https://yemek.com/tarif/firinda-yer-elmasi | Fırında Yer Elması Tarifi

2018'de Sağlıklı Beslenme Hedefinizden Şaşmayın Diye 11 Atıştırmalık Önerisi

Favorilerime
Ekle

2018'e şahane hedefler ve nefis umutlarla başladık, kararlarımızdan dönmemeye de kararlıyız!

Eğer sizin de yeni yıl hedeflerinizden biri 2018'de daha sağlıklı beslenmeye özen göstermekse buyurun böyle!

Hatırlarsınız, geçtiğimiz hafta 2018'de Daha Sağlıklı Beslenmeyi Hedefleyenlere 11 Akşam Yemeği Önerisi başlıklı yazımızla karşınıza gelmiş, bu yıl bu hedefimize kesin ulaşacağız demiştik.

Yılın henüz 2. haftasına gelmişken su koyuvermek olmayacağına göre, bu kez de midemizden gurultular yükselmeye başladığında, aklımız abur cubur yemeye kaydığında tercih edebileceğimiz sağlıklı atıştırmalıkdan söz edelim istedik.

Sözün kısası, bu sağlıklı atıştırmalık tarifleri eliniz cipslere gitmesin, elinizle kaşıklarla çikolata kavanozlarının başında beklemeyin diye geldi. Tatlısından tuzlusuna, bu önerilerin her biri diyet destekçiniz,
2018'deki en yakın dostunuz olmaya hazır.

Bu önerileri bir köşeye not edin bizce.

Güne rengarenk bir başlangıç: Smoothie kasesi (bowl)

Yıl olmuş 2018, hala sağlıklı beslenmenin lezzetsiz bir deneyim olduğunu düşünenler var. Bu yanlış düşünceyi bir kenara bırakalım bir kere. Bugüne dek sağlıklı beslenmeye çalışırken hep lezzetsiz şeyler yemek zorunda kaldıysanız belki de henüz doğru tariflerle karşılaşmamışsınız demektir.

Güne hem sağlıkla hem de lezzetle başlayabileceğiniz şahane bir önerimiz var ilk sırada. Üstelik bu tarifi kahvaltı olarak değerlendirebileceğiniz gibi ara öğünlerinizde de gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Meyve aşkına: Smoothie kasesi (bowl) tarifi

Canınız patates istediğinde: Fırında yer elması

Kendisi ister atıştırmalık olarak isterseniz pratik bir yemek olarak değerlendirebileceğiniz bir lezzet olur. İçinde nişasta olmaması nedeniyle patatesle olan farkını ortaya koymayı da iyi bilir. Sözün kısası, yer elması canınız patates kızartması istediğinde, şöyle çıtır çıtır elma dilim patateslere özlem duymaya başladığınızda yardıma koşmaya...

Sizi sağlıkla doyurmaya kararlı: Fırında yer elması tarifi

Ekmek yemekten vazgeçemeyenlere: Kabak crostini

Ekmek yemekten vazgeçemiyorsanız en azından daha sağlıklı ekmek seçeneklerini hayatınıza sokmayı deneyebilirsiniz. Ekşi mayayla hazırlanan şahane bir ekmek sizi bir dilimiyle tıka basa doyuracak, sindirim sisteminize de iyi gelecektir mesela.

Hele bir de üzerine renk renk sebzeler gelirse, değmeyin keyfinize.

Ana yemek gücünde atıştırmalığınız hazır: Kabak crostini tarifi

Cips düşkünlerini de böyle alalım: Havuç cipsi

2018 itibariyle hız kazandırdığımız sağlıklı beslenme hedefimize ulaşmak için, bir türlü vazgeçemediğimiz lezzetlerin yerine farklı ve yine nefis alternatifler koymamız da şart. Mesela hemen her gün cips yemekten vazgeçemiyorsanız evde kendi cipsinizi, ellerinizle hazırlamayı deneyebilirsiniz.

Üstelik çok daha sağlıklısını: Havuç cipsi tarifi

Bir alternatif daha vermiş olalım: Fırınlanmış nohut cipsi

Madem canınız cips istiyor bizde çareler tükenmez. Çıkarın misler gibi nohutları, başlıyoruz!

30 dakikada hazır: Fırınlanmış nohut cipsi tarifi

Peki ya canımız tatlı istediğinde: Kakaolu yulaf kepeği topları

Tuzlu atıştırmalık tarifleri verip gidecek değiliz ya, canımız tatlı istediğinde neler yapabileceğimizi de öğrenmeliyiz! Mesela buram buram çikolata yemek istediğinizde kakaodan destek alıp şöyle hafif mi hafif toplar hazırlayabilirsiniz.

Bir topuyla tatlı krizini sonlandırmaya geliyor: Kakaolu yulaf kepeği topları tarifi

At çantana, çık: Yulaflı atıştırmalık

Toplam 25 dakikada hızlıca hazırlanıyor, günün her anında acıkan karınların, mideden yükselen seslerin en lezzetli kurtarıcısı oluyor.

Yalnız dikkat ölçülü yemeyi de elden bırakmamak gerekiyor: Yulaflı atıştırmalık tarifi

Çeşitlendirmek elinizde: Yoğurt bar

Sırf diyettesiniz diye, sırf sağlıklı beslenmeye çalışıyorsunuz diye her gün kase kase yoğurt yiyorsanız ve bu durumdan biraz sıkılmaya başladıysanız renkli bir önerimiz var! Malzemeleri sevdiğiniz lezzetlere göre çeşitlendirmek de elinizde üstelik.

Kes kes ye: Yoğurt bar tarifi

Diyetteyiz: Şekersiz mozaik pasta

Bisküvi yerine yulaf, şeker yerine pekmez geliyor, bu mozaik pasta çocukluğumuzdan beri bağımlısı olduğumuz o klasik mozaik pastayı aratmayacak bir lezzet sunuyor.

Dilimlerce: Şekersiz mozaik pasta tarifi

Sütlacın bile hafifini yapmak mümkün: Chia tohumlu şekersiz sütlaç

Sütlaç bu, bir kez insanın aklına düşünce yemeden rahat etmek mümkün olmuyor, yerini hiçbir şey doldurmuyor. Yani en azından bu tarifle tanışana dek böyleydi. Bu şekersiz sütlaçsa sağlıklı beslenmenize destek, damaklarınıza şenlik olmaya geldi.

Böyle de nefis: Chia tohumlu şekersiz sütlaç tarifi

Ve tabii ki ondan söz etmeden olmaz: Kakaolu granola bar

Kakaolu Granola Bar Tarifi

Kakaolu Granola Bar Tarifi

Malumunuz, "sağlıklı atıştırmalık" denince akla ilk gelenlerden biri o. Genelde hazır olarak alınıp hemen tüketilen bir yiyecek olsa da aslında evde, içine dilediğiniz malzemeleri ekleyerek bol bol yapabileceğinizden de söz etmeden geçmek istedik biz.

Çünkü böylesi hem daha ekonomik hem de daha lezzetli: Kakaolu granola bar tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?