bulasiklari-makineye-koymadan-once-yikama

Neden Bulaşıkları Bulaşık Makinesine Koymadan Önce Elde Yıkamamalısınız?

Favorilerime
Ekle

Kirli tabak, bardak ve diğer bulaşıkları bulaşık makinesine koymadan önce elde yıkayan çok fazla kişi var. Ama aslında doğru ve gerekli bir şey mi yapıyoruz?

Annelerimizden kalma bir alışkanlık aslında bulaşık makinesine sudan geçirilmiş bulaşıkları koymak. Ama şunu da unutmamak gerek; onların zamanından bu yana teknoloji çok gelişti ve bulaşık makineleri temizlik konusunda artık çok çok daha fazla etkili.

Diğer yandan bulaşıkları önceden yıkamanın faydaları da aslında bir şehir efsanesi. Mesela bu bulaşıkların makinede daha çok temizlenecek olması gibi...

Uzmanlar aslında bulaşıkları makineye koymadan önce yıkamamanız gerektiğini söylüyor. Tabii ki makinenizin tıkanmaması ve zarar görmemesi için yemek kalıntılarını önceden çıkarmaya devam edin ama sudan geçirme çok ayrı ele alınması gereken bir mesele.

Neden mi?

Çünkü su ve zaman israfı

Bulaşık makineleri enerji ve su tasarrufu sağlamasıyla göz bebeğimiz olan ev aletlerinden. Siz bir de öncesinden musluk suyunu onları temizlemek için harcayarak aslında hem su ve zaman israfı yapıyor, hem de bulaşık makinesinin yapacağı işi üstlenmiş oluyorsunuz.

Çünkü deterjanın daha az etkili olmasına sebep oluyorsunuz

Bulaşık deterjanları kirli tabaklardaki yemek kalıntılarına yapışarak görevini yapıyor. Eğer deterjan yapışıp temizleyecek bir şey bulamazsa işini de yapamaz. Bu da sadece yıkama programının daha az verimli olmasına sebep olmakla kalmaz, ayrıca deterjanı da ziyan etmenize sebep olur.

Çünkü bulaşık makinesinin kafasını karıştırıyorsunuz

consumerreports

consumerreports

Son model bulaşık makinelerinde ne kadar su kullanmaya ihtiyaç olduğunu ve bulaşıkların ne kadar yıkanması gerektiğini algılayan sensörler var. Eğer siz bulaşıkları önceden sudan geçirmişseniz sensörlere tabağın temiz olduğu algısı gönderirsiniz. Bunun sonucunda makineniz de bulaşıkları daha hafif bir yıkamadan geçirecektir. Dolayısıyla bulaşıkları makineden çıkardığınızda tam temizlenmiş olmadıkları fark edebilirsiniz. Bu da önceden yıkanan bulaşıkların makinede daha çok temizlendiği efsanesini çürütüyor.

Ama tabii sonuçta karar sizin.

Kaynak: thekitchn.com


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

4

gurman27 Eylül 2017 16:17
size tavsiyem yine sudan gecirin. tableti bicakla ortadan ikiye bolun, yarim tablet kullanin. hem tablet sarfiyatiniz hem de cevre kirliligini yariya dusurmus olursunuz. ustelik yogun kimyasal etki de yariya dusmus olur.
Yanıtla
Aliye Altıok19 Eylül 2017 16:43
Peki suyla calkalamazsak o makinanin agzi kokudan acilirmi sizce
Yanıtla
TC Özlem Akyol Karaoğuz16 Eylül 2017 05:57
Makinanın filtresi tıkanıp çalışmaz duruma gelince ve servis elemanından sıkı bir gırça yiyince şehir efsanesi gerçeğe dönüşü veriyor. Fırçayı yiyip tuzlu bi servis ücreti ödediğinizle kalıyorsunuz üstelik.
Yanıtla
Nilgün Küçükçandır 17 Eylül 2017 18:23
Yanıtla
Ustelik tabaklarinizdaki o guzelim bulasik lekelerinin desene donusmesi de cabasi??

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?