yaprak-sarma-yaparken-yapilan-hatalar-7

Evde Yaprak Sarma Hazırlarken Farkına Bile Varmadan Yaptığınız 10 Tatsız Hata

Favorilerime
Ekle

Kalem gibi sarılmış mis gibi zeytinyağlı yaprak sarmalar ya da içi kıymalı harçla doldurulup bir ana yemek olarak afiyetle yenen etli/kıymalı yaprak sarmalar... Onların sevmeyeni yok desek yeri. Peki, onları tam kıvamında evde hazırlamak için bilmemiz gerekenleri ne kadar biliyoruz dersiniz?

Bugün yaprak sarma yaparken hemen herkesin farkına bile varmadan yaptığı hatalardan söz edeceğiz. Bu hataları ve doğrularını öğrenin, en lezzetli yaprak sarmalar hep sizin ellerinizden çıkanlar olsun! Şimdiden yapan herkesin ellerine sağlık, yiyen herkese ise afiyetler olsun diyor ve sizi mükemmel püf noktalar öğrenmenizi sağlayacak, yaygın olarak yapılan bu yanlışlarla ve doğrularıyla baş başa bırakıyoruz.

Zeytinyağlı yaprak sarma yapmak için küçük yapraklar temin ediyorsunuz...

yaprak-sarma-yaparken-yapilan-hatalar-1

Sarma hazırlarken yaprak seçiminden tutun iç harcına, dikkat etmeniz gereken çok nokta var. İşte bunlardan ilki olan yaprak seçimindeyiz şimdi. Eğer zeytinyağlı yaprak sarma hazırlayacaksanız kullanacağınız yaprakların olabildiğince geniş olmasına özen göstermelisiniz. Yaprakların damarlarının da çok belirgin/kalın olmaması çok daha lezzetli yaprak sarmalar elde etmenizi sağlayacaktır, aklınızda bulunsun.

Aynı şekilde etli yaprak sarmalar için de doğru yaprağı seçmeye özen göstermiyorsunuz...

yaprak-sarma-yaparken-yapilan-hatalar-2

Yaprak seçimi sadece zeytinyağlı yaprak sarmalar için önemli değil tabii ki. Aynı şekilde etli yaprak sarmalar hazırlamak ve ana yemek olarak afiyetle yemek isterseniz yapraklarınızı bu kez küçük seçmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Böylece hem kıymalı harcın lezzeti çok daha ön plana çıkmış olacak hem de sarmalarınız tam kıvamında pişip sofradaki yerini alacaktır.

Salamura yaprakları kullanmadan önce tuzdan arındırmayı unutuyor ya da yeterince yumuşamalarını sağlamıyorsunuz...

yaprak-sarma-yaparken-yapilan-hatalar-3

Salamura, bildiğiniz gibi tuzdan destek alarak uygulanan ve asma yapraklarını çok daha uzun süre kullanmamızı sağlayan bir yöntem. (Evde nasıl salamura asma yaprağı hazırlayacağınızı merak ediyorsanız hemen şuraya göz atabilirsiniz: Salamura Asma Yaprağı Tarifi) Hal böyle olunca salamura asma yapraklarını kullanmadan önce üzerlerindeki fazla tuzdan kurtulmak büyük önem taşıyor. Bunun için yaprak sarma yapacağınız günden bir gün önce salamura yapraklarınızı su dolu bir kaba koymanız yeterli olacaktır. Ara ara suyunu değiştirirmeyi de unutmayın tabii, bizden söylemesi.

Eğer bir gece önceden suya yatırmayı unutursanız aynı gün içinde yaprak sarmaları sarmaya başlamadan önce salamura yapraklarınızı ılık suda 2-3 saat kadar bekletebilir, hiç vakit bulamazsanız kaynattığınız suya atıp bir süre beklettikten sonra çıkarabilirsiniz. Bu, sert yaprakların da yumuşamasını sağlayacaktır.

Taze asma yaprakları kullanmayı seçenler ise yaprakları daha uzun süre kaynatması gerektiğini unutabiliyor...

Taze Yaprak Sarması Tarifi

Taze Yaprak Sarması Tarifi

Yaprak sarma hazırlamak için taze asma yaprakları toplayacak ya da alacaksanız, taze yaprakları salamura yapraklardan daha uzun süre kaynatmanız ve sıcak suda bekletmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Aksi halde yapraklar istediğiniz gibi yumuşamayacak, hem sarması zor hem de pişirmesi zahmetli bir hal alacaktır. Ne yazık ki lezzetinden de ödün verir, aklınızda bulunsun.

Taze asma yapraklarıyla nasıl sarma yapabileceğinizi daha detaylı görmek isterseniz şu tarifimize bekleriz: Taze Yaprak Sarması Tarifi

İç harcını hazırlarken yaprağın tuz oranını hesaba katmıyorsunuz...

yaprak-sarma-yaparken-yapilan-hatalar-5

Yaprak sarmayı zeytinyağlı ya da etli olarak hazırlayabilir, iç harcını damak tadınıza göre ister salçalı, isterseniz de tarçınlı, kuş üzümlü yapabilir, kısacası damak tadınıza uygun malzemelerle harcını zenginleştirebilirsiniz. Buraya kadar hemfikiriz. Ancak iç harcını hazırlarken kullandığınız yaprakların, özellikle de salamura yaprakların tuzluluk oranını mutlaka göz önünde bulundurarak hareket etmeli, özenle hazırladığınız yaprak sarmaların çok tuzlu ya da az tuzlu olmasının önüne geçmelisiniz.

Pirinçli bir iç harç hazırlarken doğru pirinci seçmiyor, pirinçlerin sert kalmasına sebep oluyorsunuz...

yaprak-sarma-yaparken-yapilan-hatalar-6

Yaprak sarma hazırlarken farklı iç harçları hazırlayabilir, hatta pirinç yerine bulgur kullanabilirsiniz. Ancak genel olarak pirinçle hazırlanan yaprak sarma harçları için sizin de tercihiniz pirinçten yana olacaksa kırık pirinç kullanmanız daha lezzetli sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Aynı şekilde pirinci öncesinde mutlaka yıkayıp suyunu süzdürmeyi de unutmamalısınız. Böylece pirinçler pişerken sert kalmayacak, tam kıvamında olacaktır.

İç harcı koyarken pirincin şişeceğini unutuyor, harcı çok bol kullanıyorsunuz...

yaprak-sarma-yaparken-yapilan-hatalar-7

Yaprak seçimini tamamladık, iç harcımızı tam kıvamında hazırladık. Sıra geldi sarmaya! Yaprak sarmayı sararken her bir yaprak için doğru miktarda iç harç kullandığınızdan emin olmalısınız. Zira harcını çok bol koyarak yapraklarınızı sararsanız pirinçler pişince şişeceği için sarmalarınız dağılacak, yaprağında patlaklar oluşacaktır. Pirincin hemen hemen iki katına kadar şişeceğini unutmadan hareket edin ve ortalama boyuttaki bir yaprak için yaklaşık 1 tatlı kaşığını geçmeyecek miktarlarda harç kullanın.

Yaprak sarmaları tencerelere dizmeden önce alt kısmına boş yapraklar koymayı unutuyorsunuz...

yaprak-sarma-yaparken-yapilan-hatalar-8

Yaprak sarmaları tek tek özenle sardıktan sonra tencereye yerleştirirken de dikkat etmeniz gerekenler var. Bildiğiniz gibi asma yaprağı hassas bir malzeme. Dolayısıyla onu doğrudan tencereye dizerseniz tüm pişme süresi boyunca üstteki sarmalar pişene dek en alttaki yaprakların yanması, tencerenin dibine yapışması gibi durumlar söz konusu olabilir. Bunun önüne geçmek ve çok daha lezzetli yaprak sarmalar hazırlamak için tencerenin dibine kullanmadığınız, damarlı ya da yırtılmış asma yapraklarını dizebilirsiniz. Sarmada farklı aromalar da isterseniz tencerenin dip kısmına soğan dilimleri, domates gibi farklı sebzeleri de dizebilirsiniz, seçim sizin.

Tencereye limon dilimleri eklemeyi atlıyor, yemeğinizin lezzetinden ödün veriyorsunuz...

yaprak-sarma-yaparken-yapilan-hatalar-9

Yaprak sarmanın o kendine has mayhoş lezzetine derinlik katmak için atlamamanız gereken adımlardan biri de tencereye limon dilimleri yerleştirmek. Limonu halka halka doğrayın ve sarmalarınızın ara katlarına ya da üstüne yerleştirin. Böylece asma yapraklarının mayhoş lezzetini destekleyecek, daha leziz sarmalar elde edebileceksiniz.

Pişirirken üstlerini porselen bir tabakla kapatmayı atlayabiliyorsunuz...

yaprak-sarma-yaparken-yapilan-hatalar-10

Yaprak sarma hazırlarken dikkat etmeniz gereken son nokta ise onları pişirirken üzerine koymanız gereken ağırlık. Eğer bu adımı farkına varmadan atlarsanız ne yazık ki yaprak sarmalarınız tam istediğiniz gibi pişmeyecek, birçoğunda da açılmalar ve dağılmalar meydana gelecektir. Bu sebeple yaprak sarma pişirirken ısıya dayanıklı porselen tabakları üzerlerine ters bir şekilde kapatmalısınız, aklınızda bulunsun.

Şu yazılarımıza da göz atmayı unutmayın:

Hep Hazırda Bulunsun: Buzluk İçin Yaprak Sarma Nasıl Yapılır?

Artık Hep Bu Yöntemi Kullanacaksınız: Sarma En Pratik Nasıl Sarılır?


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?