz. Misafirler gelene dek misler gibi kokusu tüm evi sarmaya başlayacak bu lezzet, iftarın en renkli yüzü olmaya hazır.

Böyle de nefis: Bulgurlu biber dolması tarifi

Ondan pratiği yok: Tavuklu şiş mantısı

Görünce "Saatlerce uğraşılmış, çok emek harcanmış" diye düşüneceğiniz ama videoyu izlemeye başlar başlamaz nasıl pratik olduğunu fark edeceğiniz, üzerine dökeceğiniz sıcacık tereyağıyla misafirlerinize tam bir lezzet şöleni yaşatacağınız bir tarif o.

Tarif defterlerinizde ona mutlaka yer açın: Tavuklu şiş mantısı tarifi

Sırada bir Bayburt lezzeti var: Galacoş

Bayburt mutfağının az bilinen ama bir an önce herkesçe tanınması gereken tariflerinden biri o. Mercimeğiyle, kıymasıyla bolca protein sağlıyor, sofradaki herkes için doyma garantili efsane bir lezzet ortaya çıkıyor.

Pideleri hazırlayın, başlıyoruz: Galacoş tarifi

Sebzelerin gücü adın: Ratatouille

İftar sofrasına hem hafif hem renkli hem de şık bir yemek yapmak isteyenleri sebzelere emanet ediyor, renk renk sebzelerin buluştuğu harika bir ana yemekle sofrayı renklendiriyoruz.

Hazırlaması da pek pratik: Ratatouille tarifi

Şov zamanı: Limon sıkacağında içli köfte

İftara özel misafiri olanların ve "İftara ne pişirsem?" diye telaşa kapılanların tam da aradığı tarif o. Hamaratlığınızdan sual olunmayacak, limon sıkacağıyla işler çok ama çok kolay olacak.

Bol bol yapmanızı tavsiye ederiz: Limon sıkacağında içli köfte tarifi

Mutlaka denenecekler listesinde yerini alsın: Misket köfteli patates paçası

İçine eklenen yoğurt ve sarımsak gibi lezzetlerle klasik bir patates püresi olmaktan çok daha öteye geçip patates paçasına dönüşen bir yatağın üzerine gelen misket köftelerle lezzet tavan yapıyor, bu lezzet kalabalık sofralara çok yakışıyor.

Görüntüsü bile ağız sulandırmaya yetiyor: Misket köfteli patates paçası tarifi

"Tatlısız olmaz" bonusu: Taş ekmeği

İftar menüsünde tatlıya mutlaka yer verenlerin işlerini kolaylaştırmaya Elazığ mutfağından geliyor. Görüntüsüyle iştah kabartıp ilk lokmasıyla tarifini herkesin soracağı bir lezzete dönüşüyor.

Üstelik şipşak hazır oluyor: Taş ekmeği tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?