Neden Bulaşıkları Bulaşık Makinesine Koymadan Önce Elde Yıkamamalısınız?

yemek.com
Duygu Arslan
Sevdiğim insanlara "annesinin balı" diye hitap ederim.
Duygu Arslan
253425 takipçi1752 içerik

Sıkça Yenen Konular

Duygu Arslan
Eylül 12, 2018
Duygu Arslan
Şubat 1, 2017
Filiz BadgeAdvertisement
5
Filiz Makarna
Haziran 26, 2020
10 dakika
Zeynep Çetin
Nisan 15, 2019

Kirli tabak, bardak ve diğer bulaşıkları bulaşık makinesine koymadan önce elde yıkayan çok fazla kişi var. Ama aslında doğru ve gerekli bir şey mi yapıyoruz?

Annelerimizden kalma bir alışkanlık aslında bulaşık makinesine sudan geçirilmiş bulaşıkları koymak. Ama şunu da unutmamak gerek; onların zamanından bu yana teknoloji çok gelişti ve bulaşık makineleri temizlik konusunda artık çok çok daha fazla etkili.

Diğer yandan bulaşıkları önceden yıkamanın faydaları da aslında bir şehir efsanesi. Mesela bu bulaşıkların makinede daha çok temizlenecek olması gibi...

Uzmanlar aslında bulaşıkları makineye koymadan önce yıkamamanız gerektiğini söylüyor. Tabii ki makinenizin tıkanmaması ve zarar görmemesi için yemek kalıntılarını önceden çıkarmaya devam edin ama sudan geçirme çok ayrı ele alınması gereken bir mesele.

Neden mi?

Çünkü su ve zaman israfı

Bulaşık makineleri enerji ve su tasarrufu sağlamasıyla göz bebeğimiz olan ev aletlerinden. Siz bir de öncesinden musluk suyunu onları temizlemek için harcayarak aslında hem su ve zaman israfı yapıyor, hem de bulaşık makinesinin yapacağı işi üstlenmiş oluyorsunuz.

Çünkü deterjanın daha az etkili olmasına sebep oluyorsunuz

Bulaşık deterjanları kirli tabaklardaki yemek kalıntılarına yapışarak görevini yapıyor. Eğer deterjan yapışıp temizleyecek bir şey bulamazsa işini de yapamaz. Bu da sadece yıkama programının daha az verimli olmasına sebep olmakla kalmaz, ayrıca deterjanı da ziyan etmenize sebep olur.

Çünkü bulaşık makinesinin kafasını karıştırıyorsunuz

consumerreports

consumerreports

Son model bulaşık makinelerinde ne kadar su kullanmaya ihtiyaç olduğunu ve bulaşıkların ne kadar yıkanması gerektiğini algılayan sensörler var. Eğer siz bulaşıkları önceden sudan geçirmişseniz sensörlere tabağın temiz olduğu algısı gönderirsiniz. Bunun sonucunda makineniz de bulaşıkları daha hafif bir yıkamadan geçirecektir. Dolayısıyla bulaşıkları makineden çıkardığınızda tam temizlenmiş olmadıkları fark edebilirsiniz. Bu da önceden yıkanan bulaşıkların makinede daha çok temizlendiği efsanesini çürütüyor.

Ama tabii sonuçta karar sizin.

Kaynak: thekitchn.com

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?