recelin-icine-neden-tereyagi-koymali-one-cikan

Küçük Bir Lezzet Sırrı: Reçel Yaparken İçine Neden Tereyağı Konmalı?

Favorilerime
Ekle

Bazı şeylerin kalorileri olmamalı dediğimiz yiyeceklerin listesinde reçeller de mutlaka yerini alır. Kahvaltıları rengarenk görüntüleriyle lezzetlendiren, kızarmış sıcacık ekmeklerin kadim dostlarıdır onlar. Pastalara, kurabiyelere lezzet katar. Sütlü tatlılara, cheesecake'lere enfes soslar olarak da eşlik eder. Kışın kış ve sonbahar meyvelerinden ayvalarla, portakallarla nefis reçeller hazırlanır. Bahar ayında çilek reçelleri yapılmadan olmaz. Yaz mevsimi gelince ise kavanozlar kayısılarla, şeftalilerle, vişne reçelleriyle dolup taşar. Her mevsimin kendine has meyvesinden mutlaka reçeller hazırlanır. Bu reçellerin uzun süre tazecik dayanması, kıvamlarının nefis olması en çok istediğimiz şeylerden. Gelin bugün çok önemli bir reçel yapma aşamasını anlatalım sizlere. Bu ufacık sırla birbirinden nefis, tam kıvamında reçeller hazırlayacağınız garanti.

Reçel yaparken içine neden tereyağı konmalı?

recelin-icine-tereyagi-koymak

Reçel yaparken malzeme seçiminden şeker oranına kadar dikkat edilmesi gereken birçok püf nokta var. Önce gelin biraz bunlardan bahsedelim. Örneğin reçel yaparken kıvamının çok katılaşmasını engellemek adına reçel çok yoğunlaşmadan ocaktan almak gerekiyor. Oda sıcaklığında kendi kendine dinlenerek daha yoğun bir kıvam alıyor böylelikle. Öteki türlü reçellerimiz çok katı bir hale gelebiliyor. Yine uzun süre dayanmasını sağlamak için taze, çürüksüz meyveler seçmek, kavanozları da mutlaka steril hale getirmek gerekiyor. Bu püf noktalarının arasında bir de tereyağı püf noktası var.

recelin-icine-tereyagi-koymak1

Reçel kaynatırken renginin çok daha berrak, meyvelerin de daha parlak bir görünüme sahip olmasını istiyoruz. Bunun yolu da tereyağı kullanmaktan geçiyor. Reçel yaparken mutlaka üzerinde biriken köpükleri tahta kaşık yardımıyla almak gerekiyor. Tıpkı bakliyat kaynatırken üzerinde biriken köpükleri almak gibi düşünebilirsiniz. Bu köpükleri aldıktan sonra içerisine 1 tatlı kaşığı ya da fazlaca miktarda reçel yapıyorsanız 1 yemek kaşığı kadar tereyağı ilave edebilirsiniz. Tereyağı meyvelerin çok daha parlak görünmesini sağlarken çok ağdalı bir reçel yapmanızı da engelleyecektir. Tam kıvamında olmalarını sağlayacaktır.

recelin-icine-tereyagi-koymak2

Ayrıca içerisine tereyağı ilave edilen reçeller oldukça uzun süre dayanıyor. İçerisindeki yağ meyvelerin daha uzun süre taze şekilde, küflenmeden korunmasını sağlıyor. Üstelik lezzeti ve aroması da efsane oluyor. Yapacağınız reçellerde bu püf noktasını mutlaka deneyin. Sonuca hayran kalacaksınız. Şimdiden ellerinize sağlık!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?