Bulaşık Makinesinin Eskisi Kadar İyi Yıkamamasına Sebep Olan Yaygın Olarak Yapılan 8 Hata

Favorilerime
Ekle

Bulaşık makinesi mükemmel bir kolaylık, doğruya doğru. Ama makineyi de doğru kullanmayı bilmek önemli. Zaman içinde birçoğumuzun evindeki bulaşık makinesi ilk günkü performansını kaybediyor, cam eşyalar hafif bulanık, tencere-tavalar hafif lekeli kalabiliyor. İşte tam da bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için yaygın olarak yapılan bazı hataları ve doğrularını öğrenmek gerekiyor.

Sözün kısası "Bulaşık makinem eskisi kadar iyi yıkamıyor" diyen herkesi aşağıya doğru alalım ve bulaşık makinesinin iyi bir performans gösterebilmesi için uzak durmanız gereken hataları, uygulamanız gereken püf noktaları anlatalım. Buyursunlar...

Bulaşık makinesinin filtrelerini kontrol etmeyi unutuyorsunuz...

bulasik-makinesi-kullanirken-yapilan-hatalar-1

Bulaşık makinesinin eskisi kadar iyi temizlememesinin en temel sebeplerinden biri kendisinin kirli olması aslında. Bu sebeple başta filtreler olmak üzere bulaşık makinenizin içini düzenli olarak temizlemeniz gerektiğini unutmamalı, filtresini kontrol etmelisiniz. Eğer filtresi kirli ise güzelce temizleyip tekrar yerine yerleştirmeniz yeterli olacaktır.

Kireç çözücü kullanmıyorsunuz...

bulasik-makinesi-kullanirken-yapilan-hatalar-2

Zaman zaman hem yıkadığınız mutfak eşyalarınızın hem de makinenin içinde kireç izleri görüyor olabilirsiniz. Özellikle suları sert ve kireçli bir bölgede yaşıyorsanız bu sorunla sık sık karşılaşmanız da olası. Eğer bulaşık makinenizin performansının olumsuz etkilenmesini istemiyorsanız kireç çözücü kullanmanız gerektiğini unutmamalısınız. Piyasada bulaşık makinesi için kireç çözücü ya da kireç önleyici adı altında birçok alternatif bulabilirsiniz, aklınızda bulunsun.

Fıskiyelerin tıkanıp tıkanmadığını kontrol etmiyorsunuz...

bulasik-makinesi-kullanirken-yapilan-hatalar-3

Bulaşıkların tam olarak temizlenmeden çıkmasının en yaygın sebeplerinden bir diğeri de fıskiyelerin tıkanmış olması. Dolayısıyla hem alt hem de üstte bulunan fıskiyelerin tıkanıp tıkanmadığını düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Eğer fıskiyeleriniz yemek artıkları ya da yağ gibi sebeplerle tıkandıysa bir süngerle dikkatlice temizleyebilirsiniz.

Bulaşık makinesinin çıkarılabilir parçalarını çıkarıp yıkamıyorsunuz...

bulasik-makinesi-kullanirken-yapilan-hatalar-4

Bulaşık makinesinin sadece filtresini ve fıskiyelerinin kontrol etmek yeterli değil. Vakit bulduğunuzda düzenli olarak onun çıkarılabilir tüm parçalarını dikkatlice çıkarmalı, deterjanlı ya da sabunlu süngerle güzelce temizlemeli ve sonra aynı şekilde yerine yerleştirmelisiniz. Bulaşık makinesinin sepetleri de buna dahil. Ancak dikkat, çıkardığınız her bir parçayı tam yerine oturttuğunuzdan emin olun ve çıkmayan parçaları asla ama asla sökmeye çalışmasın.

Tabaklardaki yemek artıklarını çöpe dökmeden makineye yerleştiriyorsunuz...

bulasik-makinesi-kullanirken-yapilan-hatalar-5

Bulaşıkları tamamen temizleyerek bulaşık makinesine yerleştirmek yanlış, bakınız daha önce şurada anlatmıştık. Ancak her bulaşığı, üzerindeki yemek artıklarıyla da bulaşık makinesine yerleştirecek değiliz tabii ki. Yıkamadan önce tabaklarda, tencerelerde, tavalarda kalan fazla yemek artıklarını bir güzel çöpe dökmeyi ihmal etmeyin sakın. Aksi halde hem bulaşık makinesinin filtresi çok çabuk kirlenecek, hem fıskiyesi tıkanacak hem de kısa süre içinde makinenin gider borularında dahi tıkanmalar meydana gelecektir, aman diyelim.

Bulaşık makinesini aşırı miktarda bulaşıkla doldurup tek seferde yıkamaya çalışıyorsunuz...

bulasik-makinesi-kullanirken-yapilan-hatalar-6

Bulaşık makinesine bir seferde aşırı miktarda bulaşık doldurmakla övünenler var, biliyoruz ama önemli olan çok değil, doğru miktarda doldurmak, unutmamalısınız. Aksi halde koyduğunuz aşırı miktardaki o bulaşığın hiçbiri tam olarak istediğiniz gibi temizlenmez ve soluk bardaklar, lekeli kalmış tencereler, tavalar elde edersiniz. Bu yüzden bulaşıklarınızı aşırıya kaçmayacak şekilde makineye yerleştirin. Yerleştirirken de fıskiyelerden gelecek suyun akışını kesmeyecek şekilde yerleştirmeye özen gösterin.

Bulaşık makinesi tuzunu ya da parlatıcısını düzenli olarak koymayı unutuyorsunuz...

bulasik-makinesi-kullanirken-yapilan-hatalar-7

Bulaşık makinesinde sıkça rastlanan sorunlardan olan kireçle başa çıkabilmeniz için düzenli olarak bulaşık makinesi tuzu ve parlatıcısı kullanmanız gerektiğini de unutmamalısınız. Çünkü bu özel tuz ve parlatıcı suyun sertliğini ve sudaki kireç oranını düşürmeye yardımcı olur ve bu sayede kireç sorununu olabildiğince azaltmış olursunuz. "Ne kadar sıklıkla bunu yapmam gerekiyor" derseniz bulaşık makineleri halihazırda tuzu ya da parlatıcısı bittiğinde uyarı veriyor, bu uyarıları takip etmeniz, makine uyarı vermeye başlayınca hiç bekletmeden tuzu ve parlatıcıyı eklemeniz yeterli olacaktır.

Bulaşık makinesinin çalışması bitince kapağını açıp buharın çıkmasını sağlamıyorsunuz...

bulasik-makinesi-kullanirken-yapilan-hatalar-8

Bulaşık makinesinin çalışması bitince onu öylece unutuyor, ta ki temiz bir tabağa, bardağa ihtiyacınız olduğunda kapağını açıyorsanız büyük hata yapıyorsunuz demektir. Zira makinenin içindeki buhar, çıkmasına izin vermezseniz bir süre sonra yıkanan bardakların, tabakların üzerinde iz bırakacak, hatta hoş olmayan hafif de bir koku bırakacaktır. Bu yüzden makinenizin çalışması bittikten bir süre sonra makinenizin kapağını açın ve buharın dışarı çıkmasını sağlayın.

Şu yazılarımıza da mutlaka göz atın:

Neden Bulaşıkları Bulaşık Makinesine Koymadan Önce Elde Yıkamamalısınız?

Bulaşıkları Bulaşık Makinesine Yerleştirirken Yaptığınız 9 Ölümcül Hata


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?