Bursa Mutfağından Yedikçe Yeme İsteği Uyandıran 10 Muhteşem Tarif

Favorilerime
Ekle

Bursa'ya yolu düşen, Bursa mutfağından çıkan lezzetlerin en az bir kez tadına bakma fırsatı bulan ve kilo almadan dönebilen var mı?

Et yemeklerinden tatlılarına, mutfağından çıkan her bir tarife ayrı ayrı bayıldığımız, bir kez yemeye başlayınca doysak bile yemeye devam etmek istediğimiz Bursa yemekleri ile karşınızdayız bugün.

Gidince kutu kutu almadan edemediğimiz kestane şekerinden tutun da İnegöl ilçesinden çıkıp tüm ülkeye adını duyurmayı başlayan köfteye, şerbetli tatlıların en güzellerinden Kemalpaşa tatlısından tutun şehrin tescilli lezzetlerinden biri olan İskender'e, bu liste mutfağınıza Bursa'nın en lezzetli güzelliklerini taşıyacak.

Buyursunlar, karşınızda hepsini tek tek denemek isteyeceğiniz kadar lezzetli Bursa yemek tarifleri...

Unutmadan, "Benim memleketimin şu lezzeti de çok meşhurdur" dediğiniz başka lezzetler varsa bize tarifini ve fotoğrafını kolayca gönderebilirsiniz. Detaylı bilgi almak için sizi şöyle alalım: Yemek.com'a Nasıl Tarif Yollanır?

  • Cantık

Sabah, öğle, akşam... Kısacası günün her anında değerlendirebileceğiniz, Bursa mutfağından çıkan en lezzetli hamur işlerinden biriyle listemize hızlı bir başlangıç yapıyoruz.

Onu çok seveceksiniz, biliyoruz: Cantık tarifi

  • Yumurta dolması

Bursa'nın ne yazık ki az bilinen, çünkü genel olarak sadece Mudanya ilçesinde sıklıkla yapılan lezzetlerinden biri o. Oysa öyle pratik ve öyle lezzetli ki...

Ünü tüm dünyaya yayılsa yeri: Yumurta dolması tarifi

  • Tahinli pide

Yine "En güzeli Bursa'da yenir" diyeceğimiz lezzetlerden biriyle devam ediyoruz. Sadece videoyu izlerken bile tatlı krizine girebilir, kendinizi bir anda mutfakta bulabilirsiniz, bizden uyarması.

Hadi malzemeleri hazırlamaya başlayın, mutfakta bekliyoruz: Tahinli pide tarifi

  • Muradiye çorbası

Biliyorsunuz, çorba konusunda Türk mutfağı dünyanın en zengin mutfaklarından biri. Her yörede, hatta her evde birbirinden farklı o kadar çok ve farklı çorbalar pişiriliyor ki hepsini öğrenmeye ömrümüz yetmeyebilir ama...

Bu Bursalı lezzeti mutlaka keşfetmeli: Muradiye çorbası tarifi

  • İnegöl köfte

Bursa'nın İnegöl ilçesine ait olan, neyse ki bu kez ününün şehrin sınırlarını çoktan aştığını söyleyebileceğimiz efsane bir tarif geliyor. Bu köfte "Bugün ne pişirsem?" sorusuna cevap aradığınız her güne en lezzetli yanıt oluyor.

Her gün yesek bıkmayız: İnegöl köfte tarifi

  • Süt helvası

Sadece 5 basit malzeme ile hazırlayacağınız ve bugüne dek evde yaptığınız tüm helvaları unutturacak bu lezzetle henüz tanışmadıysanız şimdi tam zamanı!

Mis gibi kavrulmuş un kokusu sarsın dört bir yanı: Süt helvası tarifi

  • Kemalpaşa tatlısı

Adını Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinden alan, içindeki irmikle kıyır kıyır bir dokuya ulaşıp tam kıvamında şerbetiyle buluşunca en ala şerbetli tatlılardan birine dönüşen Kemalpaşa tatlısı karşınızda.

Tüm püf noktalarıyla: Kemalpaşa tatlısı tarifi

  • Dilber dudağı

Bir dönem başkentlik yapmış olmasının da etkisiyle Osmanlı saray mutfağından çokça etkilenen mutfaklardan biri Bursa mutfağı. Tam da bu yüzden en lezzetli şerbetli tatlıların da adresi.

Mesela onun: Dilber dudağı tarifi

  • Kestane şekeri

Bursa'yı ziyaret edenlerin kutu kutu almadan dönmediği bu nefis lezzete evde, ellerinizle de ulaşmanız mümkün aslında. Üstelik tahmin ettiğinizden çok daha kolay yapımıyla mutfakta işlerinizi kolaylaştıracak.

Bir seferde kavanozlarca yapma isteği uyandıracak: Kestane şekeri tarifi

  • İskender

İskender Tarifi

İskender Tarifi

Bursa mutfağının en meşhur, tescilli ve efsane lezzetlerinden biri o. Elbette o muhteşem lezzetinin tadını doğru adresinde çıkarmak gerekir ama canınız her istediğinde Bursa'ya gidemeyeceğinize göre evde de nasıl yapıldığını öğrenmenin vakti geldi.

Mis olur: İskender tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Ulasgurbuzel23 Mart 2019 17:17
Ben kemalpaşalıyım kemal paşa tatlısı öle olmuyor düzeltmeniz gerekiyor insanlar yanlış öğrenmesin.
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?