Limonlu Kolay Kurabiye Tarifi

Aslında Çok Zor Değil: Kurabiyenin Pişerken Yayılıp Dağılmaması İçin Ne Yapmalısınız?

Favorilerime
Ekle

Fırından yükselen mükemmel kokular var. Sebebi mi? Hiç şüphesiz ki portakallısıyla, limonlusuyla, çikolatalısı, vanilyalısıyla tüm çeşitleriyle gönlümüze ayrı ayrı taht kurmuş kurabiyeler! Tereyağı, şeker, un ve yancı malzemeleri... Bir kurabiye harcını oluşturup çocukluğumuzdan beri bizi en çok mutlu eden tariflerden birine dönüştükleri de kesin. Süte mi batırmadık, çayın yanına afiyetle mi yemedik, kahvemizi de kurabiyelerle bir güzel içtik. Kurabiyeyi her duruma uygun hale getirdik, farklılaştırdık hep.

Şimdi sıra geldi onları en mükemmel hale getirmeye... Kurabiye yaparken uygulamanız gereken püf noktalarını bir köşeye not ettiniz, kurabiye hamurunuzu da bir güzel hazırladınız. Binbir özenle hazırlayıp fırına attığınız o an kurabiyelerin formlarını kaybedip yayılıp dağılmaya başladığını gözlemlendiniz. Üzerinin hafif çatlaması normal ama çok yayılıp dağılmaları hiç normal değil. Ama böyle bir durum yaşarsanız da üzülmeyin hiç, kurabiye hamurunu hazırlarken bu durumu yaşamamanız için dikkat etmeniz gerekenler var.

Bir sonraki kurabiye yapışınızda gelin neye dikkat etmeniz gerektiğini anlatalım. Bir daha yayılıp, dağılmasınlar.

Kurabiye pişerken neden dağılır ve yayılır? Dağılıp yayılmaması için ne yapmalı?

Kurabiye temelinde katı yağın (tereyağı ya da margarin), un, şeker gibi malzemelerin bir araya gelmesiyle oluşan bir tatlı çeşidi. Kıtır kıtır olanı olduğu gibi içi yumuşacık ya da ağızda dağılan formları da mevcut. Bu formların hepsinde beklenen sonuç ise kurabiyenin çok dağılmaması ve pişerken yayılmaması. Böyle bir şeyle karşılaştığında çok büyük ihtimalle birazdan anlatacağımız hataları yapmışsınız demektir.

Kurabiye tarifinde şeker ve tereyağını çırpmanızı gerektirecek bir adım varsa bu adımı yaparken çok çırpmanız bu sorunun başlıca nedenlerinden biri. Şeker eriyene kadar ve tereyağı kremamsı bir dokuya gelene kadar çırpmaya özen gösterin. Bu işlemi yaparsanız henüz yapım aşamasındayken dağılıp yayılmasını engellemiş olursunuz.

kurabiye-hamuru-yapimi

Kurabiye hamurunu hazırlarken içinde yumurta varsa ve şekerin tereyağıyla çırpılması gerekiyorsa burada da dikkatli olmanız gereken önemli bir nokta var. Tarifte belirtilen yumurta miktarını şekerli-tereyağlı karışıma azar azar ilave edin. Her yumurtadan sonra güzelce çırpmaya da özen gösterin. Aksi takdirde hamurunuz dilediğiniz kadar kıyır kıyır olmayacak, yapılan diğer işlemlerin de etkisiyle dağılan ve yayılan bir görüntüye sebebiyet verecektir.

Tarifleri uygularken yapılan en büyük hatalardan biri de tereyağını oda sıcaklığında dinlendirmeden tarifi uygulamaya geçmek. Tereyağını ve diğer tüm malzemeleri tarifinizi hazırlamadan önce çıkarın ve oda sıcaklığında dinlendirin. Tereyağının hızlı çözülmesi için onu doğrudan güneş ışığının altına tutmayın ya da sıcak noktalara koyarak hızlı bir çözdürme işlemine sokmayın. Bu şekilde yapısını değiştirmiş olursunuz ve dilediğiniz sonuçları alamayabilirsiniz. Tarifte aksi söylenmediği sürece malzemelerinizi bu şekilde aynı sıcaklıkta kullanamaya özen gösterin.

kek-malzemeleri-oda-sicakliginda

En temel problemini anlatalım. Özellikle sıvı yağ ya da eritilmiş tereyağı kullanılan hamurlarda hamura daha az un konuluyor. Bu şekilde homojen kıvamlı bir kurabiye hamuru elde edilemiyor ve kurabiye hamuru pişirilirken dağılıyor ve yayılıyor. Bu nedenle özellikle sıvı yağ ya da eritilmiş tereyağı kullandığınız hamurlarda un miktarını gerektiği kadar koyun, dilerseniz kıvamını biraz daha toparlaması için nişastadan yardım alın. Yine aynı mantıkla ununu fazla koymak kurabiyeyinin dağılmasına neden olabiliyor. Belirtilen ölçülerden siz siz olun şaşmayın deriz biz.

Kurabiye hamuru içerisinde yağ bulunduğundan ötürü dinlendikçe güzelleşen bir yapıya sahip. Bu yüzden hazırladığınız hamuru mutlaka ama mutlaka dinlendirin. Hamuru bütün bir halde dinlendirebileceğiniz gibi şekil verdikten sonra da dinlendirebilirsiniz. Şekil verme konusunda en büyük yardımcınız olacak araç ise dondurma kaşığı. Dondurma kaşığı sayesinde hepsi aynı büyüklükte kurabiyeler elde edebilirsiniz.

Dinlendirdikten sonra sıra geldi pişirme aşamasına. Kurabiyeleri önceden ısıtılmış fırında pişirmeye özen gösterin. Yapılan hatalardan biri de soğuk fırına ya da çok sıcak fırına kurabiyeleri vermek. Her ikisinde de kurabiyelerin formlarının bozulması ve dağılmaması için 165-180 derece arasında pişirmek önemli.

Limonlu Kolay Kurabiye Tarifi

Limonlu Kolay Kurabiye Tarifi

Bu noktalara dikkat ettiğiniz sürece kurabiyeleriniz pişerken yayılmayacak ve dağılmayacaktır. Öyleyse şimdiden ellerinize sağlık.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?