misirhaslama-one-cikan

Sert Kalmadan Pişsin: Mısır Haşlamanın Püf Noktaları

Favorilerime
Ekle

Burnunuza közde pişmiş mısırların kokusu gelmeye başladıysa, pazar tezgahlarında mısırlar sıra sıra dizilmeye başladıysa yaz geldi demektir. Sahile inişlerinizde şöyle bol tuzlu bir mısır yemenin keyfi de çok başka oluyor. Mevsiminde mısırları tam kıvamında olacak şekilde evde pişirmek de mümkün. ''Nerede o eski süt mısırlarının lezzeti'' diyorsanız, tam da o lezzeti yakalamanız için ihtiyacınız olan tüm püf noktalarını sizlerle paylaşalım. Mısır seçiminden yumuşacık şekilde haşlanma yöntemlerine kadar tüm bilmeniz gerekenler burada. Evde mısır haşlamanın keyfini doya doya çıkarın. Tereyağlı, bol tuzlu mu seversiniz yoksa sadece tuzlu mu? Tercihlerinizi aşağıya yorum olarak yazmayı da unutmayın.

Mısır haşlamanın püf noktaları

misir-haslama-puf

Mısır haşlama yönteminde önce en iyi mısır nasıl seçilir kısaca ondan bahsedelim. Pişirme ne kadar iyi olursa olsun mısırınız lezzetli değilse bir yere kadar lezzetlendirebiliyorsunuz. İyi mısırın taneleri orta koyu sarı renkte olur. Tanelerinden birine hafifçe bastırdığınızda içe doğru ezilir hatta çok iyi tür bir mısırsa bastırdığınızda patlayabilir, içinden sıvı bile çıkabilir. Burada aradığımız özellikle hafif bastırınca içe gömülüyor olması. Eğer çok açık sarı ve sertse ya da çok koyu ve sertse o mısırlar pişirme süresinde size istediğiniz lezzeti vermeyecek türden mısırlardır. Aman dikkat!

misir-haslama-puf1

Haşlama mısır yapmak için mümkünse koçanlı mısırları tercih edin. Pişirme sırasında o koçanlara ihtiyacımız olacak. Birazdan bahsedeceğimiz haşlama yöntemi düdüklü tencere için de geçerli olacak. Tencerenize göre sürenizi ayarlamayı ihmal etmeyin. Mısırlarınızı seçtikten sonra mısırlarınızı koçanlarından ayırın ve güzelce yıkayın. Bir tencerenin tabanına koçanları yerleştirin. Üzerine orta sıcaklıkta bir suyu ilave edin. Ocağın üzerine alın. 3-4 dakika koçanlarla beraber kaynadıktan sonra mısırları atın ve orta ateşte haşlanmaya bırakın.

misir-haslama-puf2

Mısırlarınızı haşlarken daha ilk aşamada suyun içerisine tuz atmayın. Aksi halde mısırlarınızı sertleştirirsiniz. Tuzu biraz daha haşlanmaya başladıktan sonra ilave edebilirsiniz. Daha yumuşak mısırlar elde etmek isterseniz yarı oranda süt yarı oranda da su kullanarak mısırlarınızı haşlayabilirsiniz. Sütte mısır haşlamak özellikle mısırınızın lezzetini daha da arttıracaktır. Yine pişirme suyunun içerisine eğer mısırınız çok tatsızsa 1 çay kaşığı kadar toz şeker ve yine 1 çay kaşığı kadar tereyağı atabilirsiniz. Bu sayede lezzeti güzelleşecektir. Mısırınız yeterince taze ve lezzeti de güzelse şeker atmanıza hiç gerek yok.

misir-haslama-puf3

Mısırlarınız bu şekilde haşlandıktan sonra koçanlarıyla beraber sudan alıp üzerlerine tereyağı, tuz gezdirebilirsiniz. Aromatik bir yağ yapabilir ya da haşladıktan sonra ızgara tavasında hafif izlendirerek de tüketebilirsiniz. Mısır haşlarken dikkat etmeniz gerekenler işte bu kadar basit! Şimdiden ellerinize sağlık diyoruz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Erol Özlav11 Ağustos 2021 16:47
“Koçan” derken mısırın yapraklarından bahsediyorsunuz heralde.
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?