https://yemek.com/tarif/oruk/ | Oruk Tarifi

Onca Emek Boşa Gitmeyecek: İçli Köftenin Dağılmaması İçin Ne Yapmalı?

Favorilerime
Ekle

Şöyle bir hevesle kolları sıvarsınız. "Akşama içli köfte yapayım" niyetiyle girersiniz mutfağa. En güvendiğiniz ya da büyüklerinizden öğrendiğiniz o muhteşem içli köfteyi yapmak adına tüm malzemeler bir bir çıkar tezgaha. Buraya kadar her şey tamam. Hatta içine ekmek dahi bandırdığınızı biliyoruz.

Geldik işin en can alıcı kısmına. İçli köfteyi açma kısmı birçoğumuzun problem yaşadığı nokta, kabul edelim. Bu konuda ustaları bile bazen sorun yaşayabiliyor. Ya çok ince oluyor ya çok kalın kalıyor. Orası burası çatlıyor, hadi zor bela kapattık diyelim pişerken açılıyor. Bu sorunları yaşamadan kıvamları hiç bozulmadan mükemmel içli köfteler yapmanın birkaç püf noktası var.

Bunları not edin işinize çok ama çok yarayacaklar.

İçli köfte hamurunun dağılmaması için ne yapmalı?

İçli köfte yapılırken en çok dikkat edilmesi gereken noktaların başında içli köftenin hamuru geliyor. Hamur için seçeceğiniz malzemelerden tutun da hamurun içini ne kadar doldurmanız gerektiğine kadar birçok değişken var. Hal böyle olunca işi en başına saralım ve dikkat etmeniz gerekenleri bir bir anlatalım. İçli köfte hamurunun malzemelerinde mutlaka ama mutlaka ince ve kaliteli bir bulgur seçmeye özen gösterin.

Birçok tarifin aksine biz size "Mutlaka bulgurunuzu ıslatın" diyeceğiz. Çünkü hangi pişirme çeşidini kullanırsanız kullanın ıslatılan bulgurla tüm malzemeler daha rahat bütünleşir. Böylelikle çatlama ya da birleşmeme gibi tüm riskler ortadan kalkmış olur.

Sıra geldi birbirleriyle bütünleşmelerini sağlayacak bağlayıcı malzemelere... Un, irmik, yumurta ve dövülmüş et içli köftenin tam anlamıyla homojen bir kıvam almasını sağlar ve pişerken ya da şekil verirken asla açılmamasının sırrıdır. Özellikle yumurta kullanacaksanız ıslattığınız bulgurun oda sıcaklığına gelmesine özen gösterdikten sonra ilave edin. Zira yumurta içerisinde ısı değişimleri nedeniyle pişebilir ve istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Un ve yumurta ikilisi özellikle hamurun asla dağılmaması için muhteşem formülü oluşturuyor. Aklınızda bulunsun.

Malzemeler kadar yoğurma şekli ve pişirme yöntemi de önemli

hayalimdekiyemekler.com

hayalimdekiyemekler.com

Dövülmüş et kullanmak hem içli köftenizin lezzetini arttırıp hem de tok kıvamlı bir hale gelmesini sağlar. Birçok yörede içli köftenin içine olduğu kadar dışına da kullanılıyor. Tüm malzemeler hazırsa sıra geldi yoğurmaya. İçli köfteyi biraz uzunca bir süre yoğurmakta da fayda var.

Ardından elinizi hafifçe ıslatın ve kuru kalmamasına özen göstererek parmağınız yardımıyla içli köftenizi açın. Bu aşamada limon sıkacağı gibi farklı aparatları da kullanmanız mümkün. Nasıl yapacağım diyenler için hemen tarifini de şöyle bırakalım: Limon Sıkacağında İçli Köfte Tarifi.

İçini de doldurduktan sonra bizim naçizane önerimiz köfteleri genişçe bir tepsiye dizip buzdolabında üzeri streç filmle örtülü bir şekilde dinlendirmek ve pişirme işlemine o şekilde geçmek. İster kızartma yapın ister haşlama buzdolabında dinlendirdiğiniz zaman daha lezzetli ve daha mükemmel sonuçlar elde edeceğinize eminiz. Pişirme aşamasında da çok sıcak suyu ya da çok kızgın yağa atmamaya ve pişirirken çok karıştırmamaya özen gösterin.

Pişirme aşamasında çok fazla karıştırırsanız ya da müdahale ederseniz dağılma ihtimalleri de o kadar yüksek olur. Mümkünse hafif kaynamaya başlayan suya dikkatli bir şekilde atın ya da orta kızgınlıkta derin bir yağın içerisinde kızartın.

Bunlara dikkat ettiğiniz sürece muhteşem içli köfteler elde edeceğinize eminiz. Şimdiden ellerinize sağlık.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

3

Ayşe Yurtsever22 Mayıs 2018 7:53
Ben içli köftenin hamuruna tavuk göğsünü kıyma yapıp koyuyorum harika tutuyor çatlasa bile açılmıyor kaynarken ve hem haşlamaya hem kızartmaya mükemmel sonuç. Bunu da sadece ben yapıyorum kimse bilmiyor ama böyle paylaştıkça yayılıyor bilgi ve herkes sonuçtan memnun.Kırmızı etle yapsanız bile tavuk göğsü kıyması koyun lezzetinde hiç değişme olmuyor sakız gibi bir hamur oluyor.Ayrıca biz ufak değil iri bulgurdan yaparız ikisinin lezzeti çok farklı deneyin derim.
Yanıtla
rosa22 Şubat 2018 6:06
İçli köfte hamuruna yumurta ve un asla konmaz tadını bozar, hele ilmik sertleştirir . İyi bir içli köfte özellikle haşlananın dışına et konmaz(kızartılana konur),piştikten sonra bulguru gevrek olmalı, hamur tadı vermemeli. İki cins özel bulguru vardır. Püfnoktas iyi yoğurulursa hiç bir sorun olmaz :)
Yanıtla
İlkay Kurt 27 Mart 2018 5:14
Yanıtla
Yumurta konmaz irmik konmaz un konmaz et konmaz şaka mısınız siz sadece bulgur ve suyla bir içli köfte yapın ve videoyu lütfen paylaşin.
Ayşe Yurtsever 22 Mayıs 2018 7:56
Yanıtla
asıl haşlananın içine et konur, kızartılanın içine un, irmik, yumurta koy kızaracağı için ağır olmaması için.
Emine Işık23 Ocak 2018 9:04
kulakları çınlasın diyarbakırlı arkadaşım mükemmel yapardı banada öğretti haşlama suyuna biraz limon suyu sıkılınca dağılmasını önlüyor
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?