Üç Peynirli Lazanya Tarifi

''Akşama Ne Yesek?'' Diye Düşünenleri Bir Hafta Rahat Ettirecek 12 Nefis Tarif

Favorilerime
Ekle

2018 geliyor, geldi derken ilk haftayı geride bıraktık bile. Ama yıllardır hemen her gün düşünmekten bıktığımız o soru, bu yıl da peşimizi bırakmadı tabii: "Akşama ne pişirsem?"

Yıl isterse 3018 olsun, sanıyoruz ki bu soru peşimizi bırakmayacak, her gün neredeyse kahvaltı sofrasından kalkar kalkmaz bu düşünülmeye başlanacak.

O zaman sizi en azından bir hafta boyunca kara kara düşünmekten kurtaracak destek bizden gelsin dedik, size birbirinden pratik, sağlıklı ya da doyurucu lezzetler önerelim istedik.

Mevsim sebzelerinden et yemeklerine, baklagillerden salatalara, bu farklı tarifleri bir köşeye not edin. Bir hafta boyunca kafanız rahat etsin.

Hafta boyu hasta olmak yok: Erişte çorbası

Annelerimizden, anneannelerimizden gelen şahane bir tarif o. Kimi sakala çarpan der, kimi erişteli mercimek çorbası... Adı ne olursa olsun, besleyiciliğiyle, şifasıyla, doyuruculuğuyla sofrada tek başına ziyafet yaşatır.

Lezzetinden sual olunmaz: Erişte çorbası tarifi

Salı proteinimiz de vitaminimiz de bol olsun: Kış güveci

Renk renk sebzeler ve bol proteinli tavuk göğsü bir araya geliyor, ortaya lezzet dolu bir tarif çıkıyor.

Suyuna bana bana: Kış güveci tarifi

Çarşamba yenilik var: Ayva dolması

Mevsimin en gözde isimlerinden ayvalar bitmeden yetişin, bu kez onunla tatlı değil şahane bir dolma yapıyoruz. Et yemekleriyle uyumuna hayran olduğumuz ayvayı, bu haliyle de çok seviyoruz.

Eminiz, siz de çok seveceksiniz: Ayva dolması tarifi

Perşembe doymamak imkansız olacak: Nohutlu pilav

Tıpkı tavuklusu gibi pilavın en bizden, en samimi hallerinden biri olur kendisi. Dileyenler üzerine didik didik edilmiş tavuk parçaları da koyabilir tabii ama biz bu kez onu sadece nohutla yapalım istedik. Böylesi de tıka basa doyurmaya, vücuda sağlık katmaya yetti.

Ayranları çalkalayın, başlıyoruz: Nohutlu pilav tarifi

Artık o bir cuma klasiği: Fırında levrek

2018'de de güzel alışkanlıklarımızın peşinden gitmeye devam ediyor, "Cuma günü balık sofrası kuralım." demekten vazgeçmiyoruz. Haftada en azından bir gün balık yemeye özen gösterdiğimiz bu planda bu hafta sırada, fırında usul usul pişen levrek var.

Kokusu az, lezzeti dev: Fırında levrek tarifi

Cumartesi mutfak şenlik yeri: Üç peynirli lazanya

Sizin için de peynir deyince akan sular duruyorsa doğru tariftesiniz demektir. Kıymalı harcıyla gönüllerimizi fetheden kat kat lazanyayı bolca peynirle de bir araya getirdik bu kez.

Bir dilimi asla yetmeyecek efsane bir lezzete dönüştü: Üç peynirli lazanya tarifi

Hafta sonunu kendimizi şımartarak noktalıyoruz: Zeytinyağlı karalahana sarması

Pazar demek birçoğumuz için tatil demek, mutluluk demek, uzun uzun yapılan kahvaltılar demek ya... İşte o kahvaltıların ardından hafta sonunu noktalamanın en lezzetli yolu da şahane bir akşam yemeğinden geçiyor aslında. Bu hafta o şahaneliği sofralara taşıyacak isimse karalahana!

Sar sarmala: Zeytinyağlı karalahana sarması tarifi

Farklı seçeneklerimiz de olmasın mı: Karnabahar yemeği

Haftanın her günü için harika bir öneri verdik ama bu kadarla da kalamazdık. Olur ya alternatif istersiniz, mesela evinizde karnabahar vardır da ne yapacağınıza tam olarak karar veremiyorsunuzdur... Bu da bir seçeneğiniz olsun.

Kıymanın katkılarıyla: Karnabahar yemeği tarifi

Kinoa da neymiş: Şalgamlı bulgur salatası

"2018 benim yılım olacak" diyenler, bu yıl çok daha sağlıklı beslenmeye karar verenler buraya! Kabul, kinoa ile hazırlanan salatalar da nefis bir alternatif ama hazır yıllardır tanıdığımız, bildiğimiz bulgur varken bu kez onu değerlendirsek ya?

Mesela onu rengarenk yapsak, lezzetle hafiflesek: Şalgamlı bulgur salatası tarifi

Etsiz de köfte olur: Mantar köftesi

Köfte deyince aklımıza hemen kırmızı etten çekilen kıyma gelse de aslında köfte dediğin etsiz de olur. Hem de şahane olur!

Bakınız, yaptık oldu: Mantar köftesi

Dikkat, bağımlılık yapabilir: Tavuk kroket

Hazırlaması fazla uğraştırmayan, çıtır çıtır olup sofralara çıkan bir lezzet o. Hangi sosa bansanız güzel olacak, kaç tane yerseniz yiyin biraz daha yeme isteğiniz hiç bitmeyecek.

Bol bol yapmalı: Tavuk kroket tarifi

Misafiriniz mi gelecek, kallavi bir sofra mı kurmanız gerek: Fırında patlıcan kebabı

Fırında Patlıcan Kebabı Tarifi

Fırında Patlıcan Kebabı Tarifi

Eğer akşam yemeğine misafirleriniz varsa, şöyle özel bir sofra kurmak istiyorsanız ya da sadece kendinizi ve sevdiklerinizi bir ziyafet sofrasıyla mutlu etmek peşindeyseniz bu tarifi mutlaka deneyin deriz.

Aradığınız her şey onda: Fırında patlıcan kebabı tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

lalaland12 Ocak 2018 21:51
Tariflerinizi ilgiyle takip ediyor ve izliyorum
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?