Lokanta Usulü Fırın Sütlaç Tarifi

En Pratik Yöntemleriyle: Fırın Sütlacın Üzerinin Kızarması İçin Ne Yapılır?

Favorilerime
Ekle

Süt, pirinç ve şeker... Temelde 3 malzemenin birlikteliğine dayanan ve sütlü tatlıların en çok sevilenlerinden olan sütlaçtan bahsedelim biraz. Şöyle bol tarçınlı, soğuk soğuk yenilen sütlaç da var, üzerine nar gibi kızarmış fırın sütlaçlar da... Özellikle fırın sütlacın yapımı maharet isteyen cinsten o kıvamını tutturmak üzerini de tam ayarında yakmak oldukça mühim.

Bir hevesle fırın sütlaç yapmak için sıvadınız kollarınızı, girdiniz mutfağınıza. Şöyle güzel bir fırın sütlaç yapmaya giriştiniz. Kaplara koyup fırınladınız ancak sütlacınızın üzeri kızarmadı, kıvamı da hiç beklediğiniz gibi olmadı. Hiç üzmeyin tatlı canınızı, bir sonraki denemenizde vereceğimiz püf noktaları sayesinde fırın sütlacınız şahane olacak. Hem yumurta kullanarak hem de yumurta kullanmadan fırın sütlacın üzerini nar gibi kızartmanın yöntemleriyle karşınızdayız. Buyursunlar.

Fırın sütlacın üzeri yumurtasız nasıl kızartılır?

İlk önce en çok merak edilen konuyla başlayalım. Fırın sütlacı kızartmak için yumurtasız bir yöntem var. Yumurtasız yöntemde işin sırrı sütlacın kıvamında gizli. Eğer sütlacınızın hafif koyu kıvamlı olmasını istiyorsanız pişirirken içerisine nişasta ya da pirinç unu ilave ederek pişirin. Ancak çok fazla katı bırakmamaya özen gösterin. Zaten fırına giren sütlaç fırında pişmeye ve yoğunlaşmaya devam edecektir. Bu nedenle hafif sulu kıvamdayken ocaktan alın ve fırın kaplarına pay edin. Kapların üzerinde birkaç parmak boşluk kalmasına özen gösterin.

Bu fırın kaplarını da içi yarısına kadar su doldurulmuş fırın tepsisinin içerisine oturtun. Önceden ısıtılmış 200 derecelik fırına verin ve sadece üst kısmını açın. Bu yüksek ısıda ve önceden ısıtılmış bir fırında sütlaçlarınızın üst kısmı hafif hafif kızarmaya başlayacaktır. Su sayesinde fırının nemi korunacak ve sütlacınız çok sert bir kıvamda olmayacak, eşit bir şekilde kızaracaktır. Ayrıca sütlacın yeniden kaynaması ve taşması da su sayesinde engellenmiş olacaktır. Üzerine yumurta sürmeden sütlaçlarınızı bu şekilde kızartabilirsiniz.

Fırın sütlacın üzeri yumurta ile nasıl kızartılır?

limonlu-firin-sutlac6

Yumurtalı şekilde sütlaçları kızartmak ise yumurtasızdan çok daha kolay. Sütlacınızı hazırlarken hem kıvamının çok daha kolay tutması için hem de üzerinin nar gibi kızarması için pişirme aşamasındayken içerisine yumurta sarısı ilave edebilirsiniz. Ama yumurta sarısı ile pişirirken nişasta vb. malzemeler ilave ederken dikkatli olmanızda fayda var. Aksi takdirde kıvamı çok sertleşecek ve üzeri dilediğiniz şekilde kızarmayacaktır.

Pastane Usulü Fırın Sütlaç Tarifi

Pastane Usulü Fırın Sütlaç Tarifi

Bir diğer yöntem ise üzerine yumurta sarısı sürmek ve toz şeker serpmek. Üzerine yumurta sarısı ve toz şeker serptiğinizde üzeri çok hızlı bir şekilde yanacak ve kızaracaktır. Ancak eğer yumurta kokusundan rahatsızlık duyuyorsanız bu yumurtalı yöntemler size çok uygun olmayabilir.

Sütlacın kıvamı tam anlamıyla tutturmak için ya da tutturamadığınızda toparlamak için şu içeriğimiz de sizleri bekliyor: Artık Sulu Olmayacak, Katı da Kalmayacak: Sütlacın Kıvamı Tutmazsa Ne Yapılır?

Sütlacın tarihini merak edenlerinizi de şuradan alalım: Şimdiye Dek Belki de Hiç Bilmediğiniz Özellikleriyle Dünden Bugüne Sütlaç


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

2

Özlem Aktürk28 Şubat 2019 20:19
Üzeri kızarması için sadece şekerde serpebilirsiniz ??
Yanıtla
Irem Hypatia 1 Mart 2019 17:06
Yanıtla
hahhahahhah:D bence de

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?