Bulaşıkları Bulaşık Makinesine Yerleştirirken Yaptığınız 9 Tatsız Hata

Favorilerime
Ekle

Bulaşık makinesi icadına her gün şükrettiğimiz, hayatımızı kolaylaştıran icatlardan. Öyle ki mutfakta bulaşık makinesi varsa elde iki bardağı yıkamak bile zor geliyor.

Ama bazen bulaşık makinesini doldururken kapları sığdıramıyor ya da bulaşıklar beklediğiniz gibi pırıl pırıl çıkmıyorsa bir yerlerde hata yapıyor olabilirsiniz.

Öyleyse çıkarın kalemleri kağıtları, sınav var.

Tabakları en üst rafa diziyorsunuz

gardenweb

Tabakların bulaşık makinesinde yer alması gereken yer belli: Alt raf. Çünkü alt raflar en fazla tabağı alacak şekilde ve sıcak suyun onlara ulaşabileceği şeklinde özellikle tasarlanmış durumda. Onları üst rafa dizmek ise diğer bulaşıkların nasıl sığacağını ve temizleneceğini doğrudan etkileyecek ve maksimum verimi almanıza engel olacaktır.

Tüm tabak çanak aynı yöne doğru bakıyor

Tam anlamıyla bir temizlik için dizdiğiniz tabak, kase gibi bulaşıkların baktıkları yön de çok mühim. Örneğin kaseler üst rafta yer almalı ve arkadakiler öne doğru, önde yer alanlar arka tarafa doğru bakmalı. Zira su bu şekilde ancak onlara ulaşabilecektir. Diğer yandan alt rafa dizdiğiniz tabakların iyice temizlenmesini istiyorsanız onların yüzünü merkeze doğru çevirmeli, iç kısımları birbirine bakacak şekilde yerleştirmelisiniz.

Yer kalmayınca bardakları alt rafa koymaktan çekinmiyorsunuz

techlife

Bulaşık makinesi ağzına kadar dolunca ve hala yıkanması gereken bardaklar, kupalar kaldığında onları alt rafta aralara sıkıştırdığınızı biliyoruz. Ancak bulaşık makinesinin üst rafı bardakların içine suyun nüfuz etmesi ve böylelikle tamamen temizlenmesi için özel olarak tasarlanmış durumda. Dolayısıyla alt rafa tıkıştırdığınız bardaklar temizlenmemiş olarak çıkarsa makineyi değil kendinizi suçlayın.

Çatal, kaşık ve bıçakların hepsini aynı yönde diziyorsunuz

popularmechanics

Konu çatal-kaşıklar olduğunda da gelişigüzel hareket etmemek gerekiyor. Zira hepsini aynı yöne doğru bakar şekilde dizerseniz, örneğin kaşıklar iç içe girecek ve deterjan ve tazyikli sıcak su onlara ulaşamayacaktır. Bunu engellemenin yolu ise onların bazılarını aşağıya doğru, bazılarını yukarıya doğru bakar şekilde koymak. Bu kadar basit.

Büyük tavaları, tencereleri, borcamları gelişigüzel diziyorsunuz

thespruce

Özellikle büyük tavalar, karıştırma kapları, tencereleri, borcamları zaman zaman dizerken zorluk yaşadığınızı ve makineye sığdıramakta zorlandığınızı tahmin edebiliyoruz. Ancak bulaşık makinesi üreticileri alt rafın köşeleri ve kenarlarının büyük bulaşıkları tutmak için tasarlandığını ve bu noktaların diğerlerine göre daha fazla temizlik vaat ettiğini söylüyorlar. Küçük tava ve kapları ise ters yüz şekilde üst rafa dizerek su ve deterjanların en kirli bölgelerine ulaşmalarını sağlayabilirsiniz.

Makineyi ağzına kadar dolduruyorsunuz

cocomamafoods

Makineniz ne kadar iyi olursa olsun dip dize dizilmiş tabakları tamamen temizleyemez. Çünkü birbirine yapışan bulaşıkların arasına su ve deterjan tam anlamıyla nüfuz edemez. Ayrıca tıka basa dolu bir makine size daha ciddi zararlar da verebilir. Örneğin makine çalışırken bu şekilde bardaklar birbirine çarpacak ve çatlamalarına, hatta kırılmalarına yol açacaktır.

Makineyi yarısı boşken çalıştırıyorsunuz

en.academic.ru

Üzgünüz, onu ağzına kadar doldurmak kadar neredeyse boşken çalıştırmak da yanlış. Suyu boşuna harcıyor olmanızın yanı sıra tabakların etrafa çarparak kırılma riski de var. İki tabak, iki bardak için makine çalıştırılmaz. Yazıktır, günahtır.

Bulaşıkları yemek kırıntılarıyla birlikte makineye koyuyorsunuz

familyfunjournal

Artık herkes bunun yanlış olduğunu biliyor diye düşünüyoruz ama gene de bahsetmeden geçmeyelim. Bulaşıklarda kalmış yemek artıklarını, yağları suda akıtmadan makinenize koymamalısınız. En iyi bulaşık makinesi bile donmuş kalmış bu artıkları çıkarmakta sıkıntı yaşayabilir. Siz yine de ne olursa olsun onları muslukta hızlıca çalkalayın ve öyle makinenize dizin.

Makinede yıkanması uygun olmayan bulaşıkları da yıkamaya çalışıyorsunuz

Şunda anlaşalım: Her şey bulaşık makinesinde yıkanabilir diye bir kaide yok. Çünkü basınçlı su ve deterjanı her bulaşık sevmek zorunda değil. Örneğin tahta mutfak eşyaları, özel bıçaklar, kristal bardaklar gibi.

Diğerlerini öğrenmek için şu içeriğimizi okuyabilirsiniz: Bulaşık Makinenize Kati Suretle Koymamanız Gereken 12 Mutfak Eşyası

Kolay gelsin!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?