spiral-patates-tarifi

Bir Hafta Boyunca "Bugün Ne Pişirsem?" Sorusunu Unutturacak 12 Nefis Tarif

Favorilerime
Ekle

Her gün "Bugün ne pişirsem, akşama ne yesem?" diye düşünmek sizce de çok yorucu değil mi?

"Bugün şu yemeği yapayım, yarın da şunu yaparım." diye dakikalarca düşünüyor, bir plan yapıyorsun mesela, sonra bir bakıyorsun her hafta aynı şeyi yer olmuşsun.

E bir de sofraya oturacak kalabalık bir aile söz konusuysa bu durum daha da can sıkıcı olabiliyor, insan her gün saatlerce kara kara düşünmek zorunda kalıyor.

Oysa her hafta, soframıza hem çok tanıdık hem de farklı lezzetler taşımak böyle bir listeyle çok kolay. Her güne özel bir tarifle şimdiden alışveriş listeleri de akşam ne yiyeceğiniz de belli olacak. Üstelik mevsim sebzelerini de ihmal etmeyeceğiniz, köftemizi, balığımızı yemekten de geri durmayacağız. Mis.

Haftaya başlamanın en lezzetli hali: Alinazik

Hazırlaması düşündüğünüzden çok daha pratik oluyor, haftaya lezzet dolu başlamanın yolu ondan geçiyor. Böyle başladığınız bir haftanın kötü gitme ihtimali yok, öyle diyelim.

Bu uyum insanı obur eder: Alinazik tarifi

Salı günü yemesi, yapmasından daha yorucu olacak: Mantarlı makarna

Biz salı gününü seçtik ama siz, hafta içi canınızın uzun uzun yemek yapmak istemediği herhangi bir günü seçebilirsiniz. Mantardan gelen proteini, kekik ve tereyağı gibi yardımcı oyunculardan aldığı lezzeti ve en önemlisi kolayca hazırlanması sayesinde bu makarna, en ala ana yemekleri bile geride bırakır.

Başrollerin aranan ismi olur: Mantarlı makarna tarifi

Çarşamba günü sofra kalabalık olacak gibi: Nohut yemeği

Hafta ortasına geldiğimizde sofraya çok tanıdık, çok da lezzetli bir ismi, nohutu davet edelim dedik ama... Sanıyoruz birçoğunuz onu yalnız bırakmak istemeyecek, yanına pilavını da hazır edecek. Sofraya da turşular, salatalar ya da yoğurtlar çıktı mı...

Daha ne olsun: Nohut yemeği tarifi

Perşembe mevsimin değerini anlama zamanı: Pazı sarması

Haftanın dördüncü gününe geldiğimizde sofraya mevsimin en taze sebzelerinden pazıyı davet ediyoruz. Onu, en çok sevdiğimiz yemeklerden birine, nefis sarmalara dönüştürüyoruz.

Ama yaprağını unutturur: Pazı sarması tarifi

Cuma ne yiyeceğimiz belli: Soslu somon

"Haftada en az bir gün balık yemeliyiz." kararlılığımızı sürdürürken bu hafta bize bu konuda destek verecek tarif de belli oldu. Somon, bugüne dek dahil olabileceği en lezzetli tarife dahil oldu.

Balık sofraları kurulsun: Soslu somon tarifi

Cumartesi hiç bu kadar eğlenceli ve lezzetli olmamıştı: Spiral patates

En sevdiğimiz iki lezzet, köfte ve patates yine birlikte olacak. Ama bu kez patates daha önce belki de hiç denemediğiniz bir şekle bürünecek. Patatesi bizden, köftesi sizden.

Cumartesi dediğinin bir farkı olmalı: Spiral patates tarifi

Pazar herkes bir araya gelsin: İrmik köftesi

Bütün hafta, hafta sonuna kavuşmanın hayalini kuranlar, her pazar sevdikleriyle kalabalık sofralarda buluşmaktan hoşlananlar... Bu tariften sonra bu hafta kesin sizde toplanılıyor, sofradaki herkesin mutlu olacağı da şimdiden garanti oluyor.

Yanına da enfes bir acı sos yapmasak mı: İrmik köftesi tarifi

Farklı seçenekler isterseniz: Patates kavurması

Haftanın her günü için bir öneride bulunduk ama siz, farklı alternatifler de görmek isterseniz sizi hemen böyle alabiliriz. Kolayca hazırlanan, yanına yapacağınız basit bir yoğurt sosla efsane bir lezzete kavuşacak bu kavurma, gün kurtarır bizden söylemesi.

Kolaylık ve lezzetin bir tabakta buluşması: Patates kavurması tarifi

İhtişamlı olacağı adından belliydi: Şehzade kebabı

Lokum gibi olan kuşbaşı etler, renk renk sebzeler ve toprak bir kap bir araya gelir ve fırında usul usul pişer de lezzetli olmaz mı? Bir porsiyonuyla tıka basa doyurmaya kararlı bu tarif, "Akşam olsa da yesek." dedirtir.

Bir kez tadına bakan bir daha vazgeçemiyor: Şehzade kebabı tarifi

Somon yemek şart değil ya: Fish and chips

Haftada en azından bir günümüzü balık yemeye ayıralım dedik demesine ama sadece somon tarifi vererek geçecek değildik. Mezgit de olur dedik, hatta işi biraz abartıp yanına da patates yaptık.

Tam bir İngiliz oldu: Fish and chips tarifi

Zamanını kaçırmadan harekete geçin: Parmesanlı Brüksel lahanası

Kışın tezgahlara çıksa da nedense değeri bir türlü diğer lahana türleri kadar bilinemeyen minik bir konuğumuz var. Tam da zamanıyken herkes onunla tanışsın, o artık herkesin evine daha çok konuk olsun istiyoruz.

Öyle lezzetli ki: Parmesanlı Brüksel lahanası tarifi

Salata tarifi vermeden olmaz: Buğday salatası

Buğday Salatası Tarifi

Buğday Salatası Tarifi

Biliyoruz, akşam yemeklerini hafif bir şekilde geçiştirmek isteyenler, o saatlerde salata yemeyi tercih edenler de var. İşte bu alternatifimizi de onlar için yapıyor ama bu kez "Bir salata nasıl doyurucu olabilir?" sorusuna da yanıt veriyoruz.

Buğdayın bereketi kaselere doluyor: Buğday salatası tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

nesil teknoloji30 Ocak 2018 17:35
harika görünüyor
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?