tarhana-hatalari-2021-6

Evde Tarhana Hazırlarken Çok Kişinin Fark Etmeden Yaptığı 9 Tatsız Hata

Favorilerime
Ekle

Yazın son ayı gelince, kış hazırlıklarına tüm hızıyla başlayanlar olarak bugün konumuz ev yapımı tarhanalar olsun istedik. Mis gibi kokusuyla tüm kış soframızdan eksik etmek istemediğimiz, içindeki her bir malzemeyle şifası katlanan ev yapımı bir tarhana hazırlamak için bilmeniz gerekenler var.

Tıpkı annenizin, anneannenizin hazırladıkları gibi olacak, her kaşığı vücudunuza sağlık, midenize şenlik olacak tarhanaları yaparken malzeme seçiminden kurutmasına, dikkat etmeniz gereken püf noktaları ve mutlaka kaçınmanız gereken hataları sıralamaya başlıyoruz.

"Ben hata yapmam" diyenlerin dahi farkına varmadan yaptığı bu hataları ve doğrularını öğrenin, bugüne dek yaptığınız en lezzetli, en sağlıklı tarhanaları hazırlayıp tüm yıl boyunca tadını çıkarın. Şimdiden ellerinize sağlık, şifa olsun.

Minik bir not: Tarhana, farklı yörelerde farklı malzemelerle ve yöntemlerle hazırlanabildiğinden şu yazımıza da mutlaka göz atın.

Yoğurt başta olmak üzere kullandığınız malzemelerin kalitesine dikkat etmiyorsunuz

tarhana-hatalari-2021-4

Tarhana yapımında büyük önem taşıyan yoğurt başta olmak üzere tüm malzemeleri en kaliteli olacak şekilde seçmeye özen göstermelisiniz. "Nasıl olsa tarhanaya dönüşecek, güzelleri taze taze yiyelim, yumuşamaya başlamış, bozulmaya yüz tutmuş biberlerle, domateslerle tarhana yaparız" diye düşünmeyin sakın. Zira bu düşünce hem onca emek verip yapacağınız tarhananın lezzetinden götürecek hem de yaklaşık 1 yıl dayanmasını umduğunuz tarhanalarınızın çok daha kısa sürede küflenip bozulmasına sebep olacaktır, aklınızda bulunsun.

Sebzeleri haşlamak için çok su kullanıyor, haşladıktan sonra tam olarak süzmüyorsunuz

tarhana-hatalari-2021-9

Tarhana yapımının ilk aşamalarında en yaygın olarak yapılan hatalardan biri, uygulanan tarife göre kullanacak olan sebzeleri haşlarken yapılıyor. Sebzeleri rahat rahat haşlamak adına üzerine bolca su ilave edenler oluyor. Oysa sebzeler de pişerken bir miktar su alacağından az su ilavesi ile ve ocağın altı kısık olacak şekilde haşlamak çok daha yüksek aromalar elde etmenizi sağlar, aklınızda bulunsun.

Bitmedi, az suyla haşlanan ve neredeyse püremsi bir kıvam alan sebzeleri haşladıktan sonra süzmeyi ve fazla suyu uzaklaştırmayı da unutmamak gerekiyor. Aksi halde gereğinden fazla un kullanmak zorunda kalabilir, daha tatsız tarhanalar elde edebilirsiniz. "Sebzelerden kalan o güzelim suyu ziyan mı edelim?" diyenler için önerimiz o güzel sebze suyuyla farklı sebze çorbaları yapmak.

Tarhana hamurunu yeterince bekletmiyorsunuz

tarhana-hatalari-2021-5

Tarhananın kıvamını bulması için hamurunu hazırladıktan sonra mutlaka bir süre bekletmeli, hemen kurutma işlemine başlamamalısınız. Ortalama 2 ila 7 gün arasında bekletiliyor olsa da tarhanada ekşimsi bir lezzet yakalamayı seviyorsanız bekletme süresini kontrollü bir şekilde daha da uzatabilirsiniz. Ancak dikkat, süreyi fazla uzatırsanız çok ekşi tarhanalar elde edebilir, hatta hazırladığınız hamurun bozulmasına sebep olabilirsiniz, aklınızda bulunsun.

Tarhana hamurunu bekletirken ara ara açıp yoğurmayı unutuyorsunuz

tarhana-hatalari-2021-6

Tarhana hamurunu o ekşimsi enfes tadı yakalamak için bekletmeniz gerektiğini unutmayın dedik ama süreç, bu kadarla da sınırlı değil. Onu bekletirken kontrolü elden bırakmamalı, günde 2-3 kez hamurunuzu açıp kontrol etmeli, sulanmaların önüne geçmek için üzerine un serpmeli ve taşmasının da önüne geçmek için her seferinde bir miktar yoğurarak hamurunuzun tam istediğiniz kıvam ve lezzette olmasını sağlamalısınız.

Kurutmak için doğrudan güneş alan yerleri tercih ediyorsunuz

tarhana-hatalari-2021-1

Tarhana, içeriğinde yoğurt başta olmak üzere birçok faydalı malzeme olan bir yiyecek. Dolayısıyla onu kurutmak için değerlendireceğiniz yöntemi de iyi seçmeniz gerekiyor. Zira doğrudan güneş ışınlarına maruz kalması halinde tarhananın içeriğindeki vitaminler başta olmak üzere birçok yararlı madde kaybolabiliyor, renginde de değişmeler meydana geliyor. Besin değerini ve o güzel rengini kaybetmemesi için tarhanayı direkt ve şiddetli güneş ışığının altında kurutmak yerine görece gölge/yarı gölge alanları seçmeniz büyük önem taşıyor.

Kuruması için kendi haline bırakıyor, alt üst etmiyorsunuz

tarhana-hatalari-2021-2

Kabul, tarhana yapmak emek isteyen bir iş ve zaman zaman yorucu bir hal alabiliyor. Ama mükemmel lezzette ve şifa dolu bir tarhana yapmak için sürecin hiçbir aşamasında boş vermişlik yapmamak büyük önem taşıyor. Tarhanayı kurutmaya başladığınızda onu kendi haline bırakmamalısınız mesela. Sık sık gidip kontrol etmeli, kuruyan ve kurumayan alanları iyi belirlemeli ve her yerinin tamamen kurumasını sağlamak için ara ara alt-üst etmeyi ihmal etmemelisiniz.

Kuruyan hamurları mutfak robotundan çektikten sonra tekrar kontrol etmiyorsunuz

tarhana-hatalari-2021-7

Mutfak robotları sayesinde artık işlerimiz eskiye oranla epey bir azaldı ama tarhana yaparken her ne kadar onlardan destek alsanız da kevgir ya da süzgeçlerle son kontrollerinizi yapmayı ihmal etmeyin. Mutfak robotlarında her ne kadar istediğiniz boyutlara kadar çektirebilseniz de aralarda gözden kaçan büyük parçalar kalabilir, bu da sonrasında size zorluk çıkarabilir, aklınızda bulunsun.

Tarhanaların tamamen kuruduğundan emin olmadan saklamaya koyuluyorsunuz

tarhana-hatalari-2021-8

Tarhanayı istediğiniz boyuta getirdikten sonra tekrar bir kurutma işleminden geçirmeniz önemli. Aksi halde uzun süre saklama imkanı bulamaz, tarhanalarınızın kısa sürede küflenmesine sebep olursunuz. Bu aşamada gerçekleştireceğiniz kurutma işleminde de tarhanaları sık sık karıştırarak her yerinin eşit şekilde kuruduğundan emin olmalısınız, bizden söylemesi.

Özenle hazırladığınız tarhanayı plastik poşetlerde saklıyorsunuz

tarhana-hatalari-2021-3

Özenle hazırladığınız mis gibi ev yapımı tarhanalarla ilgili en yaygın olarak yapılan hatalardan biri de onu plastik poşetlerin içine koyarak saklamak. Belki daha az yer kaplaması için yaptığınız bu hamle ne yazık ki hem sağlık açısından hem de tarhananın ömrü açısından pek doğru bir tercih değil. Tarhanayı uzun süre güvenle saklamak, bayatlamadan afiyetle değerlendirmek için onu ağzı hava almayacak şekilde kapanan cam kavanozlarda saklamalısınız.

Kış için eriştelerini hazırlamaya başlayanları da hemen şöyle alalım: Ev Yapımı Erişteler Hazırlarken Farkına Bile Varmadan Yaptığınız 9 Mühim Hata


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?